Po razdrtju pogodbe o nakupu patrij slovenska podjetja od finskih terjajo dolg
13. sep. 2012 8:46 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Po prekinitvi pogodbe med Morsom ter podjetjema Rotis in Patria glede nakupa osemkolesnikov nekaj slovenskih podjetij od finskih terja dolg, piše Delo. Podjetja so sodelovala v sklopu protidobav, zaradi stečaja finskih podjetij pa ostajajo neplačani računi. Na Morsu pojasnjujejo, da sami neposrednih obveznosti v zvezi z neplačanimi računi nimajo.
Slovenska podjetja Apertum, Cim-projekt in Kolpa-invest so po podpisu omenjene pogodbe za osemkolesne oklepnike v letih 2008 in 2009 v sklopu protidobav sodelovala z dvema finskima podjetjema, Jonmeri yachts Oy in Hermann's design Oy. Ker sta se podjetji znašli v stečaju, slovenskim podjetjem dolgujeta več kot pol milijona evrov, poroča Delo.
Po njihovih navedbah se finska Patria sprva ni strinjala s predlogom, da bi poplačilo dolga dosegli s prenosom terjatev družb upnic na Patrio, v nadaljevanju pa bi ga poskušali povrniti v stečajnem postopku proti finskima dolžnikoma. Pozneje pa je vendarle privolila, a s količnikom 1:50. To pomeni, da bi finski orožar za skupno finančno poplačilo nekaj manj kot 515.000 evrov dolga zahteval priznanje izpolnitve protidobav v višini 25 milijonov evrov, pojasnjuje časnik.
Ministrstvo za obrambo (Mors) je po poročanju Dela pod tedanjim vodstvom Ljubice Jelušič lani poleti Patrio v okviru pogajanj za reprogramiranje oklepniške pogodbe pozvalo, naj poišče rešitev za slovenska podjetja, in pojasnilo, da slovenski predpisi večjega količnika od sedem ne dovoljujejo.
Sedanji minister Aleš Hojs pa je na vprašanje Dela, kako finski dolg slovenskim podjetjem vpliva na prekinitev pogodbe in kakšna so ministrova prizadevanja za poplačila dolga, odgovoril, da je bilo ministrstvo z dolgovi finskih družb do slovenskih podjetij seznanjeno in da si je ministrstvo aktivno prizadevalo, da bi ta problem rešili.
Vendar pa "niti iz pogodbe o nakupu oklepnikov niti iz sporazuma o protidobavah in vključenosti slovenske industrije v proizvodnji pehotnih bojnih vozil 8 x 8 ne izhajajo nobene neposredne obveznosti ministrstva" v zvezi s protidobavami in z neplačanimi računi konkretnim slovenskim družbam, so za Delo pojasnili na Morsu. Po njihovih navedbah enako velja tudi za Rotis plus in Patrio. "Ker sta bila na Finskem zoper omenjeni družbi uvedena stečajna postopka, predvidevamo, da so slovenske družbe poplačilo svojih terjatev uveljavljale v teh postopkih," so pojasnili.
Predsednik parlamentarnega odbora za obrambo Franc Jurša (Desus) je po poročanju Dela zaradi nejasnih okoliščin, ki so pripeljale do prekinitve pogodbe, že napovedal sklic seje odbora, ki bo v prvih dneh oktobra. Jurša je prepričan, da bi ga moral minister kot predsednika omenjenega odbora o vsebini in okoliščinah podpisa sporazuma o ureditvi razmerij glede nakupa osemkolesnih oklepnikov seznaniti pred podpisom. Za časnik je napovedal tudi, da bodo poslanci na seji odbora ministra izprašali tudi povračilih slovenskim podjetjem.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke