Revija Reporter
Slovenija

Pahor: Sram bi me bilo kupovati sprejem pri Obami

1. dec. 2010 13:51 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Borut Pahor je danes zatrdil, da Slovenija nima servilne zunanje politike. S tem se je odzval na očitke ob depeši, ki jo je razkril WikiLeaks in po kateri naj bi Slovenija ponujala sprejetje zapornika iz Guantanama v zameno za srečanje med Pahorjem in Obamo. Vtisov ameriških diplomatov ni želel komentirati, češ da je to "njihova stvar".

Premier Borut Pahor je danes zatrdil, da Slovenija nima servilne zunanje politike. S tem se je odzval na očitke ob depeši, ki jo je razkril WikiLeaks in po kateri naj bi Slovenija ponujala sprejetje zapornika iz Guantanama v zameno za srečanje med Pahorjem in Obamo. Vtisov ameriških diplomatov ni želel komentirati, češ da je to "njihova stvar".

Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, ima Slovenija zunanjo politiko, ki jo kot članica EU in zveze Nato usklajuje s partnerji in zavezniki, vendar nikoli ne deluje servilno "niti do partnerjev in zaveznikov niti do tistih, ki to niso". Po Pahorjevih besedah Slovenija partnerstvo in prijateljstvo izkorišča tudi za to, da pove svoje mnenje, zaradi česar jo države cenijo.

Pahor je tudi zatrdil, da ima slovenska vlada vajeti zunanje politike trdno v svojih rokah, ni servilna in si prizadeva za prijatelje. Slovence je še prosil, naj verjamejo, da ima Slovenija dobro zunanjo politiko, če že verjamejo, da ima slabo notranjo politiko. Kot primer neservilnosti je navedel odločitev o odprtju iranskega veleposlaništva v Ljubljani, kar so nekatere države Sloveniji odsvetovale.

Ponovil je še, da ni in nikoli ne bo povezoval morebitne odločitve Slovenije, da sprejme enega od zapornikov iz Guantanama, s srečanjem z Obamo v Beli hiši. "Bilo bi me sram, če bi komurkoli jaz ali moji sodelavci rekli, da bomo sprejeli enega od zapornikov, če nas bodo sprejeli v Belo hišo. Pojasnil je, da bi to pomenilo nesamozavestno zunanjo politiko in "mi nimamo nesamozavestne zunanje politike". "Imamo samozavestno zunanjo politiko," je zatrdil.

Da njegove trditve držijo, bodo po njegovih besedah pokazale številne razprave v DZ in drugod. Pojasnil je tudi, da je vseskozi izražal željo, da bi Slovenija tako kot 13 drugih držav sprejela enega od zapornikov iz Guantanama pod predpostavko, da za to obstaja pravna podlaga. Zavzemal se je tudi za to, da bi prišli do ustrezne pravne podlage.

Cilj slovenske zunanje politike je po Pahorjevih besedah ustvariti in dobiti prijatelje prav povsod po svetu. "Moja ocena je, da največja gospodarska kriza po drugi svetovni vojni ruši nekatera ravnovesja v svetu in zastavlja se vprašanje, ali bomo nova ravnovesja v svetu dosegli po mirni poti," je pojasnil. Dodal je, da si Slovenija tega želi in si ustvarja prijatelje povsod po svetu - v ZDA, EU, Moskvi, Pekingu, v muslimanskem svetu, Indiji, Braziliji in drugod.

Omenjena depeša tudi navaja, da je Pahor v pogovoru z vršilcem dolžnosti ameriškega veleposlanika v Ljubljani Bradleyjem Fredenom konec lanskega leta obravnaval tudi sodelovanje ameriškega podjetja Westinghouse pri načrtovani gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Premier je danes zagotovil, da ni prekoračil pooblastil.

Poudaril je še, da si Slovenija želi več tujih investicij in da če je v pogovoru omenil posamezne države, to ne pomeni, da so se karkoli dogovorili, temveč je sogovornikom le ponudil priložnost, da si pogledajo, kakšne so možnosti. "V tem ni nič nezakonitega," je dejal. "V moji pisarni se nikoli ni sklenil noben posel," je večkrat poudaril in dodal, da so v Sloveniji za to druge institucije.

Na vprašanje, zakaj je sam iskal kontakt z odpravnikom poslov, je odgovoril, da ni obiskal le veleposlaništva ZDA, temveč tudi druga veleposlaništva. Zatrdil je, da s tem ni želel pokazati servilnosti, ampak željo po prijateljskih odnosih.

"Slovenija na mojo žalost še ni sprejela odločitve o gradnji drugega bloka," je še poudaril in zatrdil, da bodo vsi postopki v zvezi s tem transparentni.

Pahor je še menil, da je Freden med pogovorom z njim dobil napačen vtis, sicer pa poudaril, da bodo besede in zapise komentirali ameriški diplomati.

Razkritje ameriških diplomatskih depeš po mnenju Pahorja spravlja ameriško politiko v veliko zadrego, tudi pred slovenskimi oblastmi. "Ameriški politiki lahko sporočim, da lahko računa na trdno prijateljstvo in zavezništvo tudi poslej, ko bo šlo v mednarodni skupnosti precej na trdo," je dejal. Po njegovih besedah med Slovenijo in ZDA obstaja dobro prijateljstvo in Pahor želi, da tako tudi ostane.