Kaj lahko na podlagi kreditnih pogodb izvemo o zadolževanju in seveda o tem, kdo vse je sklepal kreditne pogodbe? Kako pogosto je nekdo v celoti izgubil premoženje in kdo je najemal kredite?
Najstarejša ohranjena knjiga zadolžnic je iz leta 1280, dr. Voje pa je pregledal vse, ki so bile napisane do konca 15. stoletja! Kot zanimivost in za lažje razumevanje, kako obsežen je pregled serij, dr. Voje pove, da je bilo v knjigi zadolžnic Debita Notariae, samo za leto 1333 vpisanih 738 kreditnih pogodb!
Kadar greš v arhiv, ne moreš vedeti, kaj vse lahko najdeš, še najmanj da bi bilo lahko v arhivu karkoli povezano s Slovenijo, a se je vendarle zgodilo. Kdo je bil denimo Franciscus de Pavonibus iz Ljubljane in kaj se mu je zgodilo v Dubrovniku? Kdo je bil Marko iz Ljubljane in ćemu se je moral zavezati ob poroki z Dubrovčanko? Kaj lahko izvemo o Georgiusu in Marinu Kramarju, ki sta bila prav tako iz Ljubljane?
Dr. Voje si je v arhivu v Dubrovniku z zanimanjem prebral testament iz leta 1360 trgovca Mihajla Martinusića. Kakšna je bila njegova zadnja nenavadna volja?
Kdo je v Dubrovniku trgoval z glamskim srebrom in voskom in kako je potekalo trgovanje?
Kdo je živel v Dubrovniku? Zmotno je prepričanje, kot opozarja dr. Voje, da so v Dubrovniku živeli Italijani.
Po razpisu štipendije za orientalistiko in turško dobo je dr. Voje od leta 1954 do 1956 živel v Sarajevu, kjer je bil na specializaciji iz turškega obdobja na orientalnem inštitutu, kar mu je kasneje zelo pomagalo pri predavanjih celotne jugoslovanske zgodovine do konca 18. stoletja. Med preučevanjem turških vpadov se je dr. Voje seznanil s tistim časom, ko je bil Dubrovnik eden od centrov za odkupovanje ljudi, ki so padli v turško sužnost.
Da je spomin dr. Ignacija Vojeta na Dubrovnik še vedno izjemno živ, priča njegova lani izdana knjiga Vodnik po starodavnem Dubrovniku (Celjska Mohorjeva družba, 2020): »…Dubrovniška republika je več kot 450 let (1358–1808) obstajala kot mala, samostojna in zelo pomembna ter priznana pomorsko trgovska država. Prav zato je v evropski zgodovini edinstven fenomen.«
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24