Takšen poziv nevarno spominja na polpreteklo obdobje cenzuriranja medijev, ki se ga zdaj prenaša na kapital, ki je povrh vsega v državni lasti. Gre za poskus političnega onemogočanja delovanja medijev, ki so kritični do vlade, s pozicije moči.
Znano je namreč, da predstavniki vladnih strank in Levice kot pomožne vladne stranke predvsem opozicijskim medijem že nekaj časa očitajo, da širijo sovražni govor, pri čemer je to, kaj je sovražni govor, v največji meri prepuščeno njihovi poljubni in subjektivni presoji.
Najpogosteje kot sovražni govor označijo že to, če mediji zgolj kritično pišejo o migracijah ali vladni politiki na tem področju. Politika naj presojo o tem, kaj je dopustno, kaj pa presega svobodo izražanja, prepusti organom pregona in sodiščem. Nikakor pa meja svobode govora medijem ne sme postavljati predsednik vlade. Niti ne sme pozivati gospodarskih družb, kako na ravnajo glede oglaševanja v medijih.
Sprašujemo se, kaj bo zdaj sledilo pozivu predsednika vlade? Bodo morda v kabinetu predsednika vlade pripravili kar seznam medijev, v katerih državnim podjetjem ni dovoljeno oglaševati? Poziv predsednika vlade je sporen tudi zato, ker gre za poskus političnega vplivanja na poslovne odločitve podjetij. Državna podjetja imajo svoje uprave in le-te naj s same odločajo o oglaševanju - glede na njihov ekonomski interes.
Predsednika vlade zato pozivamo, naj svoj sporni poziv prekliče oziroma umakne s spletne strani vlade. ZNP pa bo o tem nedopustnem pozivu obvestil mednarodne novinarske organizacije in druge organizacije, ki se ukvarjajo s svobodo medijev. Obvestil bo tudi Evropsko komisijo in njene organe. Slovenija se je namreč z vstopom v EU obvezala, da bo spoštovala svobodo in neodvisnost medijev.