Revija Reporter
Slovenija

Pahor odhaja na uradni obisk v Rusijo

Maja Cerkovnik STA

5. feb. 2017 11:50 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik republike Borut Pahor bo prihodnji teden na turneji, ki jo bo začel v Nemčiji in končal v Ukrajini.

Osrednja postaja pa bo Rusija, kjer ga bo na uradnem obisku sprejel predsednik Vladimir Putin. V ospredju obiska v Rusiji bo krepitev gospodarskega sodelovanja, zato bo Pahorja spremljalo več ministrov in številni gospodarstveniki.

Predsednik republike bo v sredo najprej odpotoval v Berlin. Kot so pojasnili v njegovem uradu, se želi predsednik pred obiskom Moskve posvetovati z Nemčijo, obenem pa je cilj obiska okrepiti vlogo Slovenije z željo, da država ostane na radarju Nemčije.

V nemški prestolnici bo Pahorja kot zadnjega predsednika države pred iztekom mandata sprejel nemški predsednik Joachim Gauck. Nemški parlament bo namreč 12. februarja izbiral novega predsednika države; to naj bi postal dosedanji zunanji minister Frank-Walter Steinmeier.

Na Gauckovo povabilo bo Pahor v četrtek tudi gost na otvoritvi berlinskega filmskega festivala.

V Berlinu ima Pahor v sredo predvideno tudi neformalno srečanje s kanclerko Angelo Merkel, s katero bo po napovedih med drugim govoril o odnosih s Turčijo ter o prihodnosti EU.

V uradu predsednika republike poudarjajo, da je v spreminjajočih se geopolitičnih razmerah ključno, da Slovenija ostane v jedru EU oziroma da se ne znajde na Zahodnem Balkanu, kar bi se utegnilo zgoditi v primeru zaostritve odnosov s Hrvaško zaradi arbitraže.

Iz Nemčije bo Pahor odpotoval v Rusijo, kjer bo v petek in soboto na uradnem obisku. S tem bo v prvi vrsti vrnil obisk Putinu, ki se je konec julija lani udeležil spominske slovesnosti ob stoletnici Ruske kapelice pod Vršičem.

Gostitelj Putin bo slovenskega predsednika sprejel v petek v Moskvi. Po napovedih bosta predsednika govorila o krepitvi gospodarskega sodelovanja med državama in tudi o aktualnih razmerah v svetu, predvsem na kriznih žariščih.

Eno od njih je vzhod Ukrajine, kjer so po prekinitvi ognja, ki so jo večinoma spoštovali od konca decembra lani, prejšnji teden znova izbruhnili spopadi med ukrajinskimi silami in proruskimi separatisti.

Pahor namerava na vseh treh postajah svoje turneje izpostaviti željo po izboljšanju odnosov med EU in Rusijo, za kar bo, kot so poudarili v njegovem uradu, ključna uveljavitev sporazuma iz Minska. V tej fazi je predvsem pomembno, da se začne vzpostavljati zaupanje med Moskvo kot Kijevom, so ocenili v krogih blizu predsednika republike.

Slovenski in ruski predsednik ne bosta mogla niti mimo krize v Siriji, s posebnim poudarkom na ohranitvi premirja v državi in začetku kredibilnega političnega procesa.

Med temami pogovorov bo najverjetneje tudi Zahodni Balkan. Predsednik bo, kot so napovedali v njegovem uradu, opozoril, da bi srečanje velikih sil na tem območju lahko vodilo v razpad Bosne in Hercegovine, to pa bi bilo nevarno tudi za Slovenijo.

Pomembne teme pogovorov bodo bližnjevzhodni mirovni proces, Libija in boj proti terorizmu.

Slovenski predsednik v Rusijo odhaja v občutljivem času, ko se pod novim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom obeta izboljšanje v zadnjem času zelo napetih odnosov med Moskvo in Washingtonom.

Putin in Trump se želita v bližnji prihodnosti srečati, kot možno lokacijo njunega srečanja pa nekateri mediji vidijo prav Slovenijo, ki je v dobrih odnosih z obema državama, obenem pa je domovina Trumpove soproge Melanie.

Slovenija bi pripravljena gostiti srečanje, a v uradu predsednika republike ocenjujejo, da ni zelo verjetno, da bi se svetovna voditelja dobila v Sloveniji, ki je za razliko od leta 2001, ko sta se na Brdu pri Kranju sešla Putin in tedanji predsednik ZDA George Bush, zdaj članica EU in zveze Nato.

Pahor se bo v ruski prestolnici v petek sešel tudi s patriarhom Kirilom, na programu pa ima še delovno večerjo z ruskim premierjem Dmitrijem Medvedjevom.

Pahorja bodo v Moskvi spremljali zunanji minister Karl Erjavec, minister za kmetijstvo Dejan Židan ter minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki bodo imeli tudi ločena dvostranska srečanja z ruskimi kolegi.

Erjavec se bo bo po napovedih sešel z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom ter z ministrom za zveze in množične medije Nikolajem Nikiforovom. Židan ima med drugim na programu srečanja na ruskem ministrstvu za naravne vire ter na zvezni agenciji za gozdove. Gašperšič pa se bo po napovedih sešel z ruskim ministrom za energijo Aleksandrom Novakom in ministrom za promet Maksimom Sokolovom.

V Moskvi bo ob obisku slovenskega predsednika tudi močna slovenska gospodarska delegacija, v kateri bodo predstavniki slovenskih podjetij, ki so že dlje časa prisotna na ruskem trgu.

V petek bo v ruski prestolnici tudi poslovni dogodek s predstavniki slovenskih podjetij z naslovom Pogled v prihodnost: nove možnosti sodelovanja z Evropo. V okviru dogodka bo potekala okrogla miza, na kateri bodo razpravljali o možnostih za tesnejše gospodarsko povezovanje v aktualnih mednarodnih okoliščinah.

Predvideni so tudi podpisi poslovnih pogodb v vrednosti, ki bi po navedbah virov na zunanjem ministrstvu lahko presegla lansko blagovno menjavo med državama, ter pravnih aktov s področij kmetijstva, gozdarstva, izobraževanja in poštnega sodelovanja.

Poleg politikov in gospodarstvenikov bodo v slovenski delegaciji tudi predstavniki slovenske kulture in drugi. Med njimi bodo rektor ljubljanske univerze Ivan Svetlik, ravnateljica Narodne in univerzitetne knjižnice Martina Rozman Salobir, direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek ter direktorica Narodne galerije Barbara Jaki.

Iz Moskve bo Pahor v soboto odpotoval v Sankt Peterburg, kjer bo v ospredju pospeševanje kulturnega in umetniškega sodelovanja med državama. Predviden je podpis pisma o nameri o sodelovanju med Narodno galerijo in slovitim muzejem Ermitaž.

Turnejo bo Pahor sklenil v nedeljo v Kijevu, kjer bo imel delovno srečanje z ukrajinskim kolegom Petrom Porošenkom.

S Porošenkom sta se zadnjič srečala 8. novembra lani, ko je bil ukrajinski predsednik na uradnem obisku v Sloveniji. Tedaj je bila v ospredju predvsem krepitev gospodarskega sodelovanja, tokrat pa je pričakovati, da se bosta predsednika posvetila predvsem aktualnim razmeram.

Dejstvo, da se bo Pahor po koncu obiska v Rusiji ustavil v Kijevu, je po oceni virov v uradu predsednika republike pomemben signal Ukrajini, ki se boji, da jo bodo države EU ob morebitnem izboljšanju odnosov z Moskvo pustile na cedilu.