Pri nas imamo kar nekaj uveljavljenih mladih politikov, ki so si zgradili solidno politično kariero. Med vprašanji, ki se redno postavljajo ob vsakem krogu volitev, je starost politikov. Mnogi namreč zagovarjajo tezo, da dobrega politika oblikujejo samo izkušnje, kar je večkrat le sopomenka za to, da ljudje zaupajo samo starejšim politikom. Je to resnica ali gre za predsodek?
»Pravilno ste ocenili, da gre za predsodek,« nam je na zastavljeno vprašanje odgovoril Dejan Levanič, najmlajši poslanec iz vrst SD, ki je bil ob izvolitvi za poslanca v DZ leta 2008 star sedemindvajset let. »Prepričan sem, da je treba mlade podpirati pri vstopanju v sistem soodločanja.«Podobno je na naše vprašanje odgovorila tudi poslanka SDS Eva Irgl, ki je bila v DZ prvič izvoljena leta 2004. Takrat je bila Irglova s sedemindvajsetimi leti tudi najmlajša v DZ: »Kritičnost in razmišljanje mladega človeka sta v parlamentu nadvse potrebna. Mladi smo glede določenih tematik lahko bolj neobremenjeni in izražamo pri tem svoja stališča.«
Zgodaj v poslanske klopi
»Ko sem se odločila za kandidaturo, je bilo na lokalnem nivoju nekaj težav. Ljudje so o meni dvomili, ker niso poznali mojega dotedanjega udejstvovanja. Po prvi izvolitvi leta 2004 sem bila ponovno izvoljena leta 2008: takrat sem svoj rezultat še zelo izboljšala. In to pomeni, da sem nekaj le naredila,« nam je dejala Eva Irgl. Po njenem mnenju je najpomembneje to, da so mladi sposobni v politiko vnesti svežino, kritičnost in drugačne poglede, »kar je tudi srž demokracije«.
Po njenem mnenju morajo mladi politiki, če si želijo izboriti prostor pod soncem, nastopati ostro in jasno, a predvsem argumentirano: »Tako sem se skušala tudi jaz profilirati. Mislim predvsem na izkušnjo predsednice komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti. Ker sem od polpretekle zgodovine časovno oddaljena, lahko nanjo gledam neobremenjeno in s kritično distanco. To pa ni dovolj: imeti moraš ustrezno znanje in argumente. Za vsako besedo, ki jo izrečeš v javnosti, namreč nosiš odgovornost.« Biti kritičen in kritike podpirati z argumenti in brez žalitev: to je po mnenju Irglove formula za uspešno poslansko delo, pa tudi bistvo demokracije.
Tudi Levanič je dejal, da je bila njegova pot v DZ tlakovana s pomisleki in bolj ali manj javno debato, ali ni premlad za kandidaturo. »Moje sporočilo pa je bilo preprosto, gledati je treba na vsebino, ne na starost. Ljudje so me tako sprejeli: zaupanje pa si moramo pridobiti ravno pri njih.«
Mlad politik mora po njegovem mnenju šele dokazati, da je tega posla sposoben. V svoje politično delo mora zato dati veliko več energije in prizadevanja. To tudi po Levaničevem mnenju pomeni, da mora biti mlad politik samozavesten, pogumen in iskren: »Mladi morajo govoriti to, v kar verjamejo. Ljudje bodo znali to ceniti. Treba je zagovarjati svoje ideje, a to je treba storiti na umirjen način.«
VEČ V TISKANIH IZDAJAH