Revija Reporter
Slovenija

Šarec: Kolegu Plenkoviću sem povedal, kaj nas moti

STA

11. apr. 2019 6:50 Osveženo: 7:11 / 11. 4. 2019

Deli na:

Predsednik vlade Marjan Šarec.

Reuters

Premier Marjan Šarec je po koncu posebnega vrha EU o brexitu v Bruslju v povezavi s prisluškovalno afero glede arbitraže sporočil, da je hrvaškemu kolegu Andreju Plenkoviću "povedal, kaj nas moti". Povedal mu je, da v prihodnje od Hrvaške pričakujemo, da se vzdrži neevropskih dejanj in slabih praks, je povzel.

Šarec tudi pričakuje, da bosta Slovenija in Hrvaška nekoč resnično v prijateljskih odnosih, saj danes težko rečemo, da smo čisto prijatelji, ker imamo še nekaj odprtih vprašanj. "Ne pomeni pa to, kot so nekateri želeli prikazati, da mi ustvarjamo neke razmere in se nekaj gremo," je dejal.

"Mi smo kot suverena država izrazili nestrinjanje s takimi ravnanji. Pričakujemo, da bo arbitražna razsodba implementirana. To sem povedal Plenkoviću in je vzel na znanje," je pojasnil premier. Na vprašanje, kako se je odzval hrvaški premier, ki sicer zavrača vse očitke, je Šarec odgovoril: "Saj tudi meni ni nič priznal."

Na vprašanje, ali je o tem govoril tudi s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, je Šarec odgovoril, da sta izmenjala dve besedi o brexitu, kar je bila tokratna tema, ne pa o prisluškovalni aferi v povezavi z arbitražo, saj da je Evropska komisija že povedala svoje mlačno stališče.

Šarec je sicer ob prihodu na vrh izpostavil, da ga žalosti mlačen odziv Evropske komisije na prisluškovalno afero v povezavi z arbitražo, saj da bi od komisije pričakoval poudarek, da je treba spoštovati vladavino prava in da so pritiski na medije nedopustni, še zlasti, če gre na pritiske iz sosednje države.

Kompromis o odlogu brexita do konca oktobra je tudi v interesu EU, ne samo v interesu Združenega kraljestva, je poudaril premier Marjan Šarec po koncu posebnega vrha EU o brexitu v Bruslju. V tem času pričakujemo, da bo Velika Britanija ravnala v skladu z našimi pričakovanji, je še izpostavil.

Vsi se zavedamo, da so še druge teme, o katerih bi morala razpravljati EU. Ne moremo ves čas razpravljati samo o brexitu, ker to že sedaj malo hromi delovanje EU, ker ne razpravljamo o nekaterih pomembnejših zadevah, je poudaril Šarec.

Na vprašanje, ali imajo jamstva, da bo oktobra drugače, premier odgovarja, da jamstva v politiki ni nikoli. Je pa doseženi kompromis pokazal enotnost, kar je pomembno, saj dokler bo unija enotna, se lahko nadejamo pametnih odločitev, je izpostavil.

Šestmesečni odlog je po Šarčevih besedah kompromis med tistimi, ki so želeli enoletno podaljšanje roka za brexit, in tistimi, ki so bili za takojšen odhod, za 30. junij. A to niti ni pomembno, pomembno je, da so sklepi sprejeti, je dodal.

O tem, kako pomembno vlogo je pri določitvi datuma za odlog igralo dejstvo, da se konec oktobra izteče mandat Evropski komisiji, je Šarec dejal, da se postopki za izbor nove komisije začnejo že bistveno prej in da 31. oktober tukaj ne igra tako velike vloge.

"Politika bi bila enostavna, če ne bi bilo treba včasih sprejemati težkih odločitev. Nocoj je bila taka odločitev gotovo," je še komentiral premier. Na vprašanje, kako je zadovoljen s pojasnili britanske premierke Therese May, pa je odgovoril: "Tako kot vedno. Po vsakem takem pojasnilu spet sedimo tukaj."