Svetniki so zato soglasno sprejeli sklep, naj se Kemis preseli na drugo lokacijo izven občine Vrhnika.
"Takšen obrat ne sodi v bližino naselja, zlasti pa ne v bližino vodnih virov," je v nagovoru svetnikom poudaril kemik in akademik Branko Stanovnik, ki je tudi Vrhničan. Po njegovi oceni je zaradi požara v Kemisu ušlo v zrak najmanj 2500 ton nevarnih snovi. Pojasnil je, da je večino snovi veter odpihnil stran od vrhniške občine proti jugozahodu države.
Stanovnik - njegova stališča so svetniki podprli z aplavzom - je dejal, da je primer vrhniškega Kemisa razgalil "vso zmešnjavo v državi" ob ukrepanju. Edina služba, ki je delovala, so bili po njegovih besedah gasilci. "Kemis je treba zapreti in za njim vse počistiti," je pozval. Dodal je, da bi takšen obrat rabil vsakotedenski nadzor pristojnih služb, kar pa ni bila praksa.
Seje se je udeležil tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, ki je bil v oceni ukrepanja bolj prizanesljiv - prvo intervencijo ob požaru je označil za zgledno. Pohvalil je ukrepanje gasilcev, zdravstvenega osebja, policije in drugih služb. Tudi vrhniški občinski štab civilne zaščite je po njegovem mnenju dobro deloval.
Kot ključno težavo pa je Šestan navedel nekoordinirano vključevanje služb, ki so ugotavljale okoljske vplive požara. Po njegovih besedah so zaradi tega zamujale informacije o vplivu požara na zdravje ljudi, posledično pa tudi navodila za samozaščitno ravnanje. Izrazil je obžalovanje, da je zaradi tega prihajalo občasno do zmede, ki je med Vrhničani upravičeno povzročila nezaupanje.
Slabo voljo med svetniki je izzval direktor Kemisa Emil Nanut z izjavo, da bo del posledic požara po najboljših močeh saniralo podjetje, "del pa jih bo mati narava". Po njegovih besedah še vedno ni znan vzrok požara, z odgovorom pa bodo postregli kriminalisti. Zavzel se je za ustanovitev lokalne skupine, ki bi nadzirala obratovanje Kemisa. V njej bi bili tudi predstavniki lokalne skupnosti.
Tokratne izredne seje, ki jo je sklical župan Stojan Jakin, se je sicer udeležilo vseh 24 svetnikov. V njihovi več kot šesturni razpravi je bilo slišati podobne očitke kot na srečanju občanov Vrhnike s predstavniki pristojnih služb, ki je bilo na pobudo župana v petek. Tudi po oceni svetnikov so rezultati ugotavljanja okoljskih posledic požara prihajali z zamudo in so še vedno nepopolni.
V enem od sprejetih sklepov so svetniki izrazili pričakovanje, da bodo Agencija RS za okolje, Nacionalni inštitut za javno zdravje ter uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin javnost in občino takoj seznanili s podatki o kraju in času odvzema vzorcev, rezultati preiskav in kontaktnimi podatki, kje lahko občani pridobijo razlago rezultatov in druge informacije.
Ministrstvo za okolje in prostor so svetniki pozvali, naj nemudoma oblikuje strokovno komisijo za nadzor sanacije okoljskih posledic požara, v kateri bosta poleg predstavnikov ministrstva in pristojnih državnih institucij tudi predstavnika občinskega sveta in Civilne iniciative Sinja Gorica. Od družbe Gorenje kot lastnice Kemisa pa pričakujejo kritje stroškov sanacije in poplačilo povzročene škode.
Finančno in strokovno pomoč pri odpravi posledic požara v Kemisu vrhniški svetniki pričakujejo tudi od vlade. Obenem so vlado pozvali, naj pospeši tako pridobivanje informacij o posledicah požara kot postopke reševanja okoljske problematike na Vrhniki. Svetniki so tudi sklenili, da se bodo v občinskem proračunu v prihodnje del sredstev namenili sistematični raziskavi stanja okolja.
Svetniške podpore je bil deležen tudi predlog župana, naj se najpozneje v 30 dneh sestane zbor občanov, ki bo obravnaval celotno okoljsko problematiko v občini in ne le v zvezi s Kemisom. Po besedah Jakina je vzorčenje zaradi požara razkrilo tudi posledice dolgotrajne okoljske obremenjenosti občine. Občina bo zbor sklicala skupaj s Civilno iniciativo Sinja Gorica.
Sicer so v vrhniškem podjetju za hranjenje in predelavo nevarnih odpadkov Kemis po navedbah vodstva podjetja na dan požara, 15. maja, skladiščili 1402 ton odpadkov, od tega dobrih 948 ton nevarnih odpadkov. Od nevarnih odpadkov jih je zgorelo, ali pa jih je ogenj le oplazil, dobrih 456 ton. Med drugim so imeli v Kemisu skladiščeno tudi eno tono pesticidov.