Toda glavni favoriti na lokalnih volitvah so neodvisni župani, ki svoje občine obvladujejo s svojimi lokalnimi listami. Zato se za takšno kandidaturo vse bolj pogosto odločajo tudi župani, ki so člani strank.
Na zadnjih lokalnih volitvah pred štirimi leti je bilo izvoljenih 123 županov, ki so nastopili kot samostojni kandidati, med strankami pa so največ županov dobile SLS (26), SDS (17) in SD (16).
V to številko niso všteti »neodvisni« župani, ki so člani strank oziroma delujejo v strankarskih županskih klubih. Mnogi namreč kandidirajo s podpisi volivcev in celo s svojo listo, saj jim to na občinski ravni prinaša večji uspeh.
Tudi med občinskimi in mestnimi svetniki jih je bilo največ izvoljenih na neodvisnih listah, in sicer kar 31,64 odstotka (940 svetnikov), vendar pa gre za zelo različne lokalne liste. Med strankami je največ svetnikov dobila SDS (16,73 odstotka oziroma 537 svetnikov), nato pa SD (10,14 odstotka oziroma 335 svetnikov).
Letos na lokalnih volitvah prvič nastopa največja vladna stranka Gibanje Svoboda, ki je na državnozborskih volitvah prepričala 34,5 odstotka volivcev, medtem ko je SDS obkrožilo 23,5 odstotka volivcev. Toda na lokalnih volitvah je popolnoma drugačna zgodba, kar se je pokazalo pred osmimi leti, ko je nastopila SMC s podobno visokim rezultatom iz parlamentarnih volitev.
Pišemo, kako se v največji vladni stranki pripravljajo na lokalne volitve, o združevanju z ostanki lokalnih odborov LMŠ, SAB in SMC ter sporih, ki so privedli do tega, da nekateri člani prejšnjih strank nastopajo s svojo ali na drugi listi ali pa stranka sploh ne nastopa na volitvah.
Objavljamo tudi, kdo so favoriti na županskih volitvah in kateri poslanci se potegujejo za župane ter najbolj zanimive kandidate za župane in svetnike, ki jih ponujajo stranke ali pa celo nastopajo samostojno.
VEČ V TISKANI IZDAJI IN TRAFIKI24