Revija Reporter
Slovenija

Ovadbe v aferi bulmastifi padajo

13. dec. 2010 10:23 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ljubljansko okrožno tožilstvo je v zvezi z afero bulmastifi zavrglo kazenske ovadbe zoper nekdanjega ministra za kmetijstvo Milana Pogačnika, nekdanjo državno sekretarko na tem ministrstvu Sonjo Bukovec, direktorico veterinarske uprave Vido Čadonič Špelič ter pravnika na kmetijskem ministrstvu Romana Pečkaja in Tanjo Hofman, poročajo mediji.

Ljubljansko okrožno tožilstvo je v zvezi z afero bulmastifi zavrglo kazenske ovadbe zoper nekdanjega ministra za kmetijstvo Milana Pogačnika, nekdanjo državno sekretarko na tem ministrstvu Sonjo Bukovec, direktorico veterinarske uprave Vido Čadonič Špelič ter pravnika na kmetijskem ministrstvu Romana Pečkaja in Tanjo Hofman, poročajo mediji.

Ovadbe sta zaradi postopka vračanja treh psov, ki so marca 2006 napadli Tržičana Stanislava Megliča, vložili tako policijska uprava Ljubljana kot komisija za preprečevanje korupcije. Čadonič Špeličevi, Pečkaju, Hofmanovi, Bukovčevi, Pogačniku in "drugim neznanim uradnim osebam na veterinarski upravi in kmetijskem ministrstvu", kot so zapisali pri Slovenskih novicah, so očitali zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic oz. nevestno delo v službi.

Obenem pa naj bi se tožilstvo še vedno ukvarjalo s kinologoma Alenko Černe in Rajkom Rotnerjem ter odvetnikom pokojnega Saše Baričeviča Mirom Senico. Kinologa sta namreč v zavetišču Gmajnice pregledala bulmastife ter enemu od njih tudi podelila vzrejno dovolilnico za plemenjaka.

Sedaj ju sumijo ponarejanja listin, medtem ko naj bi Senica podal krivo ovadbo, najverjetneje zoper veterinarskega inšpektorja Uroša Andrenška. Odvetniška pisarna Mira Senice je namreč Andreška, ki je odredil usmrtitev bulmastifov, leta 2008 kazensko ovadila, ker naj bi bil pri svojem delu pristranski, in zahtevala njegovo izločitev iz postopka odločanja o bulmastifih. Medtem pa je Černetova sodelovala še v tričlanski komisiji, ki je odločila, da se pse lahko vrne lastniku. Kot je znano, so psi svojega lastnika Sašo Baričeviča februarja pogrizli so smrti.

Zoper Čadonič Špeličevo pa so ovadbi podali zaradi dopisa zavetišču Gmajnice, kjer sta bila dva bulmastifa še nastanjena, medtem ko so tretjega, ki v napadu na Megliča ni sodeloval, že vrnili lastniku. Ko je zavetišču sporočila, da so pritožbo na odločbo o usmrtitvi psov odstopili kmetijskemu ministrstvu in da se do njihove odločitve psov ne bo usmrtilo, je po mnenju protikorupcijske komisije posegla v upravni postopek, vendar za to ni bila pristojna.