Revija Reporter
Slovenija

Odziv gospodarstva na kongres PS: Za nekaj mesecev se bo ustavilo praktično vse v državi

STA

26. apr. 2014 7:29 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vrnitev Zorana Jankovića na čelo Pozitivne Slovenije (PS) danes odmeva tudi v gospodarstvu. V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) in Združenju Manager opozarjajo, da vsaka politična nestabilnost škodi gospodarstvu. "Ocenjujemo, da se bo vsaj za nekaj mesecev ustavilo praktično vse v državi," je za STA dejal predsednik GZS Samo Hribar Milič.

Hribar Milič je povedal, da so spremljali, kaj se bo zgodilo na petkovem kongresu PS, ki se je zavlekel pozno v noč, saj je to vodilna politična stranka, ki odločujoče vpliva na prihodnost političnega zemljevida v Sloveniji. "Vsaka nestabilnost je za gospodarstvo zelo neprijetna. Nestabilne vlade, ki se od leta 2008 pogosto menjajo, s premalo trdno koalicijsko zavezo so žal stalnica v slovenskem prostoru," je dejal.

Po mnenju GZS je to ključni razlog, zakaj se Slovenija ne izvije iz krize. "Vsa gospodarstva so zaradi takšnih in drugačnih razmer do leta 2008 prišla v krizo. Večina gospodarstev in držav se je iz te krize izkopalo, mi pa se zdaj že šest let izvijamo iz krize, ker imamo politično nestabilnost. Včerajšnja zamenjava (na čelu PS) bo to samo še povečala," je prepričan Hribar Milič.

V GZS so zato zaskrbljeni. "Ocenjujemo, da se bo vsaj za nekaj mesecev ustavilo praktično vse v državi, na ministrstvih se bodo bali ukrepati, najrazličnejše investicije in reforme bodo prav tako počakale. Mislim, da to ni dobro," je dejal sogovornik.

Na vprašanje, ali bi lahko nova nestabilnost privedla do vnovičnega krčenja gospodarstva, je Hribar Milič povedal, da je Slovenija k sreči odvisna od izvoza, domača potrošnja pa že zdaj ni prispevala k oživljanju.

"Malo bo morda še dodatno upadla potrošnja zaradi zmanjšanega zaupanja, ampak - kot rečeno - mi bi odboj od dna lahko dosegli z oživljanjem domačega trga, z večjim zaupanjem, tudi tujine, s tujimi investicijami, s privatizacijo, z odpiranjem. Bojim se, da bo to zastalo. Zaradi tega lahko napovemo vsaj, da tega odboja od dna še nekaj mesecev, recimo pol leta, ne bo," je napovedal Hribar Milič.

In kaj v prihodnjih mesecih - ne glede na politično dogajanje - potrebuje gospodarstvo? "Predvsem stabilnost, ki bo zagotavljala zaupanje tudi v mednarodnem okolju, da ne bodo obresti spet drastično poskočile, in po drugi strani nič novih davkov ali kakšnih drugačnih presenečenj, ki bi obremenile gospodarstvo. To je minimalno," je jasen Hribar Milič.

Dobro bi bilo tudi, če bi nadaljevali s procesom prestrukturiranja finančnega in gospodarskega sektorja, predvsem tistega dela gospodarstva, ki je v nezavidljivem finančnem položaju, je prezadolženo in podkapitalizirano. "Potem bi lahko zelo veliko pripomogli, ampak to so želje, za katere se bojim, da nam jih ne bo uspelo uresničiti v naslednjih mesecih," je opozoril predsednik GZS.

Da ima politična nestabilnost škodljive posledice za gospodarstvo, opozarjajo tudi v Združenju Manager. "Kljub temu da vodenje PS kot predsednik prevzema Zoran Janković, menimo, da odstop vlade v tem obdobju gospodarstvu ne koristi," so zapisali za STA.

Spomnili so, da gospodarstvo ne deluje v izoliranem prostoru. "Politična nestabilnost se prenaša v podjetja in jim povzroča negativne učinke. Ob morebitnem odstopu vlade se bomo ponovno soočili z višjimi cenami financiranja, nižjo dinamiko odločanja o tujih naložbah v Sloveniji in vsem tistim, kar krni konkurenčnost," so opozorili.

Kot pravijo, gospodarstvo tega ne potrebuje in niti ne želi - želi si stabilno okolje ter odgovornost politike do rasti in razvoja države.

Prvi predsednik PS in ljubljanski župan Janković je v tekmi za predsedniški položaj na kongresu PS ponoči premagal premierko in dosedanjo vodjo PS Bratuškovo. Podprlo ga je 422 članov kongresa, Bratuškovo pa 338. Janković je po zmagi izrazil željo, da bi Bratuškova še naprej vodila vlado. Bratuškova naj bi si vzela nekaj dni časa za razmislek. DL pa je sporočila, da pričakujejo takojšen dogovor o datumu predčasnih volitev.