Revija Reporter
Slovenija

Obetajo se spremembe imenovanja slovenskih kandidatov za evropske komisarje

STA

10. apr. 2015 10:20 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Odbor DZ za zadeve EU je na današnji seji podprl predlog novele zakona o sodelovanju med DZ in vlado v zadevah EU, s katero bi preprečili prihodnje zaplete pri imenovanju kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije. V skladu s predlogom bi komisarskega kandidata zaslišal pristojni odbor in o njem podal mnenje.

Anže Logar (SDS) je v imenu predlagatelja novele poudaril, da so spremembe pripravili, da bi se v prihodnje izognili zapletom, kakršnim smo bili priča lani ob imenovanju slovenskega kandidata za člana Evropske komisije. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da njihov predlog uživa široko podporo tako med poslanskimi skupinami kot v javnosti.

Dopolnitve zakona predvidevajo vključitev DZ v postopek izbire komisarskega kandidata. V skladu z danes sprejetim amandmajem bi se kandidat, ki ga vlada predlaga na redni seji, predstavil pristojnemu odboru DZ, ki bi o kandidatu glasoval in o njem podal mnenje z obrazložitvijo ter ga poslal vladi. To mnenje za vlado sicer ne bi bilo zavezujoče.

Državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Dragoljuba Benčina je ponovila, da vlada podpira pravno ureditev postopka predlaganja slovenskega kandidata za člana komisije, kar je predvideno tudi v koalicijskem sporazumu. "Naš cilj je transparenten postopek in da se upoštevajo merila, kot jih določa 17. člen pogodbe o Evropski uniji," je poudarila.

Jožef Horvat (NSi) je izrazil podporo predlaganim spremembam, ne samo zaradi "neljubega dogodka", ki se je pripetil lani, temveč tudi zaradi uveljavitve lizbonske pogodbe, ki daje večjo vlogo nacionalnim parlamentom. V NSi bi si po njegovih besedah sicer želeli, da bi bila pri izbiri kandidata za komisarja bolj upoštevana volja volivcev na volitvah v Evropski parlament, a so glede na razpoloženje v poslanskih skupinah ugotovili, da tak predlog ne bi dobil podpore.

Jani Möderndorfer (ZaAB) je predlogu nasprotoval in dejal, da želimo biti tudi na tem področju "bolj papeški od papeža". Po njegovih besedah v večini članic EU o komisarskih kandidatih odloča vlada, saj gre za politično odločitev. Zdi se mu absurdno, da bi kandidata v DZ zaslišali, še preden bo znano, katero področje mu bo dodeljeno v komisiji.

Luka Mesec je v imenu ZL predlagal amandma, po katerem bi o kandidatu za komisarja glasoval celoten državni zbor, a so člani odbora ta predlog zavrnili.

Poslanci so s sprejetim amandmajem tudi določili, da se postopek izbire kandidata smiselno uporablja tudi za predlaganje slovenskega predstavnika na Evropskem računskem sodišču in v upravnem odboru Evropske investicijske banke.

Člani odbora so ob koncu seje prižgali zeleno luč predlogu novele zakona, ki je zdaj pripravljen za drugo obravnavo na seji DZ.