Revija Reporter
Slovenija

Rdeči alarm! Na Obali poplave in izpadi elektrike, Ajdovščino zdelala toča

STA
485

28. avg. 2023 11:40 Osveženo: 15:42 / 28. 8. 2023

Deli na:

Poplavljen Koper.

Facebook/Ingrid Celestina

Nevihtni pasovi so zaenkrat zajeli zahodno Slovenijo in z intenzivnimi padavinami sežejo vse do severa države. Po napovedih Arsa bodo dosegli tudi osrednjo in vzhodno Slovenijo. Na Obali padavinska in zaledna voda že poplavlja na več območjih, težave je povzročil tudi veter. Zvečer bodo narasli hudourniki v zahodnem in osrednjem delu države.

O težavah zaradi vremenskega dogajanja zaenkrat poročajo iz Severne Primorske in Obale. Zaradi neurja, ki se je začelo nekaj pred 13. uro, je v slovenski Istri povsod močno oviran promet. Zaradi izjemne količine dežja so številne ceste, ulice in trgi pod vodo. Veter je polomil več dreves, ki jih sproti odstranjujejo s cest. Najhujši zastoji nastajajo med Dragonjo in Koprom.

Veter je odnesel tudi del strehe Osnovne šole Šmarje pri Kopru in poškodoval nadstrešek tribune stadiona Bonifika, voda pa je zalila še številne druge javne površine in objekte. Pri Vrtcu Slavnik voda teče po cesti, starše otrok v Vrtcu Semedela pa s koprske občine obveščajo, da so otroci na varnem.



Dež je poplavil tudi parkirišče za tržnico, zato na koprski občini vse, ki so tam parkirali avtomobile, prosijo, naj jih čim prej premaknejo. Mestna občina Koper in Marjetica Koper odpirata parkirni hiši Belveder in Sonce, kjer lahko brezplačno parkirajo vozila do torka zvečer.

Zaradi neviht je danes prišlo do okvar električnega omrežja in posledično do prekinitev dobave električne energije na več mestih. Kot so sporočili iz družbe Elektro Primorska, beležijo okvare na Goriškem, Sežanskem, Cerkljanskem, Koprskem ter med Komnom in Štanjelom. "Trenutno je 1107 odjemalcev brez električne energije, se pa stanje sproti spreminja," so navedli.

Na širšem območju Ajdovščine je sicer kratkotrajna, a kar velika toča povzročila nekaj škode, predvsem na osebnih vozilih, pa tudi nekaterih strehah. Poškodovanih je tudi več dreves, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za Severno Primorsko.

V Desklah v občini Kanal ob Soči je hudourniška voda ogrožala stanovanjska objekta, a po hitrem posredovanju gasilcev in očiščenju odtočnih poti se je to rešilo. Gasilci so prav tako odstranili podrto drevo pri Bodrežu in hudourniške nanose, ki so ogrožali stanovanjsko hišo v naselju Gabrje v občini Tolmin. Je pa meteorna voda zalila poslovni objekt, nekaj kleti in tudi stanovanjskih prostorov v samem Tolminu, so popoldne povedali v regijskem štabu.

Za severno polovico države, predvsem območja, ki so bila prizadeta že ob poplavah v začetku meseca, je Arso zaradi pričakovanih nalivov danes izdal opozorilo najvišje, rdeče stopnje. Zaradi verjetnosti močnih krajevnih neviht s točo je bilo opoldne izdano rdeče opozorilo še za jugozahod države. Za ostala območja ostaja v veljavi oranžno vremensko opozorilo.

"Za območja, ki so bila prizadeta že ob poplavah v začetku meseca, smo zaradi večje ranljivosti le-teh izdali opozorilo najvišje (rdeče) stopnje, sicer pa za ostala območja velja oranžno vremensko opozorilo," so na Arsu pojasnili na spletni platformi X, nekdanjem Twitterju.

Zjutraj je začelo deževati na zahodu države. Primorsko so zajele prve nevihte z močnimi nalivi, ki se bodo po napovedih Arsa dopoldne zadrževale in obnavljale predvsem v zahodnem delu Slovenije. Sredi dneva in popoldne se bo pas intenzivnih padavin pomikal prek osrednje Slovenije proti vzhodu.

Najmočnejše nalive pričakujejo ob močnem višinskem vetru južnih smeri predvsem na območju med Snežnikom in Kamniško Savinjskimi Alpami.

Pričakovana količina padavin do torka zjutraj bo predvidoma največja v zahodni in osrednji Sloveniji, so pa na vzhodu zaradi večje pregretosti ozračja verjetna neurja s točo in močnim vetrom. Zaradi deževnega vremena in možnosti neviht so na Arsu tudi za torek za večji del Slovenije ohranili opozorilo oranžne stopnje.


Kot opozarjajo na Arsu, bodo nalivi tudi dolgotrajni. Ob tem lahko hitro in silovito narastejo posamezne manjše reke in hudourniki v zahodnem in osrednjem delu države, zlasti na Notranjskem, v predalpskem hribovju ter na območju Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp. Naraščanje vodotokov bo najmočnejše danes popoldan in zvečer, napovedujejo v hidrološkem poročilu.

Na vseh omenjenih območjih bodo po navedbah Arsa možne poplave ob vodotokih ter poplave padavinske in zaledne vode. Zaradi spremenjenih odtočnih razmer po zadnjih poplavah, na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene, in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, bo padavinska voda lahko odtekala drugače kot običajno.

V torek se bo naraščanje rek nadaljevalo predvsem v severni Sloveniji, tudi na že prizadetih porečjih v prejšnjih poplavah. Narasle bodo reke v vzhodnem delu države, kjer so možna razlivanja rek. Predvidoma v manjšem obsegu se bosta razlivali Drava in Mura.

Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi obstaja povečana nevarnost ponovne aktivacije zemeljskih plazov na območjih, kjer so se sprožili ob nedavni ujmi. Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih je sicer manjša, ni pa izključena. Prebivalce opozarjajo, naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in da upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej če je bila odrejena evakuacija.

Dogajanje se bo po ocenah Arsa postopno umirjalo v sredo, v drugi polovici tedna pa kaže na deloma jasno vreme brez večjih vremenskih posebnosti.