Revija Reporter
Slovenija

Opozicija hoče svojo preiskovalno komisijo o zaščitni opremi, koalicija jim odgovarja: Prepočasni ste bili!

STA

5. maj. 2020 17:06 Osveženo: 18:25 / 05. 5. 2020

Deli na:

Miha Kordiš, Jerca Korče (govori), Franc Terček in Marko Bandelli v imenu opozicije zahtevajo svojo preiskovalno komisijo o zaščitni opremi.

Bobo

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi vabijo opozicijo, naj se jim pridruži v zahtevi za parlamentarno preiskavo o nabavah zaščitne opreme. Če bi zahtevo vložila opozicija, bi ji dali svoje podpise, čakali smo, a besedila ni bilo, so danes zatrdili v SMC in NSi. Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB pravijo, da hočejo svojo preiskovalno komisijo o zaščitni opremi.

Opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB so v DZ vložile svojo zahtevo za odreditev preiskovalne komisije DZ o nabavi zaščitne opreme. Kot so povedali v odzivu na že vloženo koalicijsko zahtevo za preiskovalno komisijo, ne morejo pristati, da koalicija nadzira samo sebe.

Na predlog koalicije se je na Twitterju odzval predsednik LMŠ Marjan Šarec. "Predlog za ustanovitev preiskovalne komisije s strani SDS in partnerjev je manever, kako preusmerjati pozornost s svojih ravnanj. Po domače povedano, lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo," je zapisal.

Zahtevo za parlamentarno preiskavo na temo nabav opreme so sicer v opoziciji napovedali že 14. aprila, a jih je koalicija prehitela. Danes pa so vendarle vložili zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri naročanju, nakupih, dobavah, donacijah oziroma sklepanju drugih pripadajočih pravnih poslov ter hrambi in razdeljevanju zaščitne in druge opreme ali pripomočkov, potrebnih oziroma namenjenih preprečitvi širjenja ali zdravljenju nalezljive bolezni covid-19.

Kot je še razvidno s spletne strani DZ, so zahtevo vložili zaradi suma nepravilne, nestrokovne in nepregledne porabe javnih sredstev v času od nastopa vlade Janeza Janše in za morebitno spremembo veljavne zakonodaje, ki ureja javno naročanje, blagovne rezerve, integriteto in preprečevanje korupcije ter ravnanje nosilcev javnih funkcij z javnofinančnimi sredstvi.

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so sicer prehitele opozicijo in že prej vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o stanju, ravnanju, zalogah, naročilih in nabavah zaščitne in kritične medicinske opreme za učinkovito zoperstavljanje epidemiji covida-19 za obdobje od 1. februarja do 30. aprila.

Odziv koalicije

Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je v današnji izjavi v DZ dejala, da so že v ponedeljek jasno napovedali, da bodo dali podpise pod takšno zahtevo. "Opozicija že 14 dni napoveduje to komisijo, v SMC pa smo mnenja, da je to treba opraviti čim prej in ne bomo več čakali," je pojasnila.

Podobno je povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat. "Že nekaj dni sporočamo, da bomo dali podpise pod zahtevo za takšno komisijo. Čakali smo, a besedila koalicije za pobudo ni bilo," je dejal. "Skrajni čas je, da se razprava o nabavah opreme preseli v DZ," je k sodelovanju povabil kolege iz opozicije.

Po mnenju vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca pa je parlamentarna komisija orodje DZ, v kateri lahko sodelujejo vsi poslanci. "Pomembno je, da komisija opravi svoje delo kakovostno in da sprejme ustrezne zaključke," je poudaril in tudi on povabil v preiskavo kolege iz opozicijskih poslanskih skupin.

Sluga je pojasnila, da v SMC podpirajo preiskavo, ker želijo, da "deležniki dobijo priložnost, da argumentirajo in dokažejo svoje delovanje glede nabav. Želim, da se na mizo dajo vsi argumenti in dejstva, da se v tej stvari pride resnici do dna in da se našega ministra opere suma".

Horvat je spomnil, da naj bi poročilo o očitkih, ki se nanašajo na domnevne nepravilnosti in zlorabe v zvezi z nabavami opreme, danes obravnavala vlada in ga po pričakovanjih sprejela. "Poročilo bo dragocen dokument pri delovanju te preiskovalne komisije," je ocenil.

Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in danes same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o stanju, ravnanju, zalogah, naročilih in nabavah zaščitne in kritične medicinske opreme za učinkovito zoperstavljanje epidemiji covida-19 za obdobje od 1. februarja do 30. aprila.

Kot izhaja iz njihove zahteve, želijo, da se v preiskavi ugotovi morebitno politično in siceršnjo odgovornost nosilcev javnih funkcij za stanje, gospodarnost in pravočasnost nabav in naročil osebne zaščitne in kritične medicinske opreme pa tudi za ukrepe, ki so bili sprejeti ali so bili neupravičeno opuščeni v času pred razglasitvijo epidemije.