Politični botri »Golobičevega bratranca«
24. jul. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Velenjski župan Bojan Kontič, podpredsednik SD, še naprej podpira Uroša Rotnika, nekdanjega direktorja TEŠ, ki ga je nastavil za direktorja Komunalnega podjetja Velenje.
»Na podlagi dosedanjega dela, ki ga je dr. Uroš Rotnik opravil kot direktor Komunalnega podjetja Velenje, župan Bojan Kontič nima razlogov, da bi predlagal njegovo razrešitev,« so nam odgovorili na mestni občini Velenje na vprašanje, ali nekdanji direktor TEŠ še uživa zaupanje zaradi policijske preiskave v zvezi s sumom korupcije pri gradnji šestega bloka. Kot je znano, se je investicija TEŠ 6 od začetnih 600 milijonov evrov podražila na 1,3 milijarde evrov, po Rotnikovem odhodu pa na več kot 1,44 milijarde evrov. Na predlog SDS je o pregrešno dragem projektu razpravljal državni zbor prejšnji teden, največja opozicijska stranka pa napoveduje tudi parlamentarno preiskavo.
Rotnik poleg podpore velenjskega župana Bojana Kontiča, ki je podpredsednik SD, uživa tudi zaupanje njegovega šoštanjskega kolega Darka Meniha, sicer člana SDS: »Vsak človek je nedolžen, dokler se mu ne dokaže krivda.« Župan Šmartnega ob Paki Janko Kopušar pa na naše vprašanje ni odgovoril. Vsi trije župani so kot člani sveta ustanovitelja Komunalnega podjetja Velenje 14. decembra lani soglasno podprli Rotnika za direktorja, potem ko ga je kot najboljšega kandidata izbral nadzorni svet pod vodstvom Franca Severja, prvega človeka SDS v Velenju. »Prepričan sem, da smo dobili sposobnega direktorja, ki bo uspešno vodil podjetje in uresničeval njegove program,« je takrat dejal župan Kontič. Kako zelo priljubljen je Rotnik v Šaleški dolini, se lahko prepričamo iz rezultatov zadnjih volitev leta 2011, ko je na listi SLS prejel več 20,46 odstotka glasov (11,29 odstotka v bolj urbanem okraju).
Ob prijavi je Rotnik priložil potrdilo o nekaznovanju in tudi, da ni v nobenem kazenskem postopku, čeprav so ga kriminalisti že junija lani obiskali v zvezi s sumi, da je podpisal škodljivo pogodbo z dobaviteljem opreme za TEŠ 6 Alstomom. Vnovič so na njegovih vratih policisti potrkali konec junija letos, v njihovih prostorih je moral celo prespati. Poleg njega je bil pridržan in aretiran tudi Bogdan Pušnik, prvi človek borznoposredniške hiše Medvešek-Pušnik. Uradno so preiskovali sum kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic ter ponareditve ali uničenja poslovnih listin. Neuradno naj bi jih zanimali sledi za domnevnimi provizijami pri dobavi opreme TEŠ 6. Kot je slišati, naj bi bil Pušnik Rotnikov osebni finančnik in skrbel za njegove varne naložbe.
Leto po razrešitvi s položaja direktorja šoštanjske termoelektrarne je s svojim podjetjem Razsvet svetoval elektrarnama v BIH in Srbiji. Ob podpisu pogodbe se je hvalil z boljšo plačo, kot jo je imel kot direktor TEŠ, toda očitno se je ta »pipica« kmalu zaprla, sicer ne bi iskal službe v javnem sektorju, kamor spada tudi komunala. Takoj po razrešitvi, decembra 2010, pa je mu že drugič ni posrečilo priti na mesto predsednika uprave HSE, ki je v bistvu materinska družba TEŠ. Če bi bil imenovan na ta položaj, bi nadzoroval svoje minulo delo na TEŠ, ko se je začel megalomanski projekt TEŠ 6. Prvič mu je spodletelo leta 2009, ko sta takratni gospodarski minister Matej Lahovnik in predsednik nadzornega sveta HSE Franc Žerdin raje izbrala Boruta Meha. Zaradi tega naj bi imel Žerdin kar precej težav s svojo stranko SD, ki je vedno podpirala Rotnika. Spomnimo se samo, kako se je zanj postavila ob njegovi razrešitvi novembra 2009, še posebno takratni velenjski župan Srečko Meh, ki si je nakopal celo tožbo Gregorja Golobiča.
Zanimivo pa je, da je bil za njegovo imenovanje na čelo TEŠ najbolj zaslužen prav Golobič, ki ga je devet let pozneje strmoglavil. V intervjuju za Žurnal januarja 2010 je takole opisal svoje začetke v TEŠ: »Ko sem leta 2001 kandidiral za direktorja, sem poklical svojega najstarejšega bratranca Petra Tevža. Videvala sva se na vsake štiri, pet let na pokopališču, sicer ne. On je bil takrat kar v dobrih odnosih z Golobičem. Poklical sem ga v ponedeljek, rekel je, da se lahko dobiva šele naslednjo sredo ob 11. uri. Vprašal me je, kaj je tema. Malo sem zajecljal, da bi bil rad direktor, pa je rekel, da če je tako, naj pridem kar naslednji dan ob pol sedmih zjutraj. Iz tega se je potem razvila zgodba, da sem Golobičev bratranec.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke