Golob o mlatenju prazne slame; Černač pa mu očital laži in manipulacije
23. apr. 2025 13:05 Osveženo: 13:17 / 23. 4. 2025


Robert Golob
Premier Robert Golob je v zagovoru pred poslanci ob interpelaciji vlade očitke predlagateljev iz SDS označil za lažne, sejo za politični teater, stranki pa očital blokado dela vlade. Orisal je vizijo države, ki sloni na štirih stebrih - socialni državi po meri ljudi, družbi znanja, gospodarski uspešnosti ter varnosti in odpornosti države.
Golob je v odgovoru na interpelacijo, ki jo je zoper vlado že drugič vložila SDS, dejal, da gre le za eno v nizu potez oziroma načina delovanja opozicije, ki se je začel z nastopom aktualnega sklica parlamenta in ima en sam cilj: zavlačevanje in blokado.
Po njegovih besedah bi lahko 14 ur, kolikor jih je na voljo za današnjo razpravo, bolje porabili s sprejemanjem ukrepov za ljudi. "Kdo še ima privilegij, da 14 ur v službi porabi za mlatenje prazne slame? Če bi imeli pogum, bi ga nadgradili s sklepom, ker nimate poguma, jih boste porabili za nič. In ugled politike v javnosti bo še dodatno padel," je bil oster Golob. SDS je kot nosilki treh preteklih vlad očital tudi, da ko bi lahko, ni naredila "ničesar, o čemer bi danes pametovali".
Med takimi ukrepi je naštel tudi referendum o dodatku za pokojnine umetnikov. Referendum, ki bo stal 6,7 milijona evrov, zato da se bo morda štirim umetnikom in kulturnikom preprečilo, da bi prišli do boljše pokojnine, pri čemer bo letni strošek teh nekaj čez 60 tisočakov. "Včasih bi rekli 'za en zrezek bi ubili vola'. Ker jih ne zanima davkoplačevalski denar ali učinkovitost delovanja, ampak izključno samo grobi populizem," je dejal.
Ker v interpelaciji vladi očitajo, da samo obljublja in govori neresnice, je naštel nekaj neresnic, ki so se po njegovih besedah izkazale za resnico. Spomnil je na uvedbo košarice za spremljanje inflacije, ki da so jo v opoziciji pospremili s posmehom, a je čas "pokazal, da ima Slovenija eno najnižjih inflacij", sosedje pa kupujejo hrano v Sloveniji.
V primeru poplav so mu očitali, da je napovedal gradnjo hiš za prizadete, a jih vlada po njegovih besedah ni gradila, ker je prisluhnila oškodovancem, ki so se odločili za odškodnine. "Smo pa izplačali rekordne odškodnine," je dejal.
Prav tako je spomnil na svarila ob začetku stavke zdravnikov, ki kljub temu, da zdravniki še vedno stavkajo - "in verjetno bodo stavkali še naslednji mandat, ker čakajo naslednjo vlado Janeza Janše" - ne povzroča več zastojev v sistemu in ne tesnobe pri ljudeh. Golob se je sicer danes tudi zahvalil DZ, da je vnovič potrdil enega ključnih zakonov te vlade - zakon o zdravstveni dejavnosti, ki prinaša razmejitev javnega in zasebnega zdravstva.
"Razbili" so tudi posmehovanja o superačunalniku, kjer je Slovenija uspela pridobiti 67,5 milijona evrov nepovratnih sredstev.
Predstavil je tudi, kako vidi Slovenijo do leta 2030. Vlada bo v naslednjem mandatu, če bo dobila zaupanje volivcev, to gradila na štirih stebrih. Najpomembnejši je socialna država po meri Slovenk in Slovencev, kjer je po njegovih besedah pomembno, da gradimo družbo, v kateri lahko vsak razvija svoj potencial, hkrati pa skrbimo za najšibkejše.
Drugi steber je gradnja države in družbe znanja. Ob tem je izpostavil, da so se prvič lotili gradnje celotne verige znanja, od vrtca pa do inovacij in gospodarstva naenkrat tudi z bistveno večjimi vlaganji.
Tretji steber je gospodarstvo in konkurenčnost Slovenije, ki se začne pri gradnji okolja, v katerem se lahko razvija gospodarstvo z normalnim tempom. Obenem je treba pospešiti vlaganja tudi v investicije, je dejal in izpostavil tuje investicije v Sloveniji na področju farmacije in avtomobilske industrije.
Četrti steber sta obramba in varnost, kjer želijo postaviti sistem, "ki bo znal vsakega od nas opolnomočiti, da bo v primeru naravne ali pa humanitarne nesreče znal priskočiti na pomoč svojemu bližnjemu". Tako je med drugim spomnil na vlaganja v opremo civilne zaščite in nakup letal za gašenje iz zraka.
Poslanci SDS so interpelacijo vložili zaradi premierjeve izjave, da je druga vlada Janeza Janše leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove. Iz tega po Golobovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev. V SDS premierju očitajo namerno in zavestno širjenje laži.
