Po drugi strani pa je iz vrst opozicije slišati, da konstruktivne nezaupnice sploh ne bodo vložili, če ne bodo imeli zagotovljenih 46 glasov. Zapise na provladnih portalih, da naj bi jo vložilo zgolj deset opozicijskih poslancev, pa označujejo za spine, ki izvirajo iz kabineta predsednika vlade Janeza Janše.
Podobno naj bi bil spin tudi namigovanja istih portalov, da naj bi po izglasovani nezaupnici sploh ne sestavili vlade in da bodo s tem sprožili predčasne volitve. Po naših informacijah celo prvak LMŠ Marjan Šarec, ki je januarja z odstopom skušal doseči predčasne volitve, tokrat meni, da bi predčasne volitve pomenile še pol leta Janševe vlade.
Včeraj dopoldne je Šarec presenetil s tvitom, s katerim je podprl prvaka Desusa za mandatarja: »Kot največja opozicijska stranka bomo v LMŠ podprli Karla Erjavca za mandatarja, ko bo vložena nezaupnica. Vse drugo je samo odlaganje neodložljivega.« To naj bi bilo tudi njegovo sporočilo poslancem Desusa, ki se še odločajo, ali bodo podprli svojega predsednika za mandatarja.
Časa za odločitev pa ni več veliko, saj bo jutri najprej izvršilni odbor, nato pa še svet stranke odločal o odhodu iz Janševe koalicije in pridružitvi KUL. Glede na nezadovoljstvo članov s sedanjo vlado skorajda ni pričakovati, da oba organa ne bi sledila Erjavcu, sploh ker ima stranka edinstveno priložnost v zgodovini, da dobi predsednika vlade.
Na sestanku bodo lahko navzoči tudi vsi poslanci Desusa (razen Roberta Polnarja, če ga bodo pred tem izključili iz stranke), ki bodo lahko razpravljali, vodja poslanske skupine Franc Jurša pa ima kot član izvršilnega odbora tudi glasovalno pravico. Prejšnji teden je sicer izjavil, da ne more zagotoviti, da bodo poslanci spoštovali odločitev organov stranke.
Za zdaj so se poslanci Desusa zavili v molk. V ponedeljek se je s štirimi poslanci Desusa, ki nasprotujejo odhodu iz vlade (podporo taki odločitvi je javno dal le Jurij Lep), srečal premier Janša, včeraj pa se je skupaj z Erjavcem sestanka KUL udeležil tudi Jurša.
Je pa imela zelo dober občutek po tem srečanju predsednica SD Tanja Fajon, ki nam je sporočila: »Pomemben premik v pravo smer. Odločitve zorijo. Več v prihodnjih dneh.«
Zvečer so sestankovali tudi organi SAB, ki naj bi odločitev sporočili danes. Neuradno smo slišali, da ne drži informacija, da naj bi Alenka Bratušek prejšnji petek jezno zapustila sestanek koalicije KUL, ampak naj bi med enim in drugim sestankom (na enem so se srečali z Jožetom P. Damijanom, na drugem pa z Erjavcem) zgolj skočila v cvetličarno.
Toda ključna uganka ostajajo poslanci SMC, ki utrjujejo povezovanje z Desusom. Vodji poslanskih skupin Janja Sluga in Franc Jurša sta se že srečala, toda najprej mora Erjavec za prestop v KUL prepričati svoje poslance, šele nato se lahko o tem še odločajo v SMC. Če Erjavca podprejo štirje poslanci Desusa, potrebuje še najmanj tri glasove iz SMC.
Če bodo vložili konstruktivno nezaupnico, mora o njej državni zbor glasovati v sedmih dneh. Če jo bodo vložili pred Božičem, bo glasovanje v tednu pred Novim letom. Skoraj zagotovo bo v tem primeru kandidat Erjavec, medtem ko bo J.P. Damijan, če uporabimo njegove lastne besede, prizorišče zapustil kot »kurba s plesa«.
Pri Janši želijo preprečiti "izdajo" poslancev; jutri odhaja Desus iz vlade, koliko poslancev bo sledilo Erjavcu?
16. dec. 2020 6:00 Osveženo: 7:15 / 16. 12. 2020
Iz vrst vladajoče koalicije je slišati, da bodo njihovi poslanci bojkotirali glasovanje o konstruktivni zaupnici, če bo ta res vložena. Poslanci ne bodo dvignili glasovnic, s tem pa bodo preprečili, da bi kdo izmed njih podprl nezaupnico. Podobno potezo napoveduje tudi prvak SNS Zmago Jelinčič.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke