nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ronald Šega, ameriški astronavt slovenskega rodu, na obisku v Sloveniji

Deli na:
Ronald Šega, ameriški astronavt slovenskega rodu, na obisku v Sloveniji

Foto: Bobo

Predsednik državnega zbora Milan Brglez je včeraj sprejel ameriškega astronavta slovenskih korenin Ronalda Michaela Šego, ki je Brglezu predstavil svojo karierno pot. Šega je v pogovoru poudaril, da s Slovenijo ni povezan samo prek družinskih korenin, temveč vse bolj tudi znanstveno, so sporočili iz DZ.

Šega je že leta 1991 postal astronavt ameriške vesoljske agencije Nasa. Skupaj je v vesolju prebil 17 dni. Njegova prva misija STS-60 leta 1994 je bila prva skupna ameriško-ruska misija z raketoplanom, ki je v orbiti izvajal vrsto eksperimentov. Leta 1996 je Šega sodeloval v misiji STS-76, ki je bila tretja, v kateri se je raketoplan priključil na rusko vesoljsko postajo Mir.

"Občutki v vesolju niso tako zelo drugačni od teh na Zemlji, se pa resnično počutiš zelo majhnega," je Šega povedal v pogovoru z Brglezom. Po besedah Šege s prisotnostjo v vesolju pridobivamo znanja in izkušnje, ki jih lahko, nekatere bolj, nekatere manj uspešno uporabimo na Zemlji. Uporaba vesoljskih tehnologij za življenje na Zemlji je zelo pomembna, je dodal.

Šega, upokojeni generalmajor in nekdanji podsekretar ameriških zračnih sil, sedaj pa fizik ter predstojnik za fiziko in sorodne znanosti na državni univerzi Kolorado, je sin slovenskih izseljencev. Po očetovi strani izvira iz Loškega Potoka.

Šega je v pogovoru z Brglezom še dejal, da je s Slovenijo povezan tudi "znanstveno" in je imel več pogovorov o sodelovanju z Univerzo v Ljubljani in Inštitutom Jožefa Stefana. V pogovoru je kot prednosti Slovenije izpostavil močan izobraževalni sistem, bogat človeški kapital ter kulturne in naravne vire, so še sporočili iz DZ.