"Mi smo naredili veliko napak," je na pogovornem večeru v organizaciji SD priznal Barany. Menil je, da ima Slovenija še možnost, da se izogne temu, da bi bila čez deset let kot Madžarska. "Ni namreč skrivnost, da je eden najbolj zvestih sledilcev Orbanu novi predsednik slovenske vlade Janez Janša," je dejal.
Kot glavne spremembe v desetih letih, odkar je Orban na čelu madžarske vlade, je Barany omenil odhod več kot pol milijona ljudi, večinoma mladih, ker da nimajo prihodnosti. Na Madžarskem je pomanjkanje demokracije, ni medijske svobode, so tudi težave s spoštovanjem vladavine prava, je dejal.
"Mi nismo dojeli, da nimamo možnosti, da premagamo Orbana, dokler bo opozicija razdrobljena," je priznal Balasz. Kot je izpostavil, mora opozicija sodelovati. Tudi če se opozicijske stranke med seboj glede marsičesa ne strinjajo, se morajo združiti proti Orbanu, če želijo uspeti. "To smo naredili lani in jeseni marsikje zmagali na lokalnih volitvah, tudi v Budimpešti," je dejal.
Slovence je tudi opozoril, da morajo zelo paziti, da ne bodo izgubili svobode govora. Orban je namreč kmalu po prihodu na oblast leta 2010, ko je dobil dvotretjinsko večino v parlamentu, spremenil medijsko zakonodajo. To mu je po njegovem prepričanju omogočilo propagando, ki mu zagotavlja uspeh na volitvah.
Pri tem na zelo preprost in poenostavljen način več let izpostavlja migracije, Bruselj ter milijarderja Georgea Sorosa kot glavne sovražnike, je dejal. "Tisti v Bruslju hočejo, da odpremo vrata za migrante, da bodo prišli k nam," je poenostavljeno ponazoril glavno sporočilo. Evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD) je pripomnila, da je podoben vzorec opaziti tudi v propagandi SDS.