Revija Reporter
Slovenija

Ozadje politične čistke Igorja Kadunca na TV Slovenija

Nenad Glücks

16. nov. 2017 7:18 Osveženo: 12:59 / 16. 11. 2017

Deli na:

Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc.

Bobo

Bližajo se državnozborske volitve – in očitna naloga Igorja Kadunca je z mesta odgovorne urednice odstraniti »neprimerno« Jadranko Rebernik.

Generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc je na predlog direktorice TVS Ljerke Bizilj programskemu svetu v obravnavo poslal sklep o razrešitvi odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Jadranke Rebernik.

Kadunc med drugim Rebernikovi očita, da so v Dnevniku objavili prispevek novinarke Barbare Renčof o spominski maši za spravo in slovesnosti ob 75. obletnici ustanovitve vaških straž, ki ju je 20. avgusta letos v Rovtah pripravila Nova slovenska zaveza. Na dogodku so zaznamovali tudi evropski dan spomina na žrtve totalitarnih režimov, ki je 23. avgusta.

Takoj naslednji dan po prispevku se je besno odzval Marjan Lah, nekdanji urednik športne redakcije TVS. V elektronskem sporočilu Kaduncu ga je spraševal, ali je takšen prispevek primeren za RTV, ali »sme nacionalna RTV promovirati fašizem« … Na koncu je Kaduncu predlagal, naj razmisli o takojšnjih sankcijah.

Jadranka Rebernik, odgovorna urednica informativnega programa TV Slovenija

Bobo

Kakšna je bila nadaljnja komunikacija znotraj RTV-hiše, ni znano, pridobili pa smo elektronsko sporočilo, ki ga je Kadunc deset dni za prispevkom poslal uredniku (tistega) Dnevnika Valentinu Arehu, Biziljevi, voditeljici (tistega) Dnevnika Manici Janežič Ambrožič, odgovorni urednici TVS Jadranki Rebernik, novinarki Barbari Renčof (!), voditelju Dnevnika Dejanu Ladiki in voditelju Odmevov Igorju Bergantu (je tudi član programskega sveta).

V sporočilu se Kadunc strinja, da prispevek ni bil profesionalen (!) in pametuje, da vaške straže sploh ne bi smeli povezovati z dnevom spomina na žrtve totalitarnih režimov. Besede govorca na dogodku Franceta Cukjatija, da so bili domoljubni državljani prisiljeni v oboroženo zaščito slovenskih vasi pred revolucionarnim nasiljem, se mu zdijo zelo enostranske in bi »zahtevale ustrezno objektivizacijo«. Če tega format prispevka ne omogoča, bi jih bilo po njegovem bolje izpustiti (!).

Kadunc je  na nezaslišan način posegel v novinarsko avtonomijo, novinarje z mesta generalnega direktorja poučeval, kako naj delajo in jim nalagal, kaj naj delajo v prihodnje!?

Nadalje generalni direktor novinarjem sporoča, da bi kazalo govoriti tudi o tem, kakšen »totalitarni« (besedo je dal v navednice Kadunc) sistem smo imeli v različnih obdobjih v Jugoslaviji. Kot pravi, smo namreč zelo dobro poznali razliko med raznimi totalitarizmi. Glede prispevka je še zapisal, da bi morali ob poročanju o vaških stražah njihov fenomen gledalcem ustrezno pojasniti. »Takoj skupaj ob poročanju, potem pa naj si gledalci ustvarijo svoje mnenje.« Prav tako mu ni jasna povezava med vaškimi stražami in povojno pobitimi domačini Rovt.

Kadunc je torej na nezaslišan način posegel v novinarsko avtonomijo, novinarje z mesta generalnega direktorja poučeval, kako naj delajo in jim nalagal, kaj naj delajo v prihodnje!? O svojem napadu je sporočil neposredno tudi novinarki, ki je pripravila prispevek. Se bo proti temu zganil aktiv Društva novinarjev na TVS?

Žal je kasneje tudi varuhinja pravic gledalcev Ilinka Todorovski napadla novinarko zaradi tega prispevka, češ da »sta podani vsebini manjkala fokus in kontekst, ki bi zagotovila verodostojno informacijo iz novejše narodove zgodovine«. V bran pa je novinarko vzela Jadranka Rebernik, ki češ da je novinarka zgolj poročala z dogodka, ne pa ga komentirala, saj tako delajo vedno.

Poklicna merila po njenem niso bila kršena, prispevek je bil profesionalen. Očitno si je tudi zaradi tega nakopala razrešitev, čeprav gledanost informativnega programa v njenem mandatu celo raste, kar je nedvomno velik uspeh.