Revija Reporter
Slovenija

Pri Pahorju so 17 zaposlenih pozvali k vračilu preveč izplačanih stroškov prevoza

STA

18. avg. 2017 10:48 Osveženo: 10:48 / 18. 8. 2017

Deli na:

Računsko sodišče kot zadovoljiv ocenjuje izkazani popravljalni ukrep urada predsednika republike glede preveč izplačanih oziroma neupravičeno izplačanih stroškov za prevoz na delo zaposlenim na uradu.

S previsokim obračunavanjem potnih stroškov so namreč prenehali in 17 zaposlenih pozvali k podpisu dogovora glede vračila preveč izplačanih stroškov.

Računsko sodišče je aprila letos glede poslovanja urada predsednika republike izreklo mnenje s pridržkom. Kot so takrat med drugim navedli v revizijskem poročilu, je urad petim zaposlenim v obdobju od 1. decembra 2014 do 30. novembra 2015 previsoko obračunal in izplačal povračila stroškov za prevoz na delo in z dela v skupnem znesku 2126 evrov, ker jim je obračunaval medkrajevni avtobusni prevoz in ne železniškega kot najcenejšega javnega prevoza.

Prav tako je urad funkcionarju in sedmim javnim uslužbencem v enakem obdobju neupravičeno povrnil stroške mesečnih vozovnic v mestnem prometu in kilometrino v skupnem znesku 3186 evrov. Ker je razdalja najbližje postaje javnega prevoza do kraja bivališča oziroma do delovnega mesta krajša od dveh kilometrov, stroškov ne bi smeli povrniti.

Urad je v predpisanem roku 90 dni predložil odzivno poročilo računskemu sodišču, ki v porevizijskem poročilu izkazani popravljalni ukrep ocenjuje kot zadovoljiv.

Kot računsko sodišče navaja v porevizijskem poročilu, so namreč v uradu predsednika republike v odzivnem poročilu izkazali, da so prenehali s previsokim obračunavanjem in izplačevanjem povračil stroškov, prav tako so izkazali aktivnosti za sklenitev dogovorov z zaposlenimi o vračilih preveč izplačanih stroškov.

Po navedbah iz porevizijskega poročila so v uradu s postopkom ugotavljanja zneska nepravilnosti pri obračunavanju in izplačevanju stroškov prevoza na delo in z dela pri vseh zaposlenih so začeli maja letos in nepravilnosti ugotovili pri 17 zaposlenih. O tem so zaposlene seznanili junija in julija in jih pozvali k podpisu dogovora o načinu vračila preveč izplačanih povračil stroškov prevoza. Obenem so jih opozorili, da bodo v nasprotnem primeru prisiljeni vložiti tožbo pred pristojnim sodiščem.

Roki za podpis dogovorov do roka za predložitev odzivnega poročila računskemu sodišču še niso potekli, je pa v enem primeru urad predsednika republike že 6. aprila, torej takoj po objavi revizijskega poročila in še pred opravljenim točnim izračunom zneska preveč izplačanih stroškov, prejel vračilo stroškov v višini 4001 evrov. Po poznejšem dokončnem izračunu znesek preveč izplačanih stroškov v tem primeru znaša 4213 evrov, je računsko sodišče še navedlo v porevizijskem poročilu.