Revija Reporter
Slovenija

Povečanju števila ministrstev podpora verjetnih koalicijskih partnerjev

STA

28. avg. 2014 15:17 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanke in poslanci iz vrst verjetne koalicije so napovedali podporo noveli zakona o vladi, ki predvideva 14 ministrstev in vsaj še enega ministra brez resorja. Izpostavljali so, da je za zagotavljanje učinkovitosti dela vlade prav, da si koalicija po svoje oblikuje organizacijsko strukturo. V opoziciji so do novele povečini zadržani.

Vlado bi po predlogu novele sestavljalo 14 ministrov in en minister brez resorja, pri čemer zakon dopušča imenovanje še dveh ministrov brez resorja. Na novo bosta ustanovljeni ministrstvo za javno upravo in ministrstvo za okolje in prostor. Dosedanje ministrstvo za kmetijstvo in okolje se bo preoblikovalo v ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, dosedanje ministrstvo za infrastrukturo in prostor pa v ministrstvo za infrastrukturo.

Prvopodpisana pod predlog novele, vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je poudarila, da bo nova resorska razporeditev omogočila učinkovito upravljanje in izvajanje politik na posameznih področjih. Obenem bo vlada optimizirala in racionalizirala svoje delovanje in s tem doseganje zastavljenih zavez in ciljev. Poslanka SMC Lilijana Kozlovič je dodala, da so bila posamezna ministrstva po sedanji ureditvi vsebinsko preveč obsežna, zaradi česar se določenim področjem niso posvečala v zadostni meri.

Po mnenju Vinka Gorenaka (SDS) bi bilo edino logično, če bi SMC sledila navedbam v njenem programu, ki obljublja vitko in transparentno upravo. Koalicija bi v času gospodarske krize morala ravnati v smeri zmanjšanja števila ministrstev, je poudaril. Ob tem je opozoril, da so predlagatelji pri oblikovanju predloga izhajali iz primerjav z državami, ki imajo bistveno več prebivalcev kot Slovenija.

Poslanec DeSUS Uroš Prikl je napovedal soglasno podporo njihove poslanske skupine. Poudaril je, da si v stranki prizadevajo za čim prejšnjo stabilizacijo razmer v državi, k čemur bi prispevalo tudi sprejetje novele.

Franc Trček iz ZL je napovedal, da v poslanski skupini ne bodo glasovali ne za in ne proti noveli, je pa med drugim izrazil nasprotovanje ministrom brez listnice. Po njegovi oceni gre namreč za ministra na zalogo, to pa ni v skladu z napovedmi o novi politični kulturi, v kateri ne bi bilo več delitve "stolčkov".

Po prepričanju poslanke SD Bojane Muršič ima vsaka koalicija pravico, da si oblikuje takšno sestavo ministrstev, ki ji omogoča učinkovito izvajanje vladnega programa. Pred skorajšnjimi pogajanji s sindikati javnega sektorja je izpostavila zlasti pomen vzpostavitve samostojnega ministrstva za javno upravo.

Tudi poslanec NSi Jernej Vrtovec je priznal, da je običajno, da si število ministrstev določi vsakokratna koalicija. Opozoril pa je, da je povečanje števila resorjev slabo simbolno sporočilo državljanom, ki bo imelo tudi poldrugi milijon evrov finančnih posledic in pol leta mrtvega tega na novoustanovljenih ministrstvih.

Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer je spomnil, da so vse dosedanje vlade zakon o vladi prilagodile svojim potrebam. Ker gre za zakon, ki ga mora koalicija sprejeti sama, v ZaAB ne bodo glasovali ne za in ne proti. Je Möderndorfer opozoril, da bi zakon o vladi moral vsebovati tudi predpise, kdo je lahko minister in kdo ne, in napovedal, da ga bodo v prihodnje tudi vložili.

Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz pa je opozoril, da javnost ni naklonjena takšnim spremembam ter da lahko le uspešno in etično nesporno delo upraviči predlagano število resorjev.

Vlada, ki do imenovanja nove še opravlja tekoče posle, sicer deluje z 12 ministrstvi in enim ministrom brez listnice. Pred tem je vlada nekdanjega premiera Janeza Janše delovala še z enim ministrom manj.