Predlagatelji interpelacije sklepov za zdaj niso predlagali, lahko pa to storijo do zaključka 14-urne razprave.
To je sicer že deseta interpelacija v aktualnem mandatu in druga zoper celotno vlado.
Zvonko Černač
Poslanec SDS Zvonko Černač je ob obravnavi interpelacije vlade v DZ premierju Robertu Golobu očital laži in manipulacije. Izpostavil je predvsem področje pokojnin in zavrnil Golobove navedbe o poslabšanju položaja upokojencev v času vlade Janeza Janše. Zavrnil je tudi očitek o zlorabi instituta interpelacije za namen referendumske kampanje.
Kot je v obrazložitvi predlagatelja interpelacije, ki so jo vložili v SDS, dejal Černač, sta v politiki najpomembnejša zaupanje in kredibilnost, tega pa ni mogoče zgraditi na manipulacijah in lažeh. Predsedniku vlade je očital, da je javno večkrat izrekel laži glede pokojninske reforme iz leta 2012, ko je vlado vodil Janša, saj da je po Golobovih besedah omenjena reforma pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov, iz česar da izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.
Ob tem je predvajal tudi video posnetek tako Golobove izjave kot nekaterih drugih nasprotnih izjav, denimo generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijana Papeža. Janševa vlada je z zakonom iz leta 2012 ustavila dolgoletno padanje pokojnin, šlo je samo za preračun odmernega odstotka, če tega ne bi bilo, bi bile pokojnine za približno petino nižje, je poudaril Černač.
Pri tem je izpostavil, da so zakon tedaj podprli vsi sindikati in socialni partnerji in da je bil v DZ sprejet v soglasju, zanj so glasovali tako poslanci koalicije kot opozicije. Ker nekateri od slednjih, ki jih je Černač tudi naštel, sodelujejo z aktualno vlado, je Goloba vprašal, ali meni, da so vsi ti njegovi sedanji sodelavci glasovali za slab zakon.
Takratni zakon je šel v dobro vseh upokojencev, sedanja vlada pa sprejema zakone za privilegirance, je izpostavil Černač. Ob tem je omenil zakon o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke, o katerem bo na predlog SDS 11. maja referendum.
Na očitke vlade o zlorabi instituta interpelacije za namen referendumske kampanje pa je koaliciji odgovoril, da sama določa časovnico obravnave interpelacije in da bi datum lahko določili tako, da ne bi padla v čas kampanje. Interpelacije in referenduma ni mogoče zlorabiti, gre za ustavna instituta, ki se uporabijo takrat, ko so izpolnjeni pogoji zanju, je poudaril Černač.
Vlado je opomnil, da se je k pokojninski reformi zavezala v koalicijski pogodbi in da bi morala biti na vladi sprejeta do konca preteklega leta.
Spremembe na področju pokojnin, ki jih pripravlja aktualna vlada, po njegovih besedah poslabšujejo položaj tako sedanjih kot bodočih upokojencev. Golobu je očital tudi laži in zavajanja, da so pokojninsko reformo podprli vsi sindikati.
Navedel je, da so pokojnine realno najbolj narasle v obdobju Janševih vlad. Aktualni vladi je očital, da se ni odločila za izredno uskladitev pokojnin, ko bi se ob visoki inflaciji lahko. Spomnil je, da se je vlada odločila za draginjski dodatek v novembru in decembru 2022, pri čemer pa so tisti z najvišjo pokojnino dobili 135 evrov, tisti s pokojnino v višini 500 evrov, pa 22,5 evra dodatka.
V svoji obrazložitvi se je Černač dotaknil tudi drugih področij delovanja aktualne vlade. Po njegovih besedah se vlada neupravičeno hvali s sprejemom zakona o dolgotrajni oskrbi in z domovi za starejše, ki so bili načrtovani v času prejšnje vlade. V času te vlade se slabša dostopnost do najemnih stanovanj, škodljive posledice novele zakona o zdravstveni dejavnosti pa bodo vidne v naslednjih mandatih, je med drugim dejal. Omenil je tudi napovedi o padcu gospodarske rasti za Slovenijo in slabe rezultate pri črpanju kohezijskih sredstev.
Današnja interpelacija naj po Černačevih besedah odgovori, koliko časa namerava vlada še vztrajati pri mrtvem teku, praznih obljubah, manipulacijah in lažeh.
Ker je obrazložitev predlagatelja vključevala tudi izseke video posnetkov iz televizijskih oddaj, je vanjo posegla predsednica DZ Urška Klakočar. Prvič je opozorila, da tega doslej niso počeli in da so doslej na zaslonih predstavljali le lastne stvaritve, drugič pa odločila, da video posnetkov ne bodo predvajali, dokler se o tem ne bodo dogovorili na kolegiju predsednice DZ.
Predlagatelji interpelacije za zdaj niso predlagali nobenih sklepov, lahko pa do zaključka razprave to še storijo. Za obravnavo interpelacije je danes skupaj predvidenih nekaj več kot 14 ur.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke