Revija Reporter
Slovenija

Policija trdi, da je bilo "življenje in zdravje policistov" ogroženo, zato se je protestnikov lotila s plinom in gumijastimi naboji

STA

12. nov. 2020 6:00

Deli na:

Nasilni protesti v Ljubljani.

Primož Lavre

Policija je ob četrtkovih izgredih v prestolnici, ko je bilo ogroženo tudi življenje in zdravje policistov, prvič v zgodovini samostojne države uporabila gumijaste naboje. Z bombometom so izstrelili šestnajst plinskih in pet gumijastih izstrelkov zoper do sedaj še neznane osebe, so včeraj dodatno pojasnili na Policijski upravi (PU) Ljubljana.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so policisti ob četrtkovih izgredih uporabili različna prisilna sredstva proti množici, ki ni upoštevala ukazov. Izgredniki so jih napadali z granitnimi kockami, drugimi nevarnimi predmeti in pirotehničnimi izdelki. "Z napadom je bilo ogroženo življenje in zdravje policistov, zato smo zoper izgrednike uporabili plinska in druga sredstva za pasivizacijo. Policisti so tako v izgredih z bombometom izstrelili 16 plinskih in pet gumijastih izstrelkov zoper do sedaj še neznane osebe," so navedli na PU Ljubljana.

Glede na to, da gre za prvo uporabo navedenih gumijastih izstrelkov v slovenski policiji, so v nadaljevanju pojasnili, da policisti uporabljajo izključno penaste naboje. Za gumijasti izstrelek se namreč šteje izstrelek iz gume, pene, plastike, peska ali drugega materiala s podobnim učinkom. Penasti naboji pa "so od vseh dovoljenih najbolj varni za osebe zoper katere se uporabljajo", so navedli.

Na izgredih so jih izstrelili pet, vse z razdalje od 30 do 40 metrov od skupine, ki je napadala policiste, in zgolj zoper tiste posameznike, ki so z metanjem predmetov izstopali iz množice, so pojasnili.

Navedli so, da je uporaba gumijastih izstrelkov dovoljena pod enakimi pogoji kot plinska sredstva in je opredeljena tako v zakonu o nalogah in pooblastilih policije kot v pravilniku o policijskih pooblastilih.

Slovenska policija za izstreljevanje plinskih in gumijastih izstrelkov uporablja bombomet B&T GL06 kalibra 40 mm, v katerega je mogoče vstaviti eno ali drugo sredstvo. S plinskimi izstrelki se deluje zoper širšo množico, z gumijastimi pa zoper posameznike, ki so bolj aktivni pri napadu (na primer z metanjem nevarnih predmetov - v tem primeru granitnih kock, kamenja in drugih predmetov), so navedli.

Policist sredstva ne sme usmerjeno odvreči ali izstreliti v vitalne dele telesa, kot so glava, vrat in genitalije, razen v primeru neposredne ogroženosti življenja policistov ali druge osebe.

Za uporabo bombometa so posamezni policisti posebej usposobljeni, tako da je varnost ljudi, zoper katere se uporabljajo ta prisilna sredstva, še dodatno zagotovljena. V konkretnem primeru so bila uporabljena na razdalji od 30 do 40 metrov od skupine, ki je napadala policiste, in zgolj zoper posameznike, ki so ob metanju predmetov izstopali iz množice," so zatrdili policisti.

Po do sedaj znanih podatkih pri uporabi teh prisilnih sredstev ni bil nihče poškodovan, so še dodali na PU Ljubljana.