Župan Meglič, sicer član SLS (deluje tako v županskem klubu SLS kot tudi NSI), bi bil izvoljen tudi brez golaža; na glasovnici bo le njegovo ime. Nihče ga po prvem in očitno uspešnem mandatu ni izzval, vendar bi ne spal mirno, če bi ga izvolila le manjšina prebivalk in prebivalcem Naklega.
Za županje in župane v 212 občinah se poteguje 618 kandidatk in kandidatov, prej manj kot na zadnjih volitvah. Podobno je pri svetnikih: za 3382 mest tekmuje 18.671 kandidatk in kandidatov, kar je domala 4000 manj kot pred štirimi leti. Takorekoč že izvoljenih županov je v Sloveniji kar četrtina oziroma 51, to pa je lahko tudi težava, saj ne gre vedno le za zaupanje do aktualnega župana, je tudi odraz apatije.
Gibanje Svoboda je napovedala zmago v Ljubljani – pred Listo Zorana Jankovića, kar pa ji kot kaže ne more uspeti. Ljubljana je očitno že dovolj »osvobojena«, četudi bo Janković tokrat brez absolutne večine svetnikov.
Poznavalci pravijo, da je bilo v prvih mandatih večje zanimanje za sodelovanje na lokalnih volitvah, kar so občani potrebovali več angažiranosti pri izgradnji temeljne (tudi komunalne) infrastrukture, oskrbe s pitno vodo, kanalizacijo, ceste ... V zadnjih letih se težišče premika na bolj »mehke« vsebine, na spodbujanje razvoja na področju turizma, kulture …, česar pa prebivalci ne prepoznajo toliko kot temeljno potrebo. Ne nazadnje, županska funkcije prinaša veliko odgovornost, zakaj bi si mazali ime.
Kako specifične so lokalne volitve odraža prestolnica. Županski kandidat SDS Igor Horvat uživa po anketah javnega mnenja okoli tri odstotke podpore, toliko kot kandidatka SLS Tine Bregant, kandidatka NSI Mojca Sojer ali predsednik stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc. Poslanka Levice Nataša Sukič edina odstopa z desetimi odstotki. Gibanje Svoboda je napovedala zmago v Ljubljani – pred Listo Zorana Jankovića, kar pa ji kot kaže ne more uspeti. Ljubljana je očitno že dovolj »osvobojena«, četudi bo Janković tokrat brez absolutne večine svetnikov.
Novost lokalnih volitev je prav stranka Gibanje Svoboda kot zmagovalka državnozborskih volitev; premore precej več lokalnih ambicij kot pred njo SMC ali LMŠ. Kako stranka plete lokalno mrežo? V Naklem, denimo, je nekdanje vodstvo Desusa s podžupanom na čelu prejelo vabilo Gibanja Svobode in tako je domala celoten lokalni odbor upokojenske stranke zdaj pod Robertom Golobom. Konkurenca se ob tem prehodu razumljivo muza. Klasike golaža na skromnejši stojnici GS niso ponujali, le kuhančka …