Revija Reporter
Slovenija

Policijska stavka je končana

STA

30. jul. 2013 14:20 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Notranji minister Gregor Virant, generalni direktor policije Stanislav Veniger in predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič so na ministrstvu pravkar podpisali stavkovni sporazum. S tem je več kot polletna stavka policistov končana. Vsi trije so zadovoljni, Virant pa pravi, da sporazum na ministrstvo prinaša socialni mir.

Virant je po podpisu sporazuma spomnil na nekatere zaostritve med ministrstvom in sindikatom. A na koncu so se, kot pravi, po pameti dogovorili in dosegli razumen kompromis, s katerim so lahko vsi zadovoljni.

Predlog sporazuma sledi sporazumu med vlado in Sindikatom policistov Slovenije (SPS), podpisanim konec maja. Tako se sredstva za plače, ki so namenjena za delo notranjega ministrstva in policije za leti 2013 in 2014, ne smejo zmanjšati.

Po sporazumu med vlado in PSS bo omogočeno izplačilo delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela pri izvajanju projekta Akcija zagotavljanja varovanja življenja in premoženja ljudi. Pri tem bo vlada zagotovila ministrstvu dodatna sredstva za izvajanje projekta, in sicer do konca leta 2013 v višini 600.000 evrov, za leto 2014 pa dodatnih 1,8 milijona evrov.

Sporazum prinaša tudi dogovor, da na policiji in ministrstvu do 1. januarja 2015 ne bo odpuščanj zaposlenih iz poslovnih razlogov, ta pa niso predvidena niti za leti 2015 in 2016.

Virant je izpostavil, da bo odslej jasno urejeno plačevanje nadur. Sporazum določa še, da policisti ponoči zaradi varnosti patruljirajo v dvojicah. To je eden od dogovorov, ki jih v sporazumu z drugim sindikatom ni.

Prav tako sporazum s PSS določa, da bodo zavarovali delovna mesta policistov, ki bodo odveč po vstopu Hrvaške v Schengen.

Za Viranta je pomembno, da sporazum ne posega v enotni plačni sistem javnega sektorja. Po njegovih besedah bi bilo to neodgovorno, saj bi vsak tak poseg povzročilo "učinek domin, ki vodi v neizogiben bankrot proračuna". Kot je dejal, je denar policija z racionalizacijami v zadnjih letih privarčevala sama oz. je ta znesek v primerjavi s privarčevanim relativno majhen.

Virant je priznal, da so bila ločena pogajanja z dvema sindikatoma naporna. Zato si želi, da bi se v prihodnje pogajali za isto mizo. "To, kar smo zagotovili v obeh sporazumih, smo za policiste, ne za sindikate," je še poudaril. Po njegovih besedah se bosta sporazuma s policijskima sindikatoma pri izvajanju dopolnjevala in nadgrajevala.

Uroševič se je predvsem zahvalil prebivalcem, ki da so jih ves čas izvajanja stavke razumeli. Po njegovih besedah so člani sindikata z vsebino sporazuma zadovoljni in razumejo, da "je bila to misija nemogoče". Vendar, kot pravi, obstaja bojazen, ali bo vse dogovorjeno tudi izpolnjeno.

Zato so po njegovih besedah v sporazum vstavili določene varovalke, da se jim ne bi dogajalo tako kot pri prejšnjih sporazumih. Zagotovil je, da bodo budno spremljali izvajanje sporazuma ter vsako morebitno odstopanje poskušali najprej rešiti v socialnem dialogu.

PSS sicer še ne razmišlja o umiku tožbe, s katero izpodbija sporazum vlade in SPS. Kot je pojasnil Uroševič, namreč ni šlo za problem glede sredstev, ki so več ali manj določena v obeh sporazumih. Težava, ki še vedno ni rešena, je po njegovih besedah delitev teh sredstev. Zato je v sporazumu tudi določeno, da merila za to dogovorita reprezentativna sindikata in ministrstvo.

Uroševič sicer ocenjuje, da bo sporazum posameznemu zaposlenemu prinesel okoli 60 evrov bruto dodatnega denarja mesečno.

Veniger se je ministru in Uroševiču zahvalil za vložen napor pri pogajanjih, ki da so bila dolgotrajna, a korektna. Zadovoljen je, da se stavka končuje, saj da so policisti po zakonu dolžni zagotavljati svoje naloge. Prepričan je, da bo policijsko delo sedaj lahko le še bolj učinkovito. Veniger je izrazil zadovoljstvo, da so policisti dobili zagotovila za izplačilo za povečan obseg dela.