Patria: Sodba bo znana v sredo
3. jun. 2013 10:22 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Na sojenju v zadevi Patria je glavna obravnava zaključena. Sodba bo glede na obsežnost zadeve izrečena v sredo ob 11. uri, je pojasnila ljubljanska okrajna sodnica Barbara Klajnšek. Zadnji je sodišče nagovoril še brigadir Tone Krkovič. Tudi on zatrjuje, da mu ni nihče nič obljubil, prav tako pa sam ni drugim nič obljubljal.
V obtožnem predlogu piše, da naj bi Krkovič sprejel obljubo za delež dobička Rotisa, ki bi ga ta ustvaril kot lokalni zastopnik Patrie. Krkovič naj bi to obljubo sprejel v zameno, da kot pomočnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske podpira Rotis pri prizadevanjih, da postane lokalni partner Patrie.
Poudaril je, da on na Generalštabu Slovenske vojske oziroma obrambnem ministrstvu ni imel nobenega vpliva, "ker je izoliran in marginaliziran že 20 let", zato ni mogel vplivati niti na "izbiro WC-papirja".
Tožilstvo Krkoviču očita, da je bil na sestanku 1. septembra 2005 na sedežu HSE, kjer naj bi se dogovorili, da bo Rotis lokalni partner Patrie. Krkovič trdi, da to zanj ni bil sestanek, z lastnikom Rotisa Ivanom Črnkovičem sta bila namenjena na kosilo in se je tam znašel po naključju. Zadržal se je le krajši čas in spil kavo, o čem je tekla beseda, pa ne ve, saj so se ostali pogovarjali v nemščini, on je pa ne razume.
Krkovič zato obtožnega predloga ne jemlje kot obtožbo, ampak kot tožarjenje. Tožilstvu je očital, da je bilo dokazovanje zadeve "za lase privlečeno zaradi ihte in obsesije, da bi ga obtožili in dosegli obsodbo". Metoda tožilstva ga tako spominja na tožilsko prakso iz zgodnjih dni nekdanjega režima, je dejal. Po njegovem tožilstvo ne verjame nikomur, razen tistim, ki bi temu ognju še prilili olja.
Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je odgovoril, da se obtoženi v zaključnih besedah niso držali predmeta obtožnega predloga, ampak so šli v širši okvir. Kot pravi Ferlinc, mu je tuje delo in način vojaških tožilcev, sam pa se je strokovno izpopolnjeval v tujini. Če se ga že mora s kom primerjati, bi bil bolj zadovoljen, da bi se ga primerjalo z avstrijskim ali finskim tožilcem, je še odgovoril na očitke obtoženih.
Predsednik SDS Janez Janša je razočaran, ker oprostila sodba ni bila izrečena že danes, saj da je situacija kristalno jasna, obenem pa se na okrajnih sodiščih po njegovih besedah sodba praviloma izreče takoj po zaključku obravnave. "Ta farsa" se brez potrebe vleče že pet let "in je škoda vsakega dneva, je še dejal po koncu glavne obravnave.
Zaključne besede
Na sojenju v zadevi Patria so z zaključnimi besedami opravili vsi zagovorniki obtoženih. Tako kot Franci Matoz prejšnji teden sta tudi druga dva zagovornika, Jože Hribernik in Dejan Marković, ocenila, da obtožbe niso dokazane in predlagala oprostilno sodbo. Besedo so imeli le še obtoženi, nato pa je bilo sojenja konec.
Oba odvetnika - Hribernik zagovarja Toneta Krkoviča, Marković pa Ivana Črnkoviča - sta tudi spomnila na dokaze, ki so po njunem mnenju pridobljeni nezakonito. Te dokaze je sicer obramba neuspešno izločevala že v začetku postopka, kljub temu pa so še vedno prepričani o njihovi nezakonitosti.
Marković je tako ljubljanski okrajni sodnici Barbari Klajnšek ponovno omenil, da so hišne preiskave na Finskem izvedli brez prisotnosti prič, finske osumljene pred zaslišanjem niso seznanili s svojimi pravicami, prav tako pa da je hišna preiskava na sedežu Črnkovičevega podjetja Rotis potekala brez ustreznih odredb sodišča.
Oba sta večkrat omenila tudi, da obtožbe nikakor niso konkretizirane, kar obtoženim onemogoča učinkovito obrambo, hkrati pa sodišče ne more izreči sodbe na podlagi "abstraktnih obtožb".
Črnkovićev zagovornik je prepričan, da se kazenski pregon sploh ne bi smel začeti, še manj pa glavna obravnava, ob tem pa se Marković ne more znebiti občutka, da gre za politično motiviran proces. Tako mnenje deli tudi Hribernik.
Obregnil se je ob dolžino zaključnih besed obeh tožilcev, ki sta minuli ponedeljek govorila okoli pet ur, in omenil citat francoskega političnega filozofa barona de Montesquieuja, da "govornik, ki nima globine, gre v širino".
Zato Hribernik pravi, "naj se nehamo slepiti", saj da je edini cilj celega postopka obsodba Janeza Janše in njegova odstranitev iz političnega prostora. Zdi se mu nedopustno in nedostojno, da sta tožilca "v službi neke politične opcije, da ta obračuna s svojimi političnimi nasprotniki". Tožilstvo je tako edino, ki je osramotilo državo, je Hribernik odgovoril na zaključne besede tožilstva prejšnji teden.
Sodnica ga je opozorila, naj preneha z žalitvami, a je Hribernik odvrnil, da tožilstva ni ustavila. Sodnica mu je dejala, da je zelo dolgo čakala, preden ga je opozorila.
Hribernik je prepričan, da ima "resnica o Patrii" skupni imenovalec v vseh treh državah, ta skupni imenovalec pa da je zloraba. V Avstriji naj bi Patriin posrednik Hans Wolfgang Riedl zlorabil ostale obtožene, da prek njih pride do čim več denarja, hkrati pa naj bi Riedl ogoljufal tudi finsko stran, je pojasnjeval Hribernik. "Lažnivec Riedl", kakor ga je označil Hribernik, naj bi ogoljufal Fince, da so pristali v plačilo provizije.
Pravzaprav naj bi šlo za dogovorjeno finsko-avstrijsko igro med nekdanjim predstavnikom Patrie za Slovenijo Reijom Niittynenom in Riedlom, vse na račun slovenskih obtoženih, ki da so se v zgodbi znašli, ne da bi imeli karkoli zraven, je pojasnil Hribernik.
Zato Hribernik priznava, da je bil del provizij res nakazan, a da ga je večino "pobral" Riedl, morda nekaj Walter Wolf, ki je v Sloveniji izločen iz postopka. Denar pa naj bi morda končal za izgradnjo dveh vil na Tajskem, del pa naj bi pristal na bančnem računu v Liechtensteinu, je še dodal Hribernik, ki pravi, da ima njegova stranka v celotnem postopku vlogo "kmeta na šahovnici".
Besedo imajo sedaj le še predsednik SDS Janez Janša, lastnik Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič. Če bodo z zaključnimi besedami končali danes, bi sodišče prav tako danes lahko že izreklo sodbo, sicer pa ima po zakonu tri dni časa po koncu zaključnih besed, da to stori.
Sojenje se je začelo septembra 2011, dva obtožena, Jože Zagožen in Walter Wolf pa sta izločena iz postopka. Prvi je zbolel, drugi pa odšel v Kanado in je zoper njega razpisana mednarodna tiralica ter odrejen pripor.
Že zjutraj se je pred vhodom v ljubljansko sodno palačo zbralo nekaj podpornikov Janeza Janše, peščica je odšla tudi v sodno dvorano. Obravnavo spremljata tudi nekdanja funkcionarja v prvi oziroma drugi vladi Janše, Vasko Simoniti in Borut Rončevič.
Pred današnjim sojenjem se je na pročelju ljubljanske sodne stavbe pojavil grafit z vsebino "JJ kriminalec - v zapor z njim", ki pa so ga medtem že prebelili. Za sojenje sicer vlada veliko zanimanje. Spremljajo ga številni novinarji, med njimi tudi novinarji finske televizije Yle.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke