Revija Reporter
Slovenija

Opozicija zahteva referendum o RTV Slovenija

26. okt. 2010 17:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanski skupini SDS in SNS ter poslanec SD Andrej Magajna so vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), so sporočili iz poslanske skupine SDS. Razveljaviti želijo 20. oktobra sprejeti Zakon o RTV.

Poslanski skupini SDS in SNS ter poslanec SD Andrej Magajna so vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), so sporočili iz poslanske skupine SDS. Razveljaviti želijo 20. oktobra sprejeti Zakon o RTV.

Referendumsko vprašanje, ki ga predlagajo, se glasi: "Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 20. oktobra 2010?".

Vlagatelji zahteve so uvodoma navedli, da je bil že julija 2005 sprejet zakon, ki je na evropsko primerljiv način uredil javni zavod, njegovo organiziranost in dejavnost v statusni obliki javnega zavoda". Spomnili so, da so zakon na naknadnem zakonodajnem referendumu septembra 2005 potrdili tudi volivci.

Kot pojasnjujejo vlagatelji, nasprotujejo predlaganemu statusnemu položaju RTVS, spremembi statusa zaposlenih in določilom, ki predvidevajo posebne oddaje ali programe za pripadnike narodnih skupnosti nekdanjih republik Jugoslavije. Zanima jih, kako bi se lahko zagotovili sredstva in kadri za posamezna uredništva, hkrati pa ne izključujejo možnost novih narodnih skupnosti, "ki bodo želele enake pravice tudi zase".

Predlagatelji referenduma se tudi sprašujejo, ali na novo opredeljena sestava programskega sveta in imenovanje članov zagotavljata pluralnost medijskega prostora in neodvisnost od politike.

Predlagane rešitve bodo v okviru navidezne oz. domnevno večje vključitve civilne družbe povzročile erozijo pluralnosti delovanja RTVS, so namreč prepričani. Kljub nasprotnemu videzu naj bi se tako ustvarilo nove neenakosti, "nekatera pravna pravila pa bodo očitno izigrana do absurda," še menijo.

Opozorili so, da je novi zakon v nasprotju z javnim interesom, saj omogoča in spodbuja izvajanje komercialne dejavnosti v škodo javne službe ter zaradi finančne avtonomnosti privatizacijo zavoda. Prepričani so, da bo RTVS postala profitna organizacija, saj si bodo dobiček iz komercialne dejavnosti lahko delili uprava, nadzorni in strokovni svet ter zaposleni. S privatizacijo, kot navajajo, naj bi se namreč omogočilo odsvojitev premoženja RTVS.

Prav tako jih skrbi, da bo prišlo do izmenjave nekomercialnih in komercialnih vsebin in posledično do nelojalne konkurence znotraj same RTVS. To bi tudi pomenilo, da se bodo nekomercialni programi morali umikati komercialnim v manj privlačne termine, so zapisali v obrazložitvi.

Tako vlagatelji zahteve zaključujejo, da zakon vsebuje številne nejasne določbe, je podnormiran, pušča bistveno preširok vstop v prostor delovanja RTVS in bo dejansko imel velike in dolgoročne posledice za RTVS, tudi finančne.