Revija Reporter
Slovenija

Od države najemali za evro, najprej oddajali po tržni ceni

STA

3. dec. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Minister za izobraževanje Jernej Pikalo se je včeraj z direktorjem Mednarodnega centra za promocijo podjetij (ICPE) in nekdanjim ministrom za okolje Janezom Podobnikom dogovoril za spremembe dokumenta, po katerem center najema prostore za svoje delo od države. Center tako ne bo mogel več dajati prostorov, ki jih je dobil v najem, naprej v podnajem.

Predstavniki ministrstva so si ogledali prostore centra in dejansko stanje na terenu, je po sestanku novinarjem povedal minister za izobraževanje, znanost in šport Pikalo. "Res je, da ICPE oddaja prostore v najemu naprej v podnajem. Vendar je to znano že od leta 2012, pa prejšnja ekipa glede tega ni želela ukrepati," je povedal. Na ministrstvu želijo omenjene spremembe pripraviti čim prej - v dveh do štirih tednih, je povedal.

Pojasnil je, da v zdaj veljavni pogodbi vprašanje glede podnajema ni natančno določeno, medtem ko bodo v novem dokumentu "zelo natančno definirali, kaj se sme in kaj se ne sme". Po včerajšnjem dogovoru bo moral center vsak mesec tudi poročati o prostorih, ki jih uporablja. Če jih ne uporablja, jih bo država uporabila drugače, je dejal Pikalo.

Center po besedah ministra oddaja prostore, ki jih najema od države, naprej približno petim ali šestim podnajemnikom, ki so različna podjetja in organizacije.

Ministrstvo za izobraževanje po njegovih pojasnilih sicer le upravlja prostore, medtem ko je skrbnik mednarodne pogodbe ministrstvo za zunanje zadeve.

Minister je potrdil, da ministrstvo v imenu države plača centru letno približno 100.000 evrov članarine. Odločitev za plačilo članarine pa je odločitev vlade, je pojasnil.

Prav tako je potrdil, da center ne plačuje stroškov, ki jih je po pogodbi dolžan plačevati. "ICPE nam dolguje plačilo stroškov za dve leti in ga zato tudi terjamo. Gre za plačilo stroškov v višini približno 63.000 evrov in pri plačilu bomo vztrajali," je dejal minister.

Podobnik je za STA pojasnil, da je bil namen sestanka urediti razmerja glede uporabe prostorov, ki jih med drugim ureja sporazum o uporabi stvarnega premoženja iz leta 2011.

Kot je zapisal Podobnik, so ugotovili, da je bila sklenitev sporazuma prvi korak k formalni ureditvi razmer. Poleg ugotovitve dejanskega stanja na presečni datum 1. januar 2011 je predvideval tudi prenovo objekta, po katerem bi se površina prostorov v uporabi ICPE zmanjšala na 1197 kvadratnih metrov, je navedel.

Ker prenove zaradi zaostrenih gospodarskih razmer še ni bilo, so se na sestanku dogovorili za čim prejšnje spremembe sporazuma glede določitve obsega prostora v uporabi ICPE. "Sledili bodo naslednji ukrepi, ki bodo podrobneje uredili upravljanje in vzdrževanje objektov," je še zapisal Podobnik. Za POP TV je sicer Podobnik dejal, da dobijo od teh najemnin okoli 50.000 evrov letno.

Na Policijski upravi Ljubljana so za STA potrdili, da v zadevi vodijo predkazenski postopek. S primerom pa naj bi se ukvarjala tudi protikorupcijska komisija.

Po javni zahtevi, ki jo je skupina 114 podpisanih državljanov in državljank naslovila na šolsko ministrstvo in Jerneja Pikala in o kateri so v zadnjih dneh poročali mediji, ministrstvo za izobraževanje oddaja centru 7185 kvadratnih metrov prostorov v bližini Fakultete za družbene vede za Bežigradom v Ljubljani po ceni en evro letno. Center pa najete prostore oddaja naprej po tržni ceni med drugim tudi državnim ustanovam.

ICPE je medvladna organizacija s sedežem v Sloveniji. Njeni začetki segajo v leto 1974, ko je bil na pobudo Združenih narodov ustanovljen Mednarodni center za javna podjetja v državah v razvoju. Članice ICPE so iz Latinske Amerike, Azije, Afrike in Evrope, njihov namen pa je med drugim promocija mednarodnega sodelovanja na področju tehnologije in trajnostnega razvoja, je zapisano na spletnih straneh centra.