Revija Reporter
Slovenija

Policija odgovarja na komentar Rada Pezdirja o zloglasni italijanski 'Ndrangheti v Sloveniji

Reporter

20. okt. 2020 8:53 Osveženo: 9:34 / 20. 10. 2020

Deli na:

Rado Pezdir

Primož Lavre

Slovenska policija se je odzvala na komentar »Rado Pezdir o udomačenju zloglasne italijanske 'Ndranghete v Sloveniji: To je zadnji alarm pred nepovratnim sestopom v kaos!«, objavljen v reviji in na spletni strani Reporterja.

Odziv policije objavljamo v celoti

Presečne množice so premalo za kazenskopravno obravnavo organizirane kriminalitete na sodiščih – zahteva za objavo odgovora policije

Za zagotovitev objektivnejše obveščenosti javnosti in v skladu z 42. členom Zakona o medijih zahtevamo, da objavite naslednji odgovor policije v povezavi  s člankom, ki je bil 11. oktobra 2020 objavljen na spletni strani https://reporter.si/clanek/slovenija/rado-pezdir-o-udomacenju-zloglasne-italijanske-ndranghete-v-sloveniji-to-je-zadnji-alarm-pred-nepovratnim-sestopom-v-kaos-816764 z naslovom »Rado Pezdir o udomačenju zloglasne italijanske 'Ndranghete v Sloveniji: To je zadnji alarm pred nepovratnim sestopom v kaos!«.

Slovenska policija je uspešna v boju zoper organizirane kriminalne združbe, saj je v zadnjih 10 letih obravnavala preko 4890 kaznivih dejanj z elementi organizirane kriminalitete. Ne glede na to, da je obremenjenost Slovenije z organiziranim kriminalom po ocenah  Europola  majhna, je boj proti organiziranim kriminalnim  združbam  prednostna naloga slovenske policije. Vsako leto  uspešno zaključimo kriminalistične preiskave več kot 10 mednarodnih organiziranih kriminalnih združb z aretacijami njihovih članov. Samo v 2019 smo zaradi kaznivih dejanj, ki so bila posledica organizirane kriminalne dejavnosti, ovadili 604 fizičnih oseb. Lani smo tudi evidentirali  preko 2400 zadetkov vozil in oseb v okviru razpisanih ukrepov prikrite ali namenske kontrole v Schengenskem informacijskem sistemu. Slovenija tako ostaja v družbi najvarnejših držav v Evropski uniji pri vseh oblikah primerljive kriminalitete, ki najbolj vplivajo na občutek varnosti ljudi.

V slovenski policiji se zavedamo novih varnostnih izzivov, med katere sodijo visoko strukturirane, tudi italijanske, kriminalne združbe, ki z navidezno zakonito  dejavnostjo  prihajajo do premoženjske koristi, tudi s pranjem denarja. Učinkovit boj zoper najzahtevnejše oblike čezmejne organizirane  kriminalitete temelji na mednarodnem policijskem sodelovanju. Slovenska policija je kredibilen partner policijam sosednjih in drugih držav, sodelovanje temelji na zaupanju, ki se gradi leta,  uspešno zaključene skupne mednarodne kriminalistične preiskave pa to potrjujejo.

Zato odločno zavračamo neresnične in žaljive ocene o delu in sposobnostih policijskih preiskovalcev ter pavšalne ocene o stanju varnostnih razmer v državi. Zaposleni v slovenski policiji svoje naloge opravljajo strokovno in zakonito, ob spoštovanju ustave in zakonov. Vsiljevanje avtorjevih neosnovanih trditev ni primerno za resno obravnavo stanja organiziranega kriminala in veljavne normativne ureditve pri nas. Slovenija ima vzpostavljen nadzorni sistem in svoje administrativne nadzorstvene organe, ki v skladu s pravnim okvirom EU in Sveta Evrope in v skladu z veljavno kazensko zakonodajo preprečujejo pojave ilegalnih finančnih transakcij, povezanih z organiziranim kriminalom ali terorizmom. Zakonodaja v Italiji je odziv na več desetletno delovanje njihovih organiziranih kriminalnih združb v njihovi državi.

Slovenska policija tudi stalno izvaja t.i. finančne preiskave z namenom ugotavljanja in nadaljnjega zavarovanja premoženja, ki izvira iz kriminalnih dejavnosti. Preiskovanje kaznivih dejanj usmerjajo državni tožilci, zakonitost izvedenih nalog pa v fazi kazenskega postopka preverja sodišče. Zato so presečne množice premalo za kazenskopravno obravnavo organizirane kriminalitete na sodiščih.

S spoštovanjem

Drago Menegalija
Predstavnik Policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete