zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

doncic Ekipa24.si

Dallas slavi! Luka Dončić in druščina ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Odločeno: DeSUS gre v Janševo vlado

Deli na:
Odločeno: DeSUS gre v Janševo vlado

Foto: Bobo

DeSUS bo vstopil v desnosredinsko koalicijo, ki jo prvak DeSUS Karl Erjavec imenuje koalicija za izhod iz krize. Za tak sklep je od 48 prisotnih glasovalo 37 članov sveta stranke, je pojasnil Erjavec. S tem so se odprla vrata vladi s strankami SDS, Listo Virant, SLS, DeSUS in NSi, katere mandatar bo verjetno Janez Janša.

Odločitev za vstop v koalicijo je odločitev, ki je sprejeta zlasti v korist programa DeSUS in v korist upokojencev, je po seji sveta ocenil Erjavec. Odločitev je bila po njegovih besedah za stranko težka, saj bi njihova zavrnitev koalicije pomenila predčasne volitve. To pa bi, priznava Erjavec, povzročalo težave tudi sami stranki, zlasti zaradi morebitnega izida na volitvah.

Še zlasti pa bi predčasne volitve pomenile poslabšanje položaja Slovenije, opozarja prvak DeSUS. Dodaja pa, da volitve ne bi spremenile razdeljenosti volilnega telesa v Sloveniji. Erjavec je prepričan, da so z današnjo odločitvijo Sloveniji omogočili, da pride do močne vlade, ki bo kos izzivom. Imela bo namreč 50 oz. 52 poslanskih glasov.

Poudaril je, da je to odločitev za vstop v koalicijo za izhod iz krize in da o desnosredinski vladi tako ne moremo govoriti, saj da je DeSUS bolj levosredinska stranka.

Po besedah Erjavca je stranka v koalicijski pogodbi, ki naj bi jo v sredo poleg nje podpisale še SDS, Lista Virant, SLS in NSi, dosegla upoštevanje njihovih ključnih zahtev. Med drugim zavezo, da koalicija ne bo odpirala ideoloških tem, prav tako so upoštevane zahteve glede položaja upokojencev.

Tako se strinjajo z zamrznitvijo pokojnin v letošnjem letu, v letu 2013 pa morebitni intervencijski zakon ne bo vključeval pokojnin, temveč se bodo te usklajevale v skladu s sedanjim zakonom. Če bo prišlo do pokojninske reforme, pa koalicijska pogodba predvideva usklajevanje pokojnin z rastjo plač in inflacijo v razmerju 60:40. V koalicijski pogodbi je DeSUS dosegel tudi subvencioniranje pripravništva in dosledno razmejitev javnega ter zasebnega zdravstva.

Poslanci DeSUS bodo tako prispevali šest podpisov za kandidaturo Janše za mandatarja, v sredo pa bo stranka podpisala tudi koalicijsko pogodbo. Predsednik DeSUS je potrdil, da naj bi bil pogodbi med drugim priložen protokol, povezan z rebalansom proračuna. Kot je pojasnil, so v nedeljo že obravnavali konkretne številke, ki so pokazale, da "bo treba močno zategniti pas". Kljub temu po doslej videnem Erjavec ocenjuje, da prihranek 800 milijonov evrov ne bo pomenil neposrednega posega v življenjski standard, pač pa bolj poseg "v razne nadstandarde".

O kadrovskih rešitvah v usklajevanjih po besedah Erjavca še niso prišli. DeSUS si sicer želi eno državotvorno ministrstvo in še eno ministrstvo, pomembno za program stranke.

Erjavec je ocenil, da današnja odločitev sveta DeSUS utegne v stranki povzročiti nekaj turbulenc in nekaj izstopov, obenem pa je poudaril, da druge izbire niti niso imeli, če ne želijo predčasnih volitev. Prav tako predsednik stranke meni, da zaradi te odločitve ne bo izrednega kongresa stranke. V nekaterih pokrajinskih odborih stranke so bila namreč ostra nasprotovanja sodelovanju v tej koaliciji. Nasprotovali so predvsem imenovanju Janeza Janše za mandatarja.

Predsednik sveta stranke Peter Habjan je današnjo razpravo ocenil kot temeljito, široko in demokratično, pomembno pa je, da je bil sklep sprejet z veliko večino. Na organih stranke pa je, da izvajanje koalicijske pogodbe spremljajo. Če se bodo določila vsebine pogodbe izvajala, bodo pri tem sodelovali, sicer pa bodo v stranki odločali o izstopu iz koalicije, je napovedal Habjan.

Namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa je poudaril, da je svet stranke odločil modro ter poslanski skupini dal dobro popotnico in možnost, da deluje državotvorno. Kot je pojasnil, namreč Slovenija vlado potrebuje čim prej.

Pred sredinim iztekom roka za vložitev kandidatur za mandatarja danes sicer o vstopu v koalicijo odločajo tudi organi preostalih koalicijskih strank, vendar pa je bila odločitev DeSUS ključna. V sredo naj bi po napovedih svojo odločitev glede morebitnega predlaganja mandatarskega kandidata sporočil tudi predsednik republike Danilo Türk. Poslanci bodo o kandidatu za mandatarja odločali v soboto.