nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

doncic Ekipa24.si

Kakšen odgovor Luke! Je kdo dvomil vanj? Vsem je ...

Brigita Langerholc Njena.si

Brigita Langerholc se je z družino preselila na ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Odškodnine kot nagrada za poskus likvidacije Mira Petka?

Deli na:
Odškodnine kot nagrada za poskus likvidacije Mira Petka?

Foto: Arhiv Reporterja

Grenko spoznanje Mira Petka: »Žrtev ostaja žrtev in je na najslabšem.«

Po odločitvi ljubljanskega okrožnega sodišča, da je Andrej Štruc upravičen do 60.000 evrov odškodnine zaradi neutemeljenega pripora, saj je bil pravnomočno oproščen napada na nekdanjega novinarja Večera Mira Petka, ostaja grenko spoznanje. »Žrtev ostaja žrtev in je na najslabšem,« je za naš tednik komentiral razsodbo sodišča Miro Petek: »To v resnici sploh ni odškodnina, temveč velika nagrada za to, ker so me hoteli likvidirati leta 2001.«

Pred domačo hišo v Mežici brutalno pretepeni Petek doslej ni dobil niti evra odškodnine, so od peterice obtoženih napada nanj prejeli odškodnine že trije. Nevenu Koludroviću je bilo iz državnega proračuna nakazano 80.000 evrov, Stanislavu Vogrincu je bilo izplačano okoli 25.000 evrov, za Draga Hojnika je država privolila v plačilo 50.000 evrov z zamudnimi obrestmi. Odškodnine ne bo prejel le Branko Puc, ki zaradi neupravičenega pripora proti državi ni vložil tožbe.

Petek opozarja, da so v napadu nanj sodelovali ljudje z znano preteklostjo, kljub temu pa je murskosoboški sodnik Branko Palatin leta 2005 po petnajstih mesecih procesa oprostil peterico zaradi pomanjkanja dokazov: »Dejstvo je, da si je sodnik Palatin že na začetku zarisal okvir, ki bi ga na koncu pripeljal do oprostilne sodbe obtoženih. Dokaznih predlog policije in tožilke mariborskega okrožnega tožilstva Elizabete Györkös sploh ni želel sprejeti. Zavrnil je več prič, za ravnanje v korist obtoženih pa je bil kasneje tudi nagrajen, saj je postal predsednik soboškega okrožnega sodišča.«



Na takšen ali drugačen način so bili nagrajeni tudi mnogi policisti, medtem ko sta le Petek in tožilka Györkös ostala na istem, četudi sta bila  med procesom še vedno izpostavljena grožnjam. Prav zaradi nevarnosti pred ponovitvijo napada je Mira Petka varovala policija, skoraj dve leti je bila zaradi groženj z likvidacijo noč in dan varovana tudi tožilka Elizabeta Györkös. Kot ob tem dodaja Petek, je tolikšno varovanje tožilke, edinstveni primer v slovenski zgodovini, potrjevalo, da so bili v ozadju napada nanj resnično hudi kriminalci iz koroškega gospodarskega podzemlja. Za to, da bi se proces končal njim v korist, so bili pripravljeni dati veliko denarja.

Miro Petek ne misli odnehati. Po zadnji še nepravnomočni razsodbi sodišča, s katero bo prejel odškodnino že četrti izmed oproščenih napada nanj, se bo glede ravnanja naprej  posvetoval z odvetnikom. Petek meni, da bi morale žrtve zaradi velikega števila krivičnih procesov začeti naslavljati zahteve na policijo in sodišča: »Žrtve, ki zaradi nerazrešenih primerov ostajamo žrtve samo zato, ker organi pregona ne opravijo svojega dela, za to pa jim ni treba prevzeti nobene odgovornosti, se upravičeno sprašujemo, čemu še plačujemo organe pregona in zakaj jih sploh imamo.«