Revija Reporter
Slovenija

Pahor sporoča Hrvatom: Kompromis in srednja pot za Slovenijo nista sprejemljiva

STA

6. jan. 2018 6:00

Deli na:

Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za TV Slovenija povedal, da je edina rešitev vprašanja meje s Hrvaško ta, da sosednja država po formalnih ali neformalnih kanalih iz verodostojnega vira sporoči, da arbitražno odločbo sprejema.

"Noben kompromis in nobena srednja pot za Slovenijo namreč ni sprejemljiva," je opozoril Pahor.

Predsednik je poudaril, da je zdaj pomembno, da se politiki vzdržijo izjav, ki bi onemogočale dialog. Povedal je, da iz izkušenj ve, da se lahko sedaj po 29. decembru, ko se je iztekel rok za pripravo vsega potrebnega za uresničitev arbitražne sodbe, "zaradi surovih izjav iz političnega problema znova ustvari situacija, v kateri se bosta sprla oba naroda".

Ob tem je Pahor napovedal, da se bo kmalu zopet srečal s Hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović glede arbitražnega vprašanja. Povedal je, da razume, da je Hrvaška v zadregi zaradi odločitve sabora, vendar se mora iz te zadrege povleči sama. Ob tem pa je ocenil, da bi bilo koristno, da se aktivneje v implementacijo arbitraže vključi tudi Evropska komisija.

"Slovenska stran mora biti zadovoljna, da je imela Evropska komisija zelo jasno stališče glede obveznosti obeh držav, da se odločba arbitražnega sodišča spoštuje," je dejal Pahor.

Napovedal je, da bo v ponedeljek na uradnem obisku v Bruslju predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju in predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku "položil na srce, da naj z reševanjem arbitražnega zapleta ne odlašajo". Ocenjuje namreč, da bi odlašanje z intervencijo lahko privedlo do še dodatne zaostritve retorike na obeh straneh, "ki bi oteževala dokončno uveljavitev arbitražne razsodbe".

Ob tem je poudaril, da ima Evropska komisija vso pravico, da delno poseže in pomaga pri rešitvi spora, saj je botrovala podpisu arbitražnega sporazuma.

Pahor se je v pogovoru za TV Slovenija med drugim dotaknil tudi za letos napovedanega stavkovnega vala. Poudaril je, da ni nihče pričakoval, da bo v Sloveniji gospodarska rast, ki je nad pričakovanji, ostala brez refleksa pri delojemalcih. Ocenil je, da je sedaj čas, kljub temu, da je to čas pred volitvami, da se vlada strateško posveti razmerju med gospodarsko rastjo in vprašanjem morebitnega povišanja plač.