Revija Reporter
Slovenija

Peter Gregorčič dobil klofuto iz Strasbourga: njegova pritožba na ESČP je nedopustna

M. M.
18 2.827

23. okt. 2023 11:46 Osveženo: 13:31 / 23. 10. 2023

Deli na:

Peter Gregorčič ni uspel s pritožbo na ESČP

Bobo

Nekdanji predsednik programskega sveta RTV Slovenija dr. Peter Gregorčič ni uspel s pritožbo na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Gregorčič in ustavni pravnik dr. Matej Avbelj sta se na ESČP obrnila v zadevi RTV Slovenija – trdila sta, da je slovensko Ustavno sodišče z odpravo začasnega zadržanja dela novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija pritožniku odvzelo pravico do poštenega sojenja in pravico do učinkovitega pravnega sredstva.

»ESČP je pritožbo razglasilo za nedopustno. Glede odprave začasnega zadržanja je ugotovilo, da očitane zadeve ne kažejo na kršitev pravic in svoboščin, določenih v Konvenciji ali njenih protokolih. Sicer pa, da nacionalna pravna sredstva še tako ali tako niso izčrpana , saj Ustavno sodišče o pritožbi še vedno meritorno odloča. Ta odločitev ESČP je dokončna in se nanjo ni mogoče pritožiti,« sta Gregorčič in Avbelj v sporočilu za javnost povzela odgovor sodišča v Strasbourgu za njuno pritožbo.

Celoten Gregorčičev odziv lahko preberete na tej povezavi

Gregorčič trdi, da je ESČP s tako odločitvijo pritrdilo predsedniku Ustavnega sodišča Mateju Accettu, da je zadeva »še sveža« in da odločanje o zakonu o RTV Slovenija še ni končano – v Strasbourgu so namreč odločali le o pritožbi na odpravo začasnega zadržanja, s katerim so se prenehali mandati prejšnjega vodstva in je lahko prišlo do konstituiranja novih organov upravljanja RTV Slovenija.  

Konkretno odločanje o celotni noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija sicer preprečuje razmerje sil v devetčlanskem Ustavnem sodišču, kjer po izločitvi Roka Čeferina in Neža Kogovšek Šalamon iz odločanja o zadevi preostali »levi« sodniki« nimajo več potrebne večine petih glasov temveč le štiri, »desni« sodniki pa tri.

Obvestilo, ki ga je ESČP poslalo Gregorčiču in drugim pritožnikom

»Odločitev ESČP je torej posebej pomembna, saj pritrjuje, da manjšina štirih ustavnih sodnikov z odpravo začasnega zadržanja ni kršila nobene od v Konvenciji in njenih protokolih zapisanih pravic , pa čeprav sedaj pritožniki v zvezi z vtoževano zadevo dejansko in pravno nimajo nobenega pravnega varstva več,« odločitev iz Strasbourga komentira Gregorčič.

Nato nadaljuje: »Njihovo pravovarstveno upravičenje je namreč z uveljavitvijo novega zakona po odločitvi Ustavnega sodišča, ki se je zlomilo pod pritiski vladajoče politike, medijev in izbrane civilne družbe, po vsebini ugasnilo. ESČP je potrdilo, da je tako oblastveno ravnanje, zdaj in v prihodnje, v skladu z minimalnimi standardi evropskega pravnega reda.«