Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

andreja-špeh Njena.si

Andreja Špeh iz MasterChefove kuhinje na Japonsko

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ostarelemu Titu naj bi menjali kri - so ga pokonci držali tudi s kokainom?

Deli na:
Ostarelemu Titu naj bi menjali kri - so ga pokonci držali tudi s kokainom?

Za 88-letnega Tita je bilo nazadnje usodno zavračanje amputacije noge. - Foto: Wikimedia

»Hrvaško državo so utemeljili trije polkovnik obveščevalnih služb: Tuđman, Manolić in Boljkovac,« je pogovoru za zagrebški Globus dejal Ivan Zvonimir Čičak (1947), eden od najbolj izpostavljenih vodij hrvaškega nacionalnega gibanja pred petdesetimi leti. »Kot pragmatiki so ohranili celotno infrastrukturo Udbe, to je okoli 850 ljudi. Samo deset odstotkov se jih je upokojilo.«

Kot dejanski vodja takratnih študentskih demonstracij je bil Čičak obsojen na tri leta zapora. V intervjuje je poudaril, da je leto 1991 pomenilo diskontinuiteto glede na to, za kar so se zavzemali leta 1971. »Sanjali smo o ozračju tolerance, leta 1991 pa se je začela krvava bitka za oblast,« je dejal. »Nismo imeli realne slike. Imeli smo od 20 do 25 let, nismo bili realpolitiki.«

Prepričan je, da je za hrvaško državo zaslužen Slobodan Milošević. »Ne glede na to, kdo bi bil takrat na čelu Hrvaške, bi dobili svojo državo.« Na vprašanje, kako je lahko Tito, ki je imel takrat že osemdeset let, zdržal na tako dolgih sejah (14 ur in več), je odvrnil: »Menjali so mu kri. Na voljo je imel vse najnovejše dosežke medicine. Ni pa dobival kokaina, ker ga takrat še ni bilo.«

So se študentski uporniki pred petdesetimi leti v čem motili? »Da. Mislili smo, da se Titova komunistična jugoslovanske diktatura lahko reformira. V primeru Jugoslavije se je pokazalo, da se diktature in tiranije ne morejo reformirati. Lahko se le rušijo. To je pokazala tudi domovinska vojna,« je za Globus med drugim dejal Čičak. V pogovoru razkriva podrobnosti takratnega dramatičnega dogajanja in vloge najpomembnejših akterjev.