Revija Reporter
Slovenija

Ravs v SMC: Počivalšek Klampferjevi očita, da je njeno "loputanje z vrati" nezrelo

Reporter, STA

10. feb. 2020 15:26 Osveženo: 15:32 / 10. 2. 2020

Deli na:

Ksenija Klampfer

Bobo

Prvak SMC Zdravko Počivalšek obžaluje odločitev ministrice Ksenije Klampfer za izstop iz stranke, a ga tudi preseneča. Po njegovem mnenju je razumljivo, da imajo različne poglede na situacijo in prihodnje delovanje, a bi bilo prav, da se o tem pogovorijo. "Loputanje z vrati je hipno res lahko všečno, a obenem politično nezrelo," je oster prvak SMC.

V pismu je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle, zapisala, da je njena odločitev posledica nestrinjanja z vodenjem stranke, še posebej v času po odstopu Marjana Šarca s premierskega položaja. Zanjo je nesprejemljivo, da se SMC pogaja za vstop v desno vlado s popolnoma drugačno ideologijo.

Odločitev preseneča Počivalška, zlasti v luči tega, da je ministrica pred tremi meseci postala podpredsednica SMC. "Res so se politične okoliščine v zadnjih tednih precej spremenile, vendar to vodstva stranke ne bi smelo odvezati odgovornosti do svojih volivk in volivcev ter do iskanja rešitev v dobro države," je pojasnil v pisnem odzivu.

Dejstvo, da je Klampferjeva svojo odločitev skorajda sočasno sporočila njemu in medijem, pa po njegovih ocenah najbrž razgalja pravo ozadje njene odločitve, "to je popuščanje pod težo javnega pritiska na SMC, da svoje prihodnje politične odločitve podredi interesu drugih strank".

Počivalšek je poudaril, da dosežke dela Klampferjeve cenita tako on kot stranka, kar ji je večkrat tudi povedal. Učinki ukrepov, za katerimi je stala in se osebno močno izpostavila, "so in bodo vidni še dolgo potem, ko vlada, katere del je, ne bo več delovala". Po njegovem mnenju je mnoge lahko izpeljala zato, ker je imela za seboj politično zaslombo tudi v lastni stranki, trditi drugače pa je nepošteno.

Klampferjeva namreč vodstvu stranke očita, da ji nikoli nudilo podpore.

V odzivu na njene očitke je Počivalšek navedel, da je SMC bila in ostaja v nečem zelo liberalna: v strpnosti do različnih stališč. Dodal je, da so bili v stranki vedno različni pogledi na vprašanja in izzive. Tudi sedaj, ko je po odstopu predsednika vlade ves politični prostor potisnjen v navidezno nujo po sprejemanju rokohitrskih odločitev, je tako. Počivalšek je še zatrdil, da si ne on ne vodstvo stranke ne domišljata, da bo do dokončne odločitve stranke o tem, kako naprej, vodila pot "miselnega enoumja in podleganja koristoljubnim argumentom".

Tako razume tudi pismo ustanovitelja in prvega predsednika stranke Mira Cerarja: "Kot izraz lastne volje in mišljenja, do katerih ima v SMC vsakdo vso pravico." Cerar je namreč v pismu Počivalšku navedel, da ne želi sodelovati v vladi Janeza Janše, če bo SMC vstopila vanjo. Poudaril je, da je od vstopa v politiko zagovarjal ista načela in nasprotoval politiki, ki jo pooseblja Janša.

Ocena politične situacije, kot jo je v pismu izrazila Klampferjeva, pa je po mnenju Počivalška pomanjkljiva in ne temelji na dejstvih, ampak površni nabirki pol- in neuradnih informacij. Tako je ponovil, da je SMC v zvezi s trenutnimi političnimi razmerami sprejela samo dve odločitvi: da se bo pogovarjala z vsemi, ki bodo nakazali izvedljive ideje o oblikovanju morebitne nove vlade, in da se z odstopom predsednika vlade Marjana Šarca pripravlja na morebitne nove predčasne volitve.

Počivalšek je sicer po petkovih prvih pogovorih z Janšo o morebitni sestavi nove vlade pisal članstvu stranke. Pozval jih je, da je treba zreti na "razmere v političnem prostoru z razumnostjo", ključ do operativne in dovolj močne vlade pa da ne vodi prek politike izključevanja, temveč dialoga.

Vodstvo stranke je člane tudi pozvalo, "naj ohranijo trezno glavo, da ni nobene potrebe po zaletavih in kratkovidnih dejanjih".

Pogajanja strank o oblikovanju vlade pod vodstvom SDS se bodo predvidoma nadaljevala v torek. Obenem pa se SMC pogovarja tudi o morebitnem sodelovanju z LMŠ na volitvah, h kateremu je povabi Šarec. Prav danes sta se na to temo ponovno sestala vodji poslanskih skupin Brane Golubović in Igor Zorčič. Po okoli 20-minutnem pogovoru v poslanskih skupinah izjav ne dajejo.

V poslanski skupini SMC danes molčijo tudi glede dogajanja v stranki. SMC je sicer na začetku mandata zavračala koalicijo z Janšo, zato ne preseneča, da tudi zdaj, ko jo vodi Počivalšek, o tem ni enotna.

Večkrat so zatrdili, da so enotni, a kljub temu tudi ugibanja o morebitnem prestopu katerega od poslancev v primeru zavezništva z Janšo ne potihnejo.