zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Vedran Mlikota Njena.si

Botri: Ste videli, kaj se je zgodilo z Vinkom ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Parlament je potrdil Maslešo

Deli na:

Navkljub izredno ostremu nasprotovanju opozicije so poslanke in poslanci DZ na današnji seji s 47 glasovi za in 32 proti potrdili predlog pravosodnega ministra Aleša Zalarja o imenovanju vrhovnega sodnika svetnika Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča.

Navkljub izredno ostremu nasprotovanju opozicije so poslanke in poslanci DZ na današnji seji s 47 glasovi za in 32 proti potrdili predlog pravosodnega ministra Aleša Zalarja o imenovanju vrhovnega sodnika svetnika Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča.

Poslanke in poslanci so o imenovanju Masleše razpravljali skoraj tri ure. Razprava je večinoma tekla o domnevno sporni vlogi Masleše v osemdesetih letih, ko je opravljal delo preiskovalnega sodnika, in o tem, da naj bi nasprotoval slovenski osamosvojitvi. V SDS so sicer že uvodoma predlagali preložitev te točke dnevnega reda na eno naslednjih sej, vendar je poslanska večina ta predlog zavrnila.

Minister za pravosodje Aleš Zalar je v obrazložitvi predloga za imenovanje Masleše med drugim povedal, da kandidat uživa tako podporo v stroki kot širše. Podprla sta ga Sodni svet kot obča seja vrhovnega sodišča, in to potem, ko sta se že seznanila z nekaterimi očitki, je poudaril Zalar. Vnovič je zavrnil očitke o spornem ravnanju Masleše ob ogledu kraja umora prebežnika na jugoslovansko-italijanski meji 7. julija 1984.

Podporo kandidatu so že uvodoma napovedali v poslanskih skupinah SD in LDS. Tako poslanec SD Miran Potrč kot tudi vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic sta izpostavila podporo Sodnega sveta in obče seje vrhovnega sodišča Masleši. Franco Juri (Zares) je medtem napovedal, da bo večina poslancev iz njihove poslanske skupine podprla kandidata, medtem ko imata dva "ločeni mnenji".

Izrecno so predlogu za imenovanje Masleše nasprotovali v SDS in SLS. Poslanec SDS Vinko Gorenak je opozoril, da še vedno niso znane podrobnosti v zvezi z ogledom omenjenega prebežnika, in poudaril, da jih minister Zalar ni preveril. Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik je predlog za imenovanje Masleše ocenil kot "vrhunec političnega sprenevedanja in politikantstva". Kot je poudaril, v SLS pričakujejo strokovno in moralno nesporen predlog za predsednika vrhovnega sodišča.

V kasnejši razpravi so poslanci omenjenih poslanskih skupin večinoma vztrajali pri svojih stališčih. Predsednik in poslanec SDS Janez Janša je tako dejal, da je Masleša "projekt od samega začetka". Kot je dejal, si koalicija na mestu predsednika vrhovnega sodišča očitno želi človeka, "ki podpisuje potrebe Sovi za prisluškovanje, človeka, ki bo delal enako kot pred 22 leti". "Danes koalicija s predlogom imenovanja Masleše izkazuje simbolni posmeh človekovim pravicam," je dejal Janša.

Ivan Grill (SDS) pa je predlog za imenovanje Masleše ocenil kot "klofuta slovenskemu sodstvu in tudi demokraciji". Masleši je očital tudi nepoznavanje tujih jezikov.

Na drugi strani je vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič dejal, da je namen opozicije z vsemi sredstvi preprečiti imenovanje. To je najlažje storiti tako, da se ga poveže z dejanjem, ki ga vsi obsojajo, je pojasnil in dodal, da je zanj pomembno obče seje vrhovnega sodišča in Sodnega sveta.

Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem pa je napovedala, da se bo ob glasovanju o Masleši vzdržala, vendar po njenih besedah ne zato, ker bi jo prepričali očitki. Kot je prepričana, bi moral biti na funkciji, kot je predsednik vrhovnega sodišča, takšen človek, ki uživa zaupanje in ugled večine državljank in državljanov. V Sloveniji pa je "spolitizirano že vrhovno tožilstvo" in tudi sodstvo, ki dela slabo, je še dejala.

Poslanci SNS in DeSUS danes svojih stališč niso predstavili. V prvem odzivu na Zalarjev predlog so v SNS napovedali, da bodo Masleši nasprotovali, v DeSUS pa se tedaj o podpori kandidatu še niso izjasnili.