»Rešitelj« Cerar: Če bi drugi Slovenijo »vodili tako, kot bi bilo treba«, sam ne bi kandidiral
19. jul. 2014 11:02 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar meni, da je bodoča vlada v nezavidljivi vlogi, saj imamo zadnjo možnost, da sebi in Evropi "dokažemo, da smo sposobni samostojno kakovostno upravljati državo in jo pripeljati iz krize". Tudi zato želi sestaviti čvrsto vlado, za katero pa ne bi zadoščala koalicija s 46 poslanci, je dejal za Dnevnikov Objektiv.
Zmagovalka parlamentarnih volitev, stranka SMC, ki ji predseduje Cerar, bo s pogovori z drugimi strankami glede oblikovanja koalicije začela prihodnji teden, ko bo "dokončno znano, katere stranke so prišle v parlament", je v pogovoru za današnjo izdajo časnika dejal Cerar.
To, da nima prakse v politiki, ima po njegovem mnenju tako slabe kot dobre plati. "Slaba je ta, da sem verjetno nekoliko manj pripravljen na nizke udarce in zakulisne igre, dobra pa, da s tem nisem okužen in bom v politični prostor lažje vnašal drugačen standard. V pogovore nameravam vnesti več političnega bontona, več transparentnosti in pri tem bom zelo odločen," pravi.
Kot poudarja, med njegovimi svetovalci "ni 'botrov', ni ljudi, ki so obremenjeni s političnimi aferami in bremeni, nikogar iz starih političnih garnitur". "Zame ni osrednja spretnost politika v koalicijski vladi to, kako bo izpeljal določena pogajanja, temveč kako bo vodil državo. Poglejte, kam so jo pripeljali dosedanji politiki," je opozoril najverjetnejši novi mandatar. Če bi Slovenijo "vodili tako, kot bi bilo treba", sam, kot pravi, za politično funkcijo ne bi kandidiral.
Obrisi nove koalicije bodo po Cerarjevih besedah verjetno že znani na ustanovni seji parlamenta, ki bo predvidoma 1. avgusta. Glede novega predsednika DZ, ki ga običajno izvolijo na tej seji, Cerar pravi, da je zelo naklonjen običaju, da vodenje parlamenta prevzame predsednik druge največje koalicijske stranke.
Glede koalicije Cerar še pravi, da bi bilo za Slovenijo gotovo bolje, če bi bilo v vladi večje število strank in bi bila torej ta bolj mavrična. "Tisto, o čemer bi se sporazumeli, bi imelo v takšnem primeru med državljani višjo stopnjo podpore," je pojasnil. Po drugi strani pa je oblikovanje zelo široke vlade za vsako ceno po njegovih besedah slabo, "saj lahko to povzroči številne notranje konflikte, ki onemogočajo njeno koherentnost".
Slovenija je po Cerarjevih besedah tako "interesno razcepljena in politično neenotna, da v takih pogojih nobena država ne bi mogla delovati bolje kot naša". "Dokler sami sebe plenimo, dopuščamo, da nas plenilci vsak dan siromašijo za stotine milijonov, toliko časa ta država ne bo mogla izplavati iz krize. Zato potrebujemo neobremenjeno politiko, ki jo prinaša tudi naša stranka, in potrebujemo strokovnjake," je poudaril.
V nekaj letih bi lahko po Cerarjevem prepričanju prišli do končnega stabilnejšega stanja v državi. "Že v prvih tednih in mesecih pa moramo sprejeti nekatere pomembne ukrepe na javnofinančnem področju. Predvsem bo treba pokazati gospodarstvu, da resno mislimo s spodbudami: debirokratizacija na eni strani in druge sprostitve tega prostora, tako za naše kot tuje vlagatelje," je dejal.
Ob tem pojasnjuje, da je tudi SMC za privatizacijo, toda nadzorovano, prav tako se bodo zavzemali za socialno državo, do kod, pa je stvar konkretnih pogovorov. "Gotovo pa naša stranka ne bo odstopala pri zavezi o doslednem spoštovanju pravne države. Na tem področju smo padli pod vse sprejemljive kriterije, zaradi česar trpijo vsi podsistemi," je pojasnil.
V primeru izvoljenega pravnomočno obsojenega predsednika SDS Janeza Janše se po Cerarjevem mnenju uporabi zakonska določba, po kateri obsojeni na zaporno kazen, daljšo od šestih mesecev, ne morejo opravljati funkcije poslanca. Obenem Cerar priznava, da so interpretacije tega člena različne. Zato bi sam zakon spremenil in prepričan je, da bodo v tem mandatu to začeli reševati.
"Vendar je tu zelo pomembno, da zakona ne spreminjamo zaradi primera gospoda Janše. Naša rakava rana je namreč, da cele zakone včasih spreminjamo zaradi nekih konkretnih ljudi. Načelno je treba pogledati, kaj je prav in kaj ni prav," je dejal.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke