Tudi včeraj popoldne so državo zajeli močnejši nalivi, predvsem na Gorenjskem, v Krškem je padala tudi rekordna 12-centimetrska toča.
Na Gorenjskem so bili močnejši nalivi v Kranju in na meji ob Karavankah, trenutno pa so najmočnejše padavine okoli Tolmina. V več krajih po državi je padala tudi toča, vendar ni šlo za močnejšo oziroma omembe vredno točo, kot v Krškem, je pojasnil Strajnar.
Po besedah krškega župana Janeza Kerina je nekaj centimetrov debela toča popoldne poškodovala strehe, avtomobile, okna, drevesa in seveda pridelke. Škodo je po njegovih besedah v tem trenutku nemogoče oceniti, saj so vse razpoložljive gasilske enote še na terenu. "Trenutno čistimo razdejanje, pokrivamo strehe in delamo vse drugo, da zaščitimo premoženje občanov," je dejal za STA.
Največ škode je po njegovih besedah v naseljih Gora, Cesta, Dunaj, Trška Gora, Sotelsko, Sremič, Videm in stari del mestnega jedra Krškega. Škoda bo po njegovi oceni velika, zato bodo morali najverjetneje za pomoč zaprositi državo.
V Cerknem so zaradi poplavljanja reke Cerknice v četrtek zvečer sprožili sireno za splošno nevarnost. Narasla voda je zalila več objektov, med drugim prostore tamkajšnje pošte in stanovanjskega objekta v Gorenjih Novakih, odnašala je avtomobile in zabojnike za odpadke.
Po do sedaj zbranih podatkih so bila prizadeta območja Regijskih centrov za obveščanje Brežice (11 dogodkov), Celje (134), Kranj (127), Ljubljana (14), Maribor (413), Murska Sobota (392), Nova Gorica (52), Novo mesto (2), Postojna (5), Ptuj (61), Slovenj Gradec (155) in Trbovlje (3). Tam gasilske in druge enote na terenu zaradi vetroloma žagajo in odstranjujejo podrta drevesa, prekrivajo odkrite strehe na objektih, zaradi poplav meteornih vod črpajo vodo iz objektov, ukrepajo zaradi poplav ob vodotokih, gasijo požare transformatorskih postaj zaradi udarov strel ter opravljajo druge tehnične, so sporočili iz centra za obveščanje.
V kampih v Naklem, Čezsoči in v Šentjerneju so otroke na taborjenju zaradi vremenskih nevarnosti evakuirali na varno lokacijo. Zabeležili so tudi več nenačrtnih motenj, omejitev ali prekinitev oskrbe z električno energijo ter prekinitev prometa zaradi naravnih pojavov. Skupaj so zabeležili zaenkrat 1551 dogodkov. Na terenu je aktiviranih 295 prostovoljnih in
industrijskih gasilskih enot, od tega 10 poklicnih gasilskih enot.
Vreme naj bi se postopoma umirilo. "Do 20. ali morda do 21. ure pričakujemo še nekaj manjših lokalnih neurij oziroma padavin," je poudaril Strajnar.
Največ dežja je od 6. ure padlo na Rogli, v Kranju, na Krvavcu, na Hočkem Pohorju, Ljubljani in na Jezerskem.
Medved: Po jutranjem neurju ostalo pravo razdejanje
Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved in poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan sta si včeraj ogledala posledice jutranjega neurja v Pomurju. Kot je po ogledu dejal Medved, je neurje povzročilo pravo razdejanje. "To so razsežnosti, ki jih zanesljivo občine same ne bodo mogle sanirati," je dejal in obljubil hiter odziv države.
Medved je po koncu obiska v Turnišču v izjavi za medije povedal, da je neurje razdejanje povzročilo vse od Bovca oziroma Posočja, preko Gorenjske, Koroške, celjske in savinjske doline, Mariborskega in v Prekmurju.
"Ampak vsi skupaj smo dobesedno frapirani, koliko objektov je pravzaprav razkril ta vihar samo na murskosoboškem območju, več kot 100, od zasebnih hiš do javnih objektov, šol, vrtcev, celo policijsko postajo je razkrilo v Murski Soboti in seveda to so razsežnosti, ki jih zanesljivo občine same ne bodo mogle sanirati. Tega se lahko zavedamo že zdaj, ko seveda k oceni škode niti še nismo mogli pristopiti," je dejal Medved.
Ob tem je opozoril na svarila vremenoslovcev, da neurja še niso končana, zato lahko le upa, da nove škode ne bo.
Župan Turnišča Borut Horvat je pojasnil, da se je nad njihovo občino malo po 16. uri razbesnela nevihta, nemudoma pa so aktivirali za intervencijo vse službe civilne zaščite, gasilcev, postopoma pa so na pomoč pri odstranjevanju posledic priskočili še iz različnih podjetij. Kot je dejal, poskušajo ob pomoči gasilcev in republiške civilne zaščite zdaj nekako pokriti vse stavbe, ljudem pomagajo tudi z materialom. Ob tem se je zahvalil vsem, ki so z nesebično pomočjo pomagali vsem, ki so doživeli to ujmo.
"Dejansko so poškodovani vsi javni objekti v vasi Turnišče," je povedal. Občino sicer sestavljajo štiri vasi, od tega je ujma zajela dve. Poškodovanih - tudi posredno, zaradi podrtega drevja - je okoli 100 hiš, pri čemer ocenjujejo, da bo pri desetih hišah treba zamenjati celotno streho z ostrešjem vred. "Šola je spet odkrita, več kot 80 odstotkov kritine je neuporabne, saj jo je kar nekaj pometalo po sosednjih stavbah, kjer je tudi nastala škoda," je dejal župan.
Ravno včeraj je sicer sedem let od zadnje naravne nesreče, ko je odkrilo celotno streho šole. Kot je dejal župan, so se s projektantom že pogovarjali o tem, kaj storiti, da do takih težav ne bi več prihajalo. "Ker vidimo, da dejansko so vetrovi in nalivi čedalje hujši," je dejal.
Poškodbe na šolskih objektih v Pomurju si bo v petek ogledal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, ki se bo ustavil na Osnovni šoli Cankova, na Osnovni šoli Turnišče in na Biotehniški šoli Rakičan.
Ministrstvo za obrambo oziroma sile zaščite in reševanja v prvi fazi pomagajo prizadetim. "Seveda lahko predlagamo tudi povrnitev intervencijskih stroškov občinam. To se je prvič letos tudi že zgodilo ob majskih neurjih na mariborskem in Ptujskem oziroma Haloškem. In po tistem, kar vidimo tukaj, in po vseh poročilih in posnetkih celotnega dne tudi z drugih območij po Sloveniji - nenazadnje je bila prizadeta polovica države ali pa še več - bomo verjetno po tistem, ko bomo opravili še nekaj pogovorov, predlagali, da se občinam tudi tokrat povrnejo ti intervencijski stroški," je napovedal državni sekretar Medved.
Ker je prizadetih občin tokrat več, bo "morda kakšen dan dlje trajalo, ampak mi se bomo seveda potrudili, da te podatke zberemo čim prej", je obljubil.
Potem sledi tudi uradno ocenjevanje škode. Tudi tu pa je Medved dejal, da so ob majskih neurjih in nastalih plazovih na mariborskem, ptujskem in haloškem območju delali "s svetlobno hitrostjo" glede na pretekle izkušnje, tako bo prihodnji teden vlada že potrjevala uradno oceno škode. Te je bilo za nekaj več kot pet milijonov uradno ocenjene, vlada pa je doslej občinam izplačala 1,7 milijona evrov iz naslova intervencijskih stroškov.
Vsem pripadnikom civilne zaščite in drugim, ki so priskočili na pomoč prizadetim v neurjih se je včeraj sicer javno, na novinarski konferenci ob robu obiska albanskega predsednika Bajrama Begaja, zahvalila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.
Danes bo na Primorskem pretežno jasno s šibko burjo, drugod bo občasno nekaj kopaste oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29, na Primorskem do 32 stopinj. V soboto in nedeljo bo sončno in spet bolj vroče, napoveduje Arso.
Razdejanje po neurju: v Krškem 12-centimetrska toča
14. jul. 2023 7:53 Osveženo: 7:55 / 14. 7. 2023
Neurja z močnejšimi nalivi in točo so se umirila, padavine so ponoči ponehale, tudi reke so povečini začele upadati. Pred nami je sončen in vroč konec tedna. Nadaljevalo se bo odpravljanje posledic neurja in popis škode.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke