Revija Reporter
Slovenija

Po Gratelu bo moral Janković pred sodnika stopiti še zaradi Stožic

STA

2. dec. 2018 13:10 Osveženo: 13:11 / 02. 12. 2018

Deli na:

Na ljubljanskem okrožnem sodišču bo v sredo potekal predobravnavni narok v zadevi Stožice, v kateri tožilstvo župana Zorana Jankovića in soobtožene preganja zaradi domnevnih nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev in bančnih posojil. Potekala bo tudi obravnava v tožbi družbe Kovinar Kočevje, ki je obnavljala vodovod onkološkega inštituta.

Začenja se sojenje zaradi domnevne zlorabe evropskih sredstev pri gradnji Stožic

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani bo v sredo potekal predobravnavni narok v zadevi Stožice. Tožilstvo ljubljanskega župana Zorana Jankovića in soobtožene preganja zaradi domnevnih nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev in bančnih posojil za športno-trgovski center v Ljubljani. Jankovićev odvetnik Janez Koščak je že napovedal, da na tokratnem naroku župana ne bo.

Tožilstvo Jankoviću očita podpis po njihovem mnenju sporne pogodbe v višini 1,8 milijona evrov za domnevno fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB leta 2010 lahko najel več kot 50 milijonov evrov kredita. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev.

Obtožnica sicer devetim fizičnim osebam očita več kaznivih dejanj, med drugim zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufijo na škodo EU, preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Poleg Jankovića tožilstvo v tej zadevi preganja tudi nekdanjega direktorja Zavoda Tivoli Romana Jakiča, Uroša Ogrina in Zlatka Srako iz podjetja Gradis-Energoplan (Grep), ki je gradilo Stožice, ter nekdanjega direktorja Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Sama Lozeja, ki zadnja leta vodi družbo Energetika Ljubljana-Termoelektrarna Toplarna Ljubljana. Preganjalo naj bi še vodjo občinskega oddelka za šport Marka Kolenca, direktorja projekta gradnje Športnega parka Stožice Andreja Lavriča, Boruta Skubica in Milana Črepinška.

Izvajalec obnove vodovoda na Onkološkem inštitutu od ministrstva terja skoraj milijon evrov odškodnine

Na Okrožnem sodišču v Ljubljani bo pred sodnico Lidijo Smolar v sredo obravnava v tožbi družbe Kovinar Kočevje, ki je izvajala obnovo nesrečnega vodovoda na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Ta je bil zaradi uporabe neprimernih cevi več let neuporaben, saj je bila voda v njem oporečna.

Izvajalec obnove vodovoda od ministrstva za zdravje terja 862.080 evrov. V tožbi navajajo, da jim je nastala škoda, ker jim je bil onemogočen pravočasen začetek del za štiri mesece, naknadno pa je prišlo do spremembe projektov, zato so morali opraviti več faz gradenj, kar je povečalo stroške. Po več letih težav z vodo so na Onkološkem inštitutu Ljubljana nov vodovodni sistem uradno zagnali v začetku marca 2016.

Skoraj istočasno bo pred sodnico Sonjo Teržan potekala obravnava še ene tožbe zoper ministrstvo za zdravje, povezane z velikimi investicijami v zdravstvu. Podjetje Loka inženiring od ministrstva terja dobrih 570.000 evrov odškodnine zaradi enostranskega odstopa od pogodbe za izvajanje svetovalnega inženiringa in vodenja projekta pri projektiranju, graditvi prizidkov, rekonstrukciji, adaptaciji in opremljanju objekta ljubljanske urgence.

Ministrstvo je namreč avgusta 2015 - kmalu po stečaju Imosa, ki je bil partner Loke Inženiring pri tej pogodbi - od pogodbe odstopilo, zatrjevalo je, da ni pravnih in dejanskih podlag za sklenitev aneksa k pogodbi, medtem ko podjetje Loka Inženiring trdi, da bi moralo ministrstvo posel v celoti izvesti z njimi.