Revija Reporter
Slovenija

Petek: Nad našo medijsko krajino se zgrinjajo težki časi

STA

26. jul. 2012 8:28 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Direktor direktorata za medije na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Miro Petek v pogovoru za tednik Demokracija ocenjuje, da se "nad našo medijski krajino zgrinjajo težki časi". Ocenil je še, da za povišanje rtv-prispevka ni nobenega razloga ter da so regulatorji na področju oglaševanja v medijih povsem odpovedali.

Petek pravi, da je njegov pogled na slovenski medijski prostor vseskozi kritičen, ob opravljanju sedanje funkcije pa vsakodnevno spoznava, da se "nad našo medijski krajino zgrinjajo težki časi". Meni, da je le še vprašanje časa, ko bomo dobili na mizo težak problem osrednjih slovenskih tiskanih medijev, ki jim naklada stalno pada. Pri teh težavah časopisov pa po njegovih besedah ne gre samo za nove medijske ponudbe, temveč tudi za vprašanje novinarske kakovosti in same vsebine, ki jih mediji prinašajo.

"Z demokratično prenovo družbe in odprtim gospodarstvom, z razgledano in odprto mlado generacijo bodo nekatera nekakovostna in navijaška glasila v prihodnje ugasnila sama po sebi, za njimi ne bo nihče žaloval, gotovo pa nas čaka v prihodnjih letih razmislek, kako ohraniti kakovostni, resnicoljubni, pošteni slovenski tisk. In za ohranitev takega tiska bo potrebna pomoč države," pravi Petek.

Za povišanje rtv-prispevka pa po njegovi oceni ni prav nobenega razloga. "Gotovo pa je več razlogov, da pristojni organi temeljito raziščejo porabo razvojnih sredstev v zadnjih letih," je poudaril.

Direktor direktorata za medije tudi ocenjuje, da so regulatorji na področju oglaševanja v medijih povsem odpovedali. "Na tem trgu imamo povsem defektno situacijo, Pro Plus si je ustvarila oglaševalski monopol, delali so dobro, tudi zvito, in ob impotenci regulatornih organov prišli do položaja, ki ga imajo danes," je ocenil.

Kar pa se tiče novega televizijskega programa, ki ga ustanavlja družba TSMedia, pojasnjuje, da je družba dala vlogo za vpis nove televizije. O izjemi, ali je operater lahko tudi izdajatelj televizije, pa bo presodila Agencija za pošto in elektronske komunikacije. Petek sicer poudarja, da medijska zakonodaja te izjeme omogoča in takšni primeri v Sloveniji obstajajo.

Glede aretacije lastnika Info TV Vladimirja Voduška pravi, da je znanih premalo podatkov, da bi lahko dal povsem merodajno oceno. Osebno pa ga je presenetil način Voduškove aretacije. "Ne spominjam se, da bi na podoben način aretirali Hildo Tovšak ali Ivana Zidarja," je še dejal.