Revija Reporter
Slovenija

S Svetlano Makarovič udarili po Asti Vrečko: Čas je, da odidete

STA
1 9.823

10. jul. 2025 11:32 Osveženo: 11:39 / 10. 7. 2025

Deli na:

Izplačilo Prešernove nagrado Svetlani Makarovič je eden od glavnih očitkov interpelacije zoper kulturno ministrico Astro Vrečko.

Sašo Švigelj

Negospodarno ravnanje z davkoplačevalskim denarjem, sprejemanje škodljivih zakonov, politično kadrovanje in vnašanje delitev, ministrici za kulturo Asti Vrečko očitajo predlagatelji interpelacije, ki jo DZ obravnava danes. "Čas je, da odidete za dobro slovenske kulture in za dobro slovenske države," je ministrico pozvala Iva Dimic (NSi).

Interpelacijo ministrice za kulturo so poslanci iz vrst NSi in Demokratov vložili po referendumu, na katerem so volivci zavrnili zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke.

Ministrici med drugim očitajo uničevanje vrednot slovenske osamosvojitve. Združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine Slovenije "naj bi bila optimizacija, a v resnici pomeni razvrednotenje osamosvojitvenega procesa", je danes dejala Dimic. Po njenih besedah ministrica s tem v narod vnaša nove delitve.

"Aktualna ministrica Asta Vrečko že od začetka svojega mandata poskuša odpirati teme, ki delijo," je ocenil tudi vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Anže Logar.

Interpelacijo so po njegovih besedah vložili tudi zaradi neustreznega vodenja, netransparentnosti in strokovno spornih odločitev v postopku prenove Slovenskega narodnega gledališča (SNG) Drama Ljubljana, kar ima za posledico ogrožanje kulturne infrastrukture, ugleda javnega zavoda in racionalne porabe javnih sredstev.

S selitvijo iz mestnega središča v najete prostore na Litostrojski je po njegovih besedah ministrica oslabila dostopnost in prepoznavnost osrednjega gledališkega prostora. Ostaja vtis, da je bila izbrana rešitev nepregledna, finančno sporna in morebiti škodljiva za javni interes in zaposlene v Drami, je dejala Dimic. Ob tem je izpostavila, da najemnina za prostore na Litostrojski znaša 71.000 evrov mesečno.

Eden od očitkov predlagateljev interpelacije je tudi, da je ministrstvo neupravičeno izplačalo Prešernovo nagrado Svetlani Makarovič. Kot je pojasnila Dimic, je ta namreč javno povedala, da nagrado "v celoti zavrača". Poleg tega pa je po navedbah Dimic možnost izterjave nagrade v 23 letih že več kot štirikrat zastarala. "Neupravičeno izplačilo javnih sredstev posameznikom je negospodarno in v nasprotju z načelom varovanja javnih sredstev," je ob tem poudarila poslanka.

V tem primeru se po njenih besedah odpirajo tudi vprašanja politične etike in integritete. "Omenjena izplačila so se zgodila v času, ko ministrstvo vodi Asta Vrečko iz stranke Levica, se pravi iz stranke, s katero je bila Svetlana Makarovič v času prejšnjih vlad jasno povezana in ideološko usklajena. Takšno ozadje sproža resna vprašanja o možnem političnem klientelizmu, koruptivnih tveganjih in zlorabi uradnega položaja za namene neupravičenega izplačila javnih sredstev," je dejala.

Ministrici je poslanka NSi očitala tudi pripravo številnih škodljivih zakonov. Predlog zakona o medijih je označila za nedorečen, namesto depolitizacije medijev pa se z njim "politizira ne le medijski trg, ampak tudi digitalne platforme". Zakon o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke je padel na referendumu.

Nove finančne posledice za proračun prinaša tudi predlog novele zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, saj umetniki ne bodo več dobili plačanih minimalnih socialnih prispevkov, ampak višje. Večina stroke je kritična do novega zakona o varstvu kulturne dediščine, ki je v medresorskemu usklajevanju, v sistem varstva pa "vrača vzvode totalitaristične politične in ideološke premoči", je nanizala Dimic.

Logar je ministrici očital tudi izrazito politično kadrovanje na področju kulture, pri čemer je omenil Cankarjev dom, pa tudi imenovanja v svet SNG Drama ter strokovne komisije ministrstva. "V številnih razpisnih komisijah so se pojavila imena političnih aktivistov in publicistov z ideološko močno opredelitvijo, kar sproža vprašanje o strokovni presoji razpisnih odločitev. Popolnoma pa so politično izključeni strokovnjaki, ki ideološko niso stoodstotno umerjeni z vladno koalicijo, kar pomeni, da z ministrstva prihajajo slabi predlogi", je sklenil.