Robert Golob Svet24.si

Robert Golob o priznanju Palestine: »Grozote so ...

psički Svet24.si

V avtomobilu prevažal 30 psičkov

borut petek Necenzurirano

Sin novega lastnika Panvite z Borutom Petkom kupil...

mark breznik-saso radej Reporter.si

56.532 evrov: to je rekorder po zaslužku med ...

Rhea Bullos Ekipa24.si

'Superge' za 200 evrov? Ne, tudi tako se lahko ...

adam kromer Njena.si

Ljubezen iz šova: V štirih letih tretjič ...

ekipa ilek stuhec Ekipa24.si

Kaj je narobe? Slovenci bežijo v tujino! Jih doma...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Roparji so se lotili poštarjev, ki nosijo pokojnine

Deli na:
Roparji so se lotili poštarjev, ki nosijo pokojnine

Fotografija je simbolična. - Foto: Bobo

Več poštarjev je bilo danes tarča napadov roparjev. Dva moška sta skušala oropati poštarja v Žabnici pri Kranju, a pri sebi ni imel denarja. V Ljubljani so napadli poštarja na Podutiški, a je uspel torbo dobiti nazaj, ter na Tugomerjevi, kjer so ukradli nekaj sto evrov. Na Pošti Slovenije sicer od leta 2008 uvajajo dodatne varnostne ukrepe.

Ljubljanski policisti so bili o obeh ropih na območju Ljubljane obveščeni nekaj minut čez 9. uro.

Na Podutuški cesti je ropar 36-letnemu poštarju ukradel torbo in pobegnil, vendar ga je poštar dohitel in mu iz rok iztrgal torbo. Po tem dogodku je neznanec pobegnil med bloki neznano kam. Policija išče mlajšega moškega, suhe postave, visok je okoli 175 centimetrov in ima svetle lase.

V Tugomerjevi ulici pa sta dva oborožena roparja z motornim kolesom zapeljala do 52-letnega roparja, mu ukradla torbo, nato pa odpeljala neznano kam. Ukradla sta nekaj sto evrov gotovine.

Na ljubljanski policijski upravi navajajo, da v obeh dogodkih ni bil nihče poškodovan.

Je bil pa pri poskusu ropa lažje poškodovan poštar v Žabnici pri Kranju. Tudi v tem primeru se je rop zgodil nekaj čez 9. uro. Osumljena sta dva neznana moška, ki sta pristopila do poštarja in mu na silo odvzela predmete, medtem ko denarja ni imel. Po dogodku pa sta se z osebnim vozilom Renault Scenic sive barve odpeljala proti Kranju.

Kot navajajo na kranjski policijski upravi, ima en ropar kratke rjave lase, oblečen je bil v temne športne hlače in v pulover, modre barve z belimi črtami. Drugi pa ima kratko pristrižene oz. pobrite lase z "irokezo", oblečen pa je bil v modre športne hlače in v siv pulover s kapuco.

Poštar sicer ni prenašal denarja, pač pa je imel pri sebi le knjižico za potrditev sprejema pošiljk. Na Pošti Slovenije so za STA zatrdili, da kljub neljubim dogodkom vseeno zagotavljajo nemoteno delovanje delovnega procesa.

Policisti prosijo vse, ki bi kaj vedeli o poizkusu ropa ali o storilcih, naj to sporočijo na najbližjo policijsko postajo ali pa pokličejo na interventno številko 113 oz. na anonimni telefon policije 080 1200.

Policisti svetujejo previdnost pri izplačilu pokojnin



Glede na to, da se v zadnjih dneh pogosto omenja, da bodo danes izplačane pokojnine, ki jih pogosto prinašajo prav poštarji, tiskovni predstavnik kranjske policijske uprave Bojan Kos tudi poziva k previdnosti pri prejemanju in prenašanju denarja.

Tako prejemnike pokojnin kot tiste, ki denar prenašajo (npr. poštarje), Kos poziva, naj bodo zato pozorni na morebitna sumljiva ravnanja ljudi, ki jih ne poznajo in se v tistem času zadržujejo v njihovi okolici. Če posumijo, da bi bilo lahko storjeno nezakonito dejanje, naj o tem takoj obvestijo policijo.

Pošta bo za varnost namenila dva milijona evrov

Na Pošti Slovenije so za STA pojasnili, da so od leta 2008 naprej uvedli številne dodatne varnostne ukrepe, ki zagotavljajo bistveno višji nivo varnosti. Z nekaterimi dodatnimi ukrepi so tako pripomogli policiji k lažjemu odkrivanju posameznih ključnih dejavnikov ropa.

Med bistvene ukrepe sodi uvedba varnostnih kovčkov, ki v primeru ropa ali nasilnega odpiranja uničijo vsebino; prav tako so vsa vozila, ki prevažajo vrednostne poštne pošiljke, opremljena s sistemom za sledenje, ki se izvaja preko lastnega nadzornega centra, navajajo na Pošti Slovenije.

Prav tako so posamezne varnostno bolj izpostavljene prevozne linije spremlja oborožen varnostnik, izvedli so še dodatno izobraževanje vseh zaposlenih s področja zagotavljanja varnosti in samozaščitnega ravnanja itd.

Poleg vzpostavitve lastnega nadzornega centra ter nekaterih organizacijskih ukrepov so lani in predlani montirali dodatne mehanske zaščite na varnostno najbolj izpostavljenih poštah na 150 poštnih poslovalnicah, na 200 poštnih poslovalnicah so namestili preko 500 nadzornih kamer visoke ločljivosti, sistem dimnih denarnih pasti pa so nastavili na 270 poštnih poslovalnicah.

Prav tako so poštna vozila opremili s sistemi za sledenje ter izpeljali postopke za izbor najugodnejših ponudnikov za mehansko zaščito še za dodatnih 50 pošt. Tako lani kot tudi letos bodo za zagotavljanje varnosti ljudi in premoženja namenili več kot dva milijona evrov.

Poleg tega je Pošta Slovenije na področju zagotovitve večje varnosti pismonoš uvedla določene organizacijske ukrepe, kot je dostava gotovine v delih. Med možnostmi vzpostavitve ustreznega tehničnega varovanja pismonoš strokovne službe trenutno testirajo sistem za uničenje gotovine, navajajo na Pošti Slovenije. Ob tem dodajajo, da so v preteklosti v omejenem obsegu že uvedli tehnični ukrep varovanja pismonoš, a se je izkazal za neučinkovitega.