Revija Reporter
Slovenija

Ob jutrišnjem svetovnem dnevu možganov: Poiščimo si izzive za zdrave možgane

Reporter

21. jul. 2022 12:40 Osveženo: 23:02 / 21. 7. 2022

Deli na:

Mag. Darja Potočnik Benčič, mag. farm., spec., predsednica Lekarniške zbornice Slovenije.

Lekarniška zbornica Slovenije

Možgani so pravi človeški računalnik, ki v milisekundah sprejme informacije, jih obdela in ustvari odgovor. Še bolj pozorno, kot skrbimo za multimedijske naprave, bi morali paziti na »računalnik« v našem telesu. »Poleg splošne skrbi za zdravje je izrednega pomena tudi skrb za možgane. Postavljajmo jim nove izzive in vzdržujmo ali celo izboljšajmo njihovo delovanje. Sicer pa, ne glede na starost, za zdravje možganov poskrbimo s tem, da jim omogočimo pestro dejavnost. To med drugim vključuje sprehode, branje, učenje tujih jezikov, športne aktivnosti in kulturno udejstvovanje,« poudarja predsednica Lekarniške zbornice Slovenija mag. Darja Potočnik Benčič. Svetovni dan možganov sicer obeležujemo jutri, 22. julija.

S treniranjem in učenjem se naši možgani spreminjajo. Prilagajajo in spreminjajo se možganska omrežja, na ta način pa se izboljša tudi delovanje določenih možganskih funkcij. »To je še posebej izrazito v zelo zgodnjem obdobju otroka – ko shodijo in se trudijo izgovoriti prve besede. V začetku življenja je dovolj že izpostavljenost, saj so se zmožni učiti tujih jezikov hitreje kot v odrasli dobi, kasneje pa za učenje na primer novega jezika, potrebujemo več napora.

Ohranjanje dejavnih možganov v poznejšem življenjskem obdobju pa zahteva več truda, zato si moramo te izzive poiskati,« še dodaja predsednica LZS. Tudi v zreli dobi moramo skrbeti za ohranjanje kondicije možganov. To lahko storimo s spodbujanjem miselnih procesov, deloma so lahko v pomoč tudi zdravila rastlinskega izvora. Vsekakor lahko sedaj, med dopustom pričnete s prvimi koraki, in sicer tako, da v roke vzamete kakšno dobro knjigo, se igrate igrico spomin, ali pa se sprostite ob miselnih igrah oziroma reševanju ugank ter križank. Možgani vam bodo hvaležni.

V Sloveniji imamo 347 lekarn na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in 27 bolnišničnih lekarn, ki delujejo skladno z Zakonom o lekarniški dejavnosti. Osnovni namen lekarniške dejavnosti je namreč zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe, pacientom in ostalim zdravstvenim delavcem. Poleg tega pa lekarniška dejavnost zagotavlja tudi farmacevtsko obravnavo pacientov za ohranjanje zdravja in doseganje pričakovanih kliničnih, humanističnih in ekonomskih izidov zdravljenja z zdravili.