Revija Reporter
Slovenija

Po Nežmahu in Podkrižnikovi iz vodstva PEN izstopila še Barbara Pogačnik: Pritiski, izsiljevanje, dušenje izražanja …

Ivan Puc

14. dec. 2020 12:42 Osveženo: 12:57 / 14. 12. 2020

Deli na:

Barbara Pogačnik

Bobo

Po izstopu publicistov Mimi Podkrižnik in Bernarda Nežmaha iz upravnega odbora (UO) Slovenskega centra PEN je isto storila tudi pesnica in prevajalka Barbara Pogačnik. Z obžalovanjem ugotavlja, da po izstopu kolegov ni prišlo do nikakršna refleksija o tem, kaj je narobe z delovanjem UO, kjer je šlo, kot je zapisala v izjavi, za evidentno podrejanje mnenj članov enemu samemu. »Le hladni, brezosebni izbris. Obenem pa smo še naprej priča vzpostavljanju dominacije, kjer je mogoče le prikimavati, ne pa se v čemerkoli soočiti.«

Razlog oziroma povod za izstop je izjava predsednika Slovenskega centra PEN Toneta Peršaka, v kateri poziva vlado, da v najkrajšem času prekliče izbris Zlatka Čordića iz registra samozaposlenih in prekinitev sofinanciranja STA. Peršak jo je napisal in objavil brez posvetovanja.  

»Odnosov, kakršni so se vzpostavili v UO, nisem pričakovala in sem nad njimi globoko pretresena. Poskusi dialoga so naleteli na nesprejemljive pritiske, izsiljevanje, dušenje izražanja. Etiketiranja in žalitve so nadomestili tvorne argumente, premislek kot sestavni del svobode misli je bil poteptan. In videti je, da tega zaenkrat nihče ne zmore zaustaviti,« je v odstopni izjavi zapisala Barbara Pogačnik.

Zahtevo, naj vse javne izjave odslej brez konsenza UO piše predsednik, se po njenih besedah »ustoličuje monolitizem in nesodelovalnost, posameznikovo lastno mišljenje pa bo tako ne le zanemarjeno, ampak potencialno tudi zlorabljeno.« Boji se, da za UO prihaja obdobje enoplastnih resnic, v katerem se, kljub pripadnosti PEN, ne vidi. Ob tem poudarja, da njena »odločitev nima političnega ozadja, ampak gre za spoznanje, da je znotraj UO na tak način nemogoče demokratično in ustvarjalno delovati.«

Barbaro Pogačnik moti, ker PEN s tem ne prispeva k pomiritvi konfliktov v družbi. »PEN, ki bi moral predstavljati gradnik širšega in globljega razmisleka o družbi ter pomiritve konfliktov, se je sprevrgel v svoje nasprotje, ko mu je za konflikt (pre)malo mar. Z nedomišljenimi javnimi izjavami, brez preverjanja konkretnih dokumentov, je med drugim prišlo do nagnjenosti k slabostim medijev, kar je v nasprotju s Temeljno listino PEN, in podpiranja neravnovesja v že sicer razdraženi in razdeljeni družbi. Umanjkal je bistveni namen delovanja PEN, vzpostavitev humanega premisleka v prid pomiritve konfliktov. Ni prišlo do obsodbe pojavov nasilja in do obsodbe spodbujanja h kršitvam higienskih ukrepov, kar poslabšuje že tako težke razmere v Sloveniji, kar me je posebej prizadelo.«

Iz UO Slovenskega centra PEN je pred Nežmahom izstopila že Mimi Podkrižnik. V izjavi za STA je zapisala: »Iz UO PEN sem izstopila, ker kot razmišljujoče bitje nočem privoliti v črno-bel diskurz in ne želim biti del sredine, v kateri ne morem izraziti mnenja, ne da bi tvegala ideološko nalepko in bila deležna žalitev.«

»Ne morem sodelovati v skupini, ki navzven hvali krasno svobodo besede, navznoter pa jo še najbolje odnesejo tisti, ki bodisi prikimavajo bodisi molčijo: ne podpiram ne intelektualnega nasilja ne intelektualne lenobe. Kot izvoljena članica UO tudi nisem mogla sprejeti, da hoče prav tako izvoljeni predstavnik uzurpirati UO kot lastno platformo. Ne pustim se tlačiti v predale, ne v desne, ne v leve,« je sklenila.

Glede pooblastil predsednika UO je Tone Peršak za STA pojasnil, da mu pravila Slovenskega centra PEN dajejo pooblastilo, da se odzove, še posebej v primerih, ki zahtevajo hiter odziv. »Predsednik zastopa PEN in tudi tradicija Slovenskega PEN je, da je članstvo predsednikom priznalo pooblastilo, da se izrekajo v imenu PEN,« je povedal. V vseh primerih doslej vsaj po elektronski pošti konzultiral člane upravnega odbora in če je bilo sprejeto neko stališče, kot v primeru Rudija Rizmana, je kot predsednik upravnega odbora to stališče dolžan upoštevati.

V zvezi z izjavama Slovenskega PEN glede ustavitve financiranja STA in izbrisa raperja iz razvida samozaposlenih v kulturi je Bernard Nežmah pojasnil, da je sam zastopal stališče, da je potrebno zadeve najprej proučiti. Ker pa tega interesa ni bilo, je predsednik upravnega odbora Peršak sklenil, da bo podal izjavo. »Verjetno je s kom komuniciral po elektronski pošti, a ni bilo klasične razprave,« je sklenil Nežmah.