Policija trdi, da je prisilna sredstva uporabila, ko se drugače ni več dalo zagotoviti javnega reda
27. nov. 2012 14:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Prisilna sredstva je policija na protestnem shodu v Mariboru uporabila, ko na noben drug način ni bilo več mogoče zagotoviti javnega reda, je na današnji novinarski konferenci policije in notranjega ministrstva poudaril direktor mariborske policijske uprave Danijel Lorbek. Po njegovih podatkih je bilo nasilnih od 500 do 600 protestnikov.
Lorbek je razložil, da so s pripravami na varovanje začeli že takoj po zaključku prejšnjega shoda, pripravljen načrt aktivnosti pa so usmerili v zagotavljanje splošne varnosti. Že kmalu po začetku shoda so opazili več kršitev z uporabo pirotehnike, vendar so ocenili, da posredovanje še ni potrebno.
Prav tako niso posredovali, ko se je množica premaknila proti mestni hiši, kjer sta ob 18.06 padli prva bakla in petarda, je nadaljeval prvi mariborski policist. Poleg petard in bakel so začele tako proti občinski stavbi kot proti policistom leteti še granitne kocke in doma izdelani topovski udari, je dejal. Policija je po njegovih besedah ob 18.36, torej pol ure po tem, ko je priletela prva bakla, pozvala k prenehanju kršitev, in ker se to ni zgodilo, so se odločili odrediti razpust shoda.
Tako generalni direktor policije Stanislav Veniger kot Lorbek sta pojasnila, da se morajo ljudje po zakonu o javnem zbiranju s shoda, tudi neprijavljenega, mirno raziti, če policija odredi razpustitev. Če se ljudje ne razidejo, tudi če le stojijo ob strani in opazujejo dogajanje, pomeni da se upirajo, bodisi pasivno bodisi aktivno, sta razložila, saj so udeleženci shoda dolžni upoštevati navodila policije.
Oba sta izpostavila tudi, da so bili med množico tudi zamaskirani ljudje, ki so imeli s seboj v nahrbtnikih razna sredstva, pa tudi da ni bilo nobenega znaka, da bodo s kršenjem prenehali.
Protestnike so tako tudi v ponedeljkovem primeru začeli opozarjati, naj se razidejo, vendar se niso, temveč so se nekateri temu tudi aktivno upirali, je naprej pojasnjeval Lorbek. Zato so zbrano množico začeli pozivati s pomočjo zvočnikov helikopterja. A tudi to je bilo zaman, zato je operativni štab izdal ukaz o izstrelitvi štirih plinskih granat in petih plinskih nabojev.
Protestniki so se razbežali, nekateri pa so ob tem še napadali policijo, je še razložil Lorbek in dodal, da so že ustanovili komisijo, ki bo preučila vse okoliščine ponedeljkovega dogajanja in izdala poročilo. A kot je izpostavil Lorbek, so bili ljudje opozorjeni, da bodo uporabljena prisilna sredstva. "Tudi sam sem bil na kraju in sem ta opozorila slišal," je dejal.
Po Lorbkovih besedah so med protesti prijeli 32 ljudi, enega mladoletnika so nato izpustili. Štiri osebe bodo ovadili zaradi domnevne storitve kaznivega dejanja napada na uradno osebo, 27 pa jih bodo obravnavali zaradi različnih prekrškov. Ostale kršitelje bodo poskušali še prepoznati. V posredovanju se je lažje poškodovalo sedem policistov, dva med njimi sta čez noč ostala na opazovanju in so ju danes že odpustili v domačo oskrbo.
Natančnega števila policistov, ki so v ponedeljek posredovali, Lorbek iz operativnih razlogov ni želel razkriti, bilo pa jih je več kot 300. Protestnikov je bilo na začetku okoli 6000, proti mestni hiši pa se je po njegovih podatkih premaknila približno polovica. Naslednji shod je v Mariboru napovedan že za prihodnji teden, vendar Lorbek o konkretnih načrtih ravnanja policije ne more govoriti.
Na novinarski konferenci je bil tudi minister za notranje zadeve Vinko Gorenak, ki je izpostavil, da je bil shod neprijavljen. Med ljudmi, ki so želeli le izraziti voljo proti županu Francu Kanglerju, pa so bili tudi taki, ki so to izrabili. Danes so se tudi že pojavili pozivi k odstopu Gorenaka, ta pa je danes dejal, da odstop ministra ne prinese nič, problem pa je nasilje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke