Kot področja, ki so za mlade težavna, a vredna pozornosti, je poslanec SDS Žan Mahnič prepoznal šolski sistem, razmere na trgu dela in nepremičninskem trgu ter participacijo mladih. "Najprej bi se morali ukvarjati s prvimi tremi temami, politična participacija bi potem prišla sama po sebi," je ocenil.
Ob tem je izpostavil, da je bilo veliko njihovih predlogov zakonov iz teh področij v tem mandatu zavrnjenih. "Za mlade je ta mandat izgubljen," je poudaril. Želijo si, da bi se v prihodnosti uredil šolski sistem tako, da bi bil denar bolj sledljiv, več sodelovanja profesorjev v programih Erazmus in da bi visoko šolstvo povezali z gospodarstvom.
Prav tako si želijo spodbujati družinsko politiko. "Problem demografije je ključen za prihodnost Slovenije," je izpostavil Mahnič. "Demografskih težav ne nameravamo rešiti z uvažanjem Arabcev, pač pa s slovenskimi mladimi družinami, ki jim bomo dali finančne spodbude," je izjavil. Pri tem podpirajo predloge, ki jih je predlagala stranka Glas za otroke in družine.
Rodnost kot velik problem prepoznava tudi predsednik Nove generacije SLS Daniel Valentine. Skrbi ga, da obstoječi ukrepi niso dovolj učinkoviti. Opozoril je, da "morajo biti ukrepi namenjeni večanju slovenske populacije".
Izpostavil je tudi težave na trgu zaposlovanja in bega možganov. Meni, da bi ukrepi morali spodbujati hitro zaposljivost. "Veliko mladih deluje v negotovih oblikah zaposlitve, s tem je težko ustvariti socialno varnost. Ta generacija ima na tem področju težave," je poudaril. Želi si, "da bi se z raznimi programi spodbujalo, da bi se mladi čim prej osamosvojili in bi s tem postali produktiven element družbe in sami sebi v korist."
Aleš Primc iz stranke Glas za otroke in družine pa je poudaril, da ima "narod s premalo mladimi težave na različnih področjih, ki se še bolj tičejo starejših kot mladih." Izpostavil je, da je vprašanje družin v prvi vrsti problem varne starosti. Denar za družine ničesar ne odvzema upokojencem, je Primc opozoril zbrane starejše na javni tribuni.
"Interes vsake države je, da ima čim več otrok in da otroci z svojo izobrazbo ostanejo doma in če se le da zaposlijo v gospodarstvu," je dejal Primc. Meni, da politiki pogosto na ta vprašanja odgovarjajo preveč kratkoročno.
Nekdanji minister za izobraževanje Žiga Turk pa je ocenil, da mladi težave, ki so v prepoznane v družbi, dojemajo drugače. "Trg dela čutijo močno, prav tako probleme revščine in nerazvitosti države ter vprašanja povezana z monopoli, manj jih skrbi delovanje zdravstva in pokojninskega sistema. Zato so mladi po njegovih besedah poseben problem, ki zahteva splošne rešitve.
Glavni problem mladih v Sloveniji je prepoznal v segmentaciji trga dela, vprašanje vključenosti in politične participacije, mlade pa zanima predvsem področje izobraževanja. Pomembno se mu zdi tudi vprašanje mladih in prostovoljnih, civilnodružbenih aktivnosti. Prav v tem vidi ogromno rezervo v Sloveniji. Opaža pa, da so "mladi Evropo ponotranjili in tudi ostali svet ni tako daleč, kot je bil nekoč." Tudi slovenski mladi postajajo državljani sveta, je poudaril.
Primc: Ne verjamem, da bodo mene na starost vzdrževali Arabci ali Pakistanci
12. apr. 2018 6:00
Na včerajšnji javni tribuni Zbora za republiko z naslovom Narod brez mladih nima prihodnosti so kot najpomembnejša področja, ki so za mlade težavna, prepoznali šolski sistem, razmere na trgu dela in nepremičninskem trgu ter participacijo mladih. Menili so tudi, da se ta vprašanja tičejo vseh, ne samo položaja mladih.
.@ales_primc Ne verjamem, da bodo mene na starost vzdrževali Arabci, Pakistanci. Tujci se ne bodo zavzemali za naše stare, vsak dober človek se bo zavzemal za varno starost svojih staršev, ne tujih. pic.twitter.com/ipc3uHLd5R
— Zbor za republiko (@Zborzarepubliko) April 11, 2018
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke