Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

elsnik Ekipa24.si

Uh, kakšne besede! Kapetan Olimpije Elšnik po ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Odgovornost SDS

Deli na:

V primeru, da bo prišlo do napovedanega referenduma o noveli zakona o javnih cestah, in da bo ta uspešen, bo moral predlagatelj referenduma, torej stranka SDS, prevzeli politično odgovornost za morebitno obsodbo Slovenije pred evropskim sodiščem, je v nocojšnjih Odmevih na TV Slovenija povedal minister za promet Patrick Vlačič.

V primeru, da bo prišlo do napovedanega referenduma o noveli zakona o javnih cestah, in da bo ta uspešen, bo moral predlagatelj referenduma, torej stranka SDS, prevzeli politično odgovornost za morebitno obsodbo Slovenije pred evropskim sodiščem, je v nocojšnjih Odmevih na TV Slovenija povedal minister za promet Patrick Vlačič.

Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša pa je dejal, da bodo v stranki o morebitni zahtevi za razpis referenduma odločali v torek. Opozoril je, da stranka potrebuje "še nekaj podpore od drugod, vsaj še eno drugo opozicijsko poslansko skupino", ker sami nimajo potrebnih 30 podpisov za sprožitev postopka za razpis referenduma.

Janša je tudi poudaril, da obstaja dilema glede izvedbe referenduma, ker lahko "pade v poletni čas, se pravi v nek prazen prostor". Sam sicer podpira referendum, saj je po njegovem mnenju "zakon o javnih cestah škodljiv, ne toliko zaradi uvedbe vinjete za krajši čas oz. tedenske vinjete, ampak predvsem zaradi podražitve letne vinjete". S podražitvijo letne vinjete se bo celotna obremenitev za financiranje avtocestnega programa iz sedanje enakomerne porazdeljenosti med tranzitom in domačimi vozniki prenesla na domače voznike, je dejal Janša.

Vlačič je poudaril, da SDS v "vinjetni avanturi ostaja osamljena", saj je danes tudi Državni svet ugotovil, da gre za diskriminatoren sistem, ki ga je težko zagovarjati pred evropskim sodiščem.

Vlada bo v primeru, da bi bil morebitni referendum o noveli zakona o javnih cestah uspešen, še naprej zagovarjala, da je obstoječi sistem diskriminatoren. Pri tem je navedel pravna mnenja, da je pred evropskim sodiščem za obsodbo dovolj samo verjetnost, da so tuji državljani diskriminirani ter da sploh ni potrebno, da sodišče dokaže, da je dejansko prišlo do diskriminacije. Poleg tega je nekdanja vlada takrat, ko je ta sistem sprejela, nerodno zapisala v obrazložitev, da prenaša breme na tranzitni promet, je dejal Vlačič.

Kot je znano, DS danes ni izglasoval veta na novelo zakona o javnih cestah. Zaradi tega obstaja možnost, da bo SDS vložila zahtevo za izvedbo referenduma o tem zakonu, saj je Janša preteklo sredo dejal, bodo v SDS, "če državni svet ne bo izglasoval veta na zakonsko novelo in vlada ne bo resno razmislila o tem, da z novelo zakona o javnih cestah dela veliko neumnost, resno razmislili, da vprašajo državljane, ali se s tem strinjajo".