Kot izhaja iz njihove zahteve, želijo, da se v preiskavi ugotovi morebitno politično in siceršnjo odgovornost nosilcev javnih funkcij za stanje, gospodarnost in pravočasnost nabav in naročil osebne zaščitne in kritične medicinske opreme pa tudi za ukrepe, ki so bili sprejeti ali so bili neupravičeno opuščeni v času pred razglasitvijo epidemije. Pri slednjem bodo primerjali ukrepe, sprejete v Sloveniji z ukrepi drugih držav EU, posebej tistih, ki so sosede žariščne evropske države Italije.
Za čas pred razglasitvijo epidemije bi ugotavljali tudi odgovornost nosilcev javnih funkcij za stanje v ustanovah in ukrepe ustanov, ki so zadolžene za proučevanje, svetovanje in izvajanje ukrepov, ki so potrebni za zoperstavljanje okužbam z nalezljivimi boleznimi. Posebej bi pogledali vidik njihovega praktičnega ukrepanja v primerjavi z ukrepi drugih držav EU.
Za čas po razglasitvi epidemije pa bi parlamentarna preiskovalna komisija ugotavljala morebitno politično in siceršnjo odgovornost nosilcev javnih funkcij v zvezi z nabavami opreme.
Epidemija novega koronavirusa oziroma covida-19 je bila razglašena 12. marca, 13. marca pa je prisegla vlada Janeza Janše.
V zahtevi za parlamentarno preiskavo koalicija tako med drugim izpostavlja tudi datume posameznih vladnih odločitev vlade Marjana Šarca in sedanje vlade ter potek širjenja novega koronavirusa po svetu. Ugotavljajo, da so se države EU na epidemijo različno odzvale, vendar jih je večina takoj izvedla najnujnejše ukrepe za preprečitev širjenja te bolezni. Angažirale so se tudi pri nabavi zaščitne opreme.
Ocenjujejo še, da so bili že 20. februarja izpolnjeni pogoji, da bi institucije EU in države članice sodelovale v postopku skupnega javnega naročanja zdravstvenih protiukrepov, ter da bi slovenska vlada takrat osebno zaščitno opremo določila kot blago osnovne preskrbe. Šarčeva vlada se na omenjeno po njihovem mnenju ni pravočasno in ustrezno odzvala.
"Pomanjkanje zaščitne opreme in opustitev sprejema ustreznih ukrepov za zajezitev prenosa covida-19 iz Italije je imelo za posledico, da je do prvih okužb in s tem tudi do najhujših posledic prišlo prav v zdravstvenih ustanovah in domovih starejših občanov," ugotavljajo v koaliciji in dodajajo, da so "krizne razmere bile in so za našo državo velik izziv, ki smo ga z ustreznimi ukrepi aktualne vlade tudi učinkovito obvladali".
Izpostavljajo globalne težave pri nabavi opreme, kot so zlom trga, nepredvidljive logistične povezave in povsem neučinkovito delovanje EU, a dodajajo, da je aktualni vladi "z velikimi napori in požrtvovalnim delom ljudi" kljub skoraj popolnoma praznim skladiščem na dan razglasitve epidemije uspelo zagotoviti vso potrebno opremo.
Spomnili so na očitke, ki se nanašajo na domnevne nepravilnosti in zlorabe v zvezi z nabavami opreme. Vlada bo poročilo o tem poslala v DZ ter pristojnim institucijam, kot so policija, državno tožilstvo, računsko sodišče in druge. Ne glede na to pa v koaliciji ocenjujejo, da je nujna tudi parlamentarna preiskovalna komisija, ki naj ugotovi odgovornost nosilcev javnih funkcij.
Zahtevo za parlamentarno preiskavo na temo nabav opreme so sicer v opoziciji napovedali že 14. aprila, a jih je koalicija torej prehitela. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je v današnji izjavi novinarjem izrazil prepričanje, da bodo ta teden v opoziciji začeli pogovore o tem in da verjame, da bo zahteva vložena prihodnji teden.
Če je parlamentarna preiskava uvedena na zahtevo tretjine poslancev, imajo sicer vse poslanske skupine v preiskovalni komisiji enako število članov oziroma njihovih namestnikov. Predsednik preiskovalne komisije se izvoli izmed poslancev, ki so vložili zahtevo za uvedbo parlamentarne preiskave, določa poslovnik o parlamentarni preiskavi.
Koalicija prehitela opozicijo z zahtevo parlamentarne preiskave o nabavah zaščitne opreme
5. maj. 2020 16:08 Osveženo: 17:06 / 05. 5. 2020
Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in danes same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o stanju, ravnanju, zalogah, naročilih in nabavah zaščitne in kritične medicinske opreme za učinkovito zoperstavljanje epidemiji covida-19 za obdobje od 1. februarja do 30. aprila.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke