Revija Reporter
Slovenija

Šiško: Vemo, kaj se dogaja, velik del policije in obveščevalcev je tako ali tako na naši strani

STA

5. sep. 2018 5:55

Deli na:

Po ponedeljkovem razkritju obstoja oborožene skupine Štajerska varda pod vodstvom Andreja Šiška se v političnih krogih vrstijo ostri odzivi. Policija že vodi intenziven predkazenski postopek, na to temo se bo sešla tudi komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb in obravnavala poročilo pristojnih služb o delovanju paravojaških skupin.

Premier Marjan Šarec je postroj Štajerske varde označil za spodkopavanje ustavno-pravnega reda. Kot je navedel na Twitterju, so pripadnice in pripadniki obrambno-varnostnih struktur Slovenije edini zakoniti varuhi države.

Ministrica za notranje zadeve, ki opravlja tekoče posle, Vesna Györkös Žnidar je v pisni izjavi ocenila, da je kakršnokoli oblikovanje vzporednih oboroženih struktur, izražanje sovraštva in pozivanje k nespoštovanju ustave in nacionalne zakonodaje nedopustno in izredno problematično. Slovenija je varna država, z ustavnopravnim redom, ki smo ga dolžni spoštovati vsi njeni prebivalci, je poudarila.

Kot je na včerajšnjem zaslišanju pred pristojnim parlamentarnim odborom dejal kandidat za notranjega ministra Boštjan Poklukar, primera ustanovitve paravojaške enote Štajerska varda ne more komentirati, verjame pa, da policija vsa nezakonita ravnanja obravnava strokovno in zakonito. Kot prihodnji notranji minister pa pričakuje, da ga bo generalni direktor policije s primerom natančno seznanil.

Ogorčeni odzivi so se zvrstili tudi v političnih strankah. Jerca Korče iz LMŠ je urjenje zamaskirancev označila za nesprejemljivo in nedopustno. Da je to nesprejemljivo za demokratično državo, je na Twitterju zapisal tudi prvak NSi Matej Tonin.

Dogajanje so obsodili tudi v SD. Po mnenju poslanca SD Matjaža Nemca je zaskrbljujoče in sramotno, da se to dogaja "leta 2018 v najbolj integriranem delu EU". "Ampak to je žal realnost naše družbe, vredna vsake obsodbe," je ocenil. Po njegovih navedbah pa ni samo "Šiško tisti, ki ima svoje paravojaške formacije, ampak se je tudi največja stranka SDS večkrat pojavila ob boku neznanih uniformirancev".

Tudi prvak SMC Miro Cerar meni, da gre za nedopustno početje, ki po nepotrebnem širi sovraštvo. V njegovem mandatu so se zavzemali za okrepitev dejavnosti države pri spremljanju potencialnih varnostnih groženj, toda zaradi nerazumevanja ni bila sprejeta zakonska ureditev, ki bi omogočala nadziranje nevarnih terorističnih ali paravojaških skupin na načine, ki jih uporabljajo obveščevalne službe, je dejal. Cerar je prepričan, da bo naslednja vlada lahko še izboljšala sistem varovanja Slovenije pred različnimi grožnjami, da pa se bo treba odločiti, ali dopustiti prisojnim organom več manevrskega prostora.

Po mnenju Mateja T. Vatovca iz Levice je to odraz okolja, omenil je sovražni govor, do katerega bi morali postati bolj netolerantni. Prvak SDS Janez Janša pa je na Twitterju zapisal, da za Šiškom stoji Zveza združenj borcev za vrednote NOB, kjer pa so tovrstno povezovanje obsodili.

Tonin je kot predsednik parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb v zvezi s tem za 17. septembra že sklical nujno sejo, na kateri bodo obravnavali poročilo pristojnih služb o delovanju paravojaških skupin v Sloveniji. Tako je pričakovati, da bodo govorili o aktualnem primeru oblikovanja in delovanja Štajerske varde.

V zvezi s tem sicer policija vodi intenziven predkazenski postopek, so sporočili z Generalne policijske uprave. Kot so navedli, kriminalisti Policijske uprave Maribor in GPU izvajajo vse aktivnosti za preiskavo sumov različnih kaznivih dejanj.

Aktivnosti zbiranja obvestil in dokazov so usmerjene v preverjanje okoliščin glede izvora in vrste orožja, javnega spodbujanja sovraštva in nasilja ter morebitnih drugih protipravnih ravnanj, so pojasnili.

Šiško je za STA sicer potrdil, da še pričakuje, da bo policija stopila v stik z njim. Kot je dodal, pa je tudi sam obveščen o policijskih aktivnostih in o tem, da skušajo policisti kontaktirati člane skupine. Po njegovih besedah imajo namreč tudi sami svoje vire iz policije.

Kot trdi Šiško, je velik del policije tako ali tako na njihovi strani, enako da velja tudi za obveščevalne službe. "Tako da smo mi tudi na tekočem," je dodal. O konkretnih imenih ni želel govoriti, saj da bi jih s tem lahko spravil v težave.

Oblikovanje paravojaške organizacije so obsodile tudi veteranske in domoljubne organizacije, združene v koordinaciji veteranskih in domoljubnih organizacij. Po njihovem mnenju je to v nasprotju z vrednotami, za katere so si prizadevali pri nastajanju samostojne Slovenije. Pozvali so vse stranke ter civilno družbo, naj najostreje obsodijo vse poskuse oblikovanja takšnih uniformiranih oboroženih skupin, usposobljenih in izurjenih za uporabo nasilja. Pristojne službe in organi pregona naj storijo vse, da se takšni pojavi preprečijo in najstrožje kaznujejo, so navedli.

Na družbenih omrežjih so namreč konec preteklega tedna zakrožile fotografije in posnetki urjenja skupine oboroženih zamaskirancev. Njihov vodja Šiško, sicer predsednik zunajparlamentarne stranke Zedinjena Slovenija, je dodatno razkril, da se Štajerska varda usposablja že več kot leti dni in da člane urijo ljudje z vojaškimi izkušnjami. Kot trdi, so bili nekateri med njimi častniki in podčasniki Slovenske vojske.

Šiško zanika, da bi šlo za paravojaško enoto, vendar pa strokovnjaki za varnost trdijo nasprotno. Po njihovem mnenju gre za dokaz, da Slovenija ni več imuna proti različnim oblikam radikalizacije ter da vse to zahteva resen odziv državnih organov in premislek o tem, ali naredimo dovolj za preprečevanje tovrstnih radikalizmov.