Revija Reporter
Slovenija

Opozicija kritična do rekordnega proračuna: ne gradijo se domovi za starejše, preveč sredstev ostaja v Ljubljani ...

STA

20. nov. 2019 12:51 Osveženo: 13:00 / 20. 11. 2019

Deli na:

Finančni minister Andrej Bertoncelj.

Primož Lavre

DZ se je drugi dan proračunske razprave posvetil podrobnejši obravnavi predloga proračuna za leto 2021. Oglašajo se predvsem poslanci opozicije, ki vlado opozarjajo, da kljub rekordnim prihodkom za marsikatero področje namenja premalo denarja. "Ne smemo verjeti, da lačen ptič lepše poje," je ponazorila Violeta Tomić (Levica).

Poslanci imajo danes na mizah predlog rekordnega proračuna. Potem ko bodo imeli proračunski uporabniki prihodnje leto na voljo 10,358 milijarde evrov, se bo ta znesek leto pozneje zvišal na 10,450 milijarde evrov. Z več kot 11 milijardami evrov bodo rekordni tudi prihodki.

"Zahvala za rekordne prihodke gre v veliki meri gospodarstvu," je opozoril Marko Pogačnik (SDS). Ker je denarja dovolj, bi morali po njegovem mnenju preko davčne reforme razbremeniti tako delo kot gospodarstvo.

Tako kot že v torek o predlogu proračuna za leto 2020 je Pogačnik tudi o predlogu proračuna za leto 2021 dejal, da ni razvojno in ciljno usmerjen. "V SDS pogrešamo predvsem investicije," je pojasnil.

"V naslednjih dveh letih se ne bo zgradil niti en dom za starejše," je strankarskega kolega dopolnil Zvonko Černač (SDS). Skupaj z Borisom Doblekarjem (SDS) je obžaloval pomanjkanje sredstev še za številna druga področja, med drugim za občine, zdravstvo, stanovanjsko politiko, gradnjo vrtcev in šol ter za obnovo železniških prog.

S podobnimi argumenti je predlaganemu proračunu za leto 2021 nasprotovala tudi Tomićeva. Ljudje od zgodovinsko velikega proračuna nimajo kaj dosti, je dejala in naštela: nimamo domov za ostarele, mladi so še vedno v stiskah, revščina med otroki je velika, manjkajo sredstva za bolniška nadomestila za samozaposlene ...

Predvsem pa poslanka Levice pogreša zadostna sredstva za področje kulture. Kultura bo še vedno životarila, je ugotovila in potegnila vzporednico s pesnikom Francetom Prešernom, ki je celo življenje preživel v 'mizeriji'. A kot je opozorila, "ne smemo nikoli verjeti, da lačen ptič lepše poje".

"Kje je denar za skladen regionalni razvoj," je vprašal Jožef Horvat (NSi). "Slovenija ni samo Ljubljana, tudi mi tam na skrajnem vzhodu, na skrajnem jugu, na Koroškem, vsi plačujemo davke," je dodal. Tudi v NSi si želijo več denarja za gradnjo novih šol, Horvat pa je opozoril še na pomanjkanje zadostnih sredstev za razvoj, za reševanje stanovanjskega problema mladih, za občine ter za obmejna problemska področja.

V opoziciji so izračunali, da bo imela država samo od davkov za več kot 2,5 milijarde evrov več prihodkov kot v letu 2014, rast sredstev za investicije pa temu ne sledi. Jože Lenart (LMŠ) je odvrnil, da se ta denar namenja za zmanjševanje javnega dolga, odpravili so se tudi varčevalni ukrepi, 13 odstotkov proračuna gre za socialne transferje. "Povečali smo sredstva za razvoj, kolikor smo mogli," je zagotovil.

Opozicijske poslanske skupine so k predlogu proračuna za leto 2021 vložile 55 dopolnil, s katerimi bi predvideno porabo prerazporedili na programe, ki se jim zdijo zapostavljeni. Z njimi se bo DZ seznanil v nadaljevanju seje, na dnevnem redu pa ima še predlog zakona o izvrševanju obeh proračunov ter poseben zakon, s katerim se omejuje rast stroškov dela v javnem sektorju in določa izredno uskladitev pokojnin v letu 2020. Glasovanje je napovedano za četrtek